Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Na czym polega masaż tajski - efekty i przeciwwskazania

24.11.2023

Każdy z nas chciałby się rozluźnić i zrelaksować po ciężkim dniu pracy, a dobrą metodą to umożliwiającą, jest skorzystanie z usług salonu masażu. Oddanie się w fachowe ręce profesjonalnego masażysty nie tylko pozwoli się odprężyć, w zależności od wybranego rodzaju masażu daje również odczuwalne efekty terapeutyczne. Warto sprawdzić takie działanie na sobie, decydując się na coraz popularniejszy orientalny masaż tajski, rytuał obejmujący całe ciało, znany także pod nazwą jogi pasywnej albo jogi dla leniwych.

Skąd pochodzi tradycyjny masaż tajski?

O pochodzeniu masażu tajskiego wiele mówi już jego nazwa, został stworzony w dalekiej Tajlandii, gdzie jest znany od ponad 2 tysięcy lat. Mieszkańcy tego kraju nazywają go „nuat phaen boran”, czyli starożytnym masażem, a legenda głosi, że jego twórcą, 500 lat p.n.e., był osobisty lekarz Buddy, czyli Siddharthy Gautamy.

Stopniowo masaż tajski rozpowszechnił się na całym Dalekim Wschodzie, a w stosowanych technikach można zauważyć wpływy kilku innych odmian masaży, shiatsu, masażu balijskiego, akupresury, refleksologii czy indyjskiej ajurwedy. W sumie istnieje ponad 80 odmian masażu tajskiego, niekiedy znacznie różniących się od siebie w zależności od szkoły masażu, lecz zawsze skutecznych i pozwalających przywrócić wewnętrzną harmonię ducha i ciała.

W jaki sposób wykonywany jest masaż tajski?

Ta odmiana masażu wykonywana jest przez odpowiednio przeszkolonego, wykwalifikowanego masażystę, usługi takich profesjonalistów oferuje renomowany, godny zaufania salon masażu,  dokładne informacje o jego ofercie znajdziemy na stronie internetowej https://hatithai.pl. Klasyczny masaż tajski, a z takim mamy najczęściej do czynienia, jest rodzajem głębokiego masażu obejmującego układ mięśniowy, kostny i stawowy.

Polega na uciskaniu, rozciąganiu i masowaniu ciała, ze starannie dobraną siłą, z pomocą nie tylko dłoni, ale i łokci oraz przedramion. Masażysta lub masażystka uciska jednocześnie określone miejsca, tzw. meridiany albo punkty akupresurowe, między którymi przebiegają korytarze energetyczne obejmujące całe ciało. Osoba masowana pozostaje bierna, zmienia tylko pozycję w zależności od tego, która część ciała jest poddawana masażowi i może leżeć na brzuchu, boku, plecach, albo siedzieć.

Jak przygotować się do masażu tajskiego?

Do przeprowadzenia masażu tajskiego należy się odpowiednio przygotować, a informacje na ten temat znajdziemy na stronie wybranego salonu lub uzyskamy w rozmowie z masażystką. Jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, to wizyta w gabinecie masażu przebiegnie bezproblemowo i unikniemy stresujących, konfliktowych sytuacji.

Pierwsze, o czym trzeba pamiętać w dniu masażu, to zachowanie wysokiego poziomu higieny, wzięcie prysznica przed wyjściem z domu i unikanie kosmetyków o silnym, drażniącym zapachu. Nie należy również nic jeść co najmniej godzinę przed masażem, jeśli zaś chodzi o ubranie, to załóżmy niekrępującą, wygodną bieliznę, najlepiej z naturalnego, oddychającego materiału, zdejmijmy też całą biżuterię i zegarek.

Które rodzaje masażu tajskiego są warte polecenia?

Jeśli chcemy się wyciszyć, zaznać wyjątkowego relaksu i jednocześnie poprawić swój stan zdrowia, to masaż tajski jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza że mamy możliwość skorzystania z jego kilku różnych odmian, takich jak:

Klasyczny masaż tajski

Najbardziej pierwotna, znana odmiana, obejmująca całe ciało, w tym tajski masaż stóp, pozwalająca w pełni się zrelaksować dzięki poprawie wewnętrznego przepływu energii, dająca dokładnie takie odprężenie, na jakim nam zależy, pomagająca rozładować stres i wzmacniająca układ immunologiczny, naszą naturalną zaporę przed chorobami i infekcjami.

Tajski masaż gorącymi kamieniami i masaż olejkowy

Relaksacyjne właściwości masażu tajskiego można spotęgować dzięki zastosowaniu gorących kamieni układanych na przecięciu linii energetycznych ludzkiego ciała albo olejków aromatycznych o właściwościach leczniczych np. kokosowego lub z drzewa sandałowego o wyjątkowo urzekającym zapachu.

Olejkowy masaż tajski korzystnie wpływa na stan skóry, wygładzając jej widoczne niedoskonałości, nawilżając aż do najgłębszych warstw, redukując cellulit i ułatwiając dostarczanie w głąb skóry niezbędnych substancji odżywczych. Skóra staje się odmłodzona, pełna blasku i odzyskuje swój naturalny, głęboki koloryt.

Tajski masaż stemplami ziołowymi

W gabinetach masażu często wybierany jest też masaż relaksacyjny wykonywany przy użyciu stempli ziołowych, bawełnianych torebek wypełnionych mieszanką ziół o właściwościach leczniczych, podgrzewanych, układanych na ciele osoby masowanej i uwalniających swoją leczniczą moc.

Jakie efekty daje masaż tajski?

Właściwie przeprowadzony masaż tajski, niezależnie od rodzaju, daje szereg korzyści zdrowotnych, a jego działanie w tej kwestii polega na:

  • poprawie funkcjonowania układu krwionośnego i limfatycznego;
  • regulacji pracy układu hormonalnego;
  • wzmocnieniu osłabionego układu odpornościowego;
  • wspomaganiu usunięcia nadmiaru wody z organizmu;
  • zmniejszeniu napięcia mięśni, stawów i ścięgien;
  • redukcji uczucia ciężkich nóg, często towarzyszącego np. żylakom;
  • redukcji dolegliwości bólowych, przede wszystkim kręgosłupa, układu mięśniowego i migrenowych bólów głowy;
  • działaniu energetyzującym, a masaż tajski szybko dodaje energii i poprawia wydolność organizmu, zarówno fizyczną, jak i psychiczną;
  • łagodzeniu negatywnych skutków stresu i innych zaburzeń emocjonalnych, dzięki temu, że odpręża i pozwala uspokoić skołatane nerwy;
  • usprawnieniu procesów trawiennych i przemiany materii, co skutkuje szybszym spalaniem komórek tłuszczu, masaż tajski ma więc jednoczesne działanie wspomagające kurację odchudzającą.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania masażu tajskiego?

Tajski masaż klasyczny, z olejkami, stemplami ziołowymi czy gorącymi kamieniami, to holistyczny sposób podejścia do swojego zdrowia, lecz nie każdy może skorzystać z licznych zalet sztuki masażu, trzeba wcześniej wziąć pod uwagę uniemożliwiające to przeciwwskazania:

  • pierwszy trymestr ciąży, a samo zastosowanie dowolnych technik masażu warto skonsultować z lekarzem odpowiedzialnym za prowadzenie ciąży;
  • choroby skóry objawiające się obrzękami, owrzodzeniami czy podrażnieniami naskórka;
  • niezagojone rany i świeże blizny;
  • choroby zakaźne i nowotworowe;
  • osteoporoza i złamania kości;
  • zwichnięcia w obrębie stawów;
  • niektóre choroby serca i układu krążenia, takie jak nieleczone nadciśnienie tętnicze i miażdżyca grożąca powstaniem zatorów żylnych.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel