Pielęgnacja skóry pod oczami
02.04.2019Zanim zabierzesz się do czytania tego artykułu, odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy poświęcasz odpowiednią ilość czasu pielęgnacji okolic oczu? Nie? Nie dziw się więc, że Twoja skóra pod oczami jest sucha, a zmarszczki widoczne o wiele mocniej niż na pozostałych partiach twarzy! Chcesz wyglądać młodo? Zacznij prawidłowo dbać o skórę pod oczami! Niezależnie od tego, czy masz 20, 30, 40 czy 70 lat, nigdy nie pomijaj kremu pod oczy w swoim codziennych rytuale pielęgnacyjnym!
Focus na oczy
Czyż nie mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy? Wszak zakochujemy się w kimś, patrząc mu głęboko w oczy. Jednak nawet najpiękniejszy kolor tęczówki i najjaśniejszy błysk w oku nie zostaną zauważone, gdy otaczać je będą „pustynne” obszary skóry naznaczone zmarszczkami, cieniami i opuchnięciami! Niestety skóra w okolicach oczu jest cienka niczym papier, a na domiar złego niemal nie ma na niej gruczołów łojowych – pozbawiona naturalnego płaszcza wodno-lipidowego jest bardziej podatna na przesuszenie. Dodatkowo skóra pod oczami cały czas intensywnie pracuje – rozciąga się i marszczy, dlatego właśnie tam najszybciej tworzą się zmarszczki mimiczne. Oprócz tego, że obszar pod oczami starzeje się o wiele szybciej niż reszta twarzy, jest też „ekranem”, na którym swoje piętno odciska zmęczenie, brak snu, przepracowanie oraz zła dieta.
Prawidłowy demakijaż oczu
Zanim w ogóle pomyślisz o pielęgnacji, musisz dokładnie oczyścić skórę okolic oczu, zwłaszcza z makijażu. Spanie w makijażu to dla skóry pod oczami ogromne obciążenie, dlatego choćbyś była padnięta, zawsze zmywaj make-up przed pójściem spać! Ale rób to delikatnie, nie „na siłę”, agresywne pocieranie i naciąganie skóry podczas demakijażu negatywnie wpływa na jej kondycję. Prawidłowy demakijaż oczu należy wykonywać przeznaczonymi do tego produktami (testowanymi okulistycznie!) np. płynami micelarnymi, płynami dwufazowymi lub olejkami. Jednak ważniejsza od kosmetyku oczyszczającego jest technika demakijażu. Nasączony preparatem wacik należy przyłożyć do skóry i pozostawić na kilka sekund, w tym czasie zawarte w nim substancje rozpuszczą makijaż. Następnie wystarczy przesunąć wacik delikatnym ruchem w kierunku nosa. Prosto i bez „szarpania” skóry!
Czego potrzebuje skóra okolic oczu?
Skóra pod oczami przede wszystkim wymaga delikatności i pielęgnacji dostosowanej do jej potrzeb. Potrzeby te zmieniają się z wiekiem, jednak niezmiennie podstawą pielęgnacji powinno być nawilżanie! A od kiedy właściwie należy stosować krem pod oczy? Specjaliści podkreślają, że już dwudziestolatki powinny stosować kosmetyki do skóry pod oczami (tu sprawdzić mogą się chociażby kosmetyki Sylveco). Po 30-tce krem pod oczy to już obowiązek! Jaki powinien być idealny kosmetyk pod oczy? No cóż, musi intensywnie nawilżać, na początek to wystarczy. Im skóra starsza, tym większy nacisk trzeba jednak kłaść na działanie przeciwzmarszczkowe! Ważne, aby krem likwidował cienie oraz obrzęki pod oczami, rozjaśniał i rozświetlał. Substancjami pożądanymi w składzie kosmetyku do okolic oczu są m.in. witaminy C i E, retinol, ceramidy, kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, antyoksydanty i roślinne wyciągi, a tych składników nie brakuje w produktach takich marek jak Dermedic czy Iwostin.
Kremy pod oczy – przegląd
Wybór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji okolic oczu nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępne są preparaty za kilka złotych, a także takie, które kosztują tyle, co weekend nad morzem z ukochanym! Ile jesteś w stanie wydać na krem pod oczy, to Twoja indywidualna sprawa, możesz mieć jednak szczęście i Twoja skóra polubi się z tańszym kosmetykiem. A które preparaty cieszą się największym uznaniem Polek? Przegląd pielęgnacyjnych hitów warto zacząć od polskiego klasyka, czyli Żelu do powiek i pod oczy ze świetlikiem lekarskim marki Floslek. Kobiety cenią ten kosmetyk za lekką, żelową konsystencję oraz wysoką skuteczność w redukowaniu opuchlizny i przywracaniu świeżości okolicom oczu. Niedrogim, a zarazem bardzo skutecznym produktem do pielęgnacji skóry okolic oczu jest Serum pod oczy Gal. Olejowa formuła z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i witaminą E działa regenerująco i naprawczo, napina i odżywia skórę, równocześnie zwalczając wolne rodniki. Uniwersalnym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji, który sprawdzi się u pań w każdym wieku, jest Nawilżający krem pod oczy Iwostin Hydro Sensitia rekomendowany zwłaszcza dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. W aptekach znaleźć można również ciekawe propozycje dla miłośniczek ekopielęgnacji – Naturalny kompleksowy Bio Krem pod oczy rozświetlająco-nawilżający Orientana i Naturalny ujędrniający krem pod oczy z owocem granatu Cosnature. Godnym polecenia preparatem jest przyjemny w aplikacji Rozświetlający krem pod oczy z minerałami z wody termalnej Geothermal. Unikalny skład bazujący na wodzie termalnej z peptydami ryżu i soi, escyną, lukrecją i masłem Cupuaçu kompleksowo pielęgnuje i zapewnia działanie anti-aging. Wśród kosmetyków z wyższej półki cenowej wyróżniają się produkty dwóch marek – Lierac i Nuxe. Rozświetlające serum pod oczy Lierac Supra Radiance polecane jest dla kobiet, których bolączką jest nierówny koloryt i cienie wokół oczu. Innowacyjne składniki działają detoksykująco i aktywują metabolizm komórkowy, w efekcie przywracają spojrzeniu młodzieńczy blask. Efekt udoskonalenia i rozświetlenia zapewnia Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Nuxe Nuxellance z aplikatorem, który chłodzi i pozwala wykonać relaksujący masaż. Kosmetyk ten to pielęgnacyjny wielozadaniowiec – wygładza, redukuje objawy zmęczenia i starzenia skóry pod oczami oraz subtelnie rozświetla. Na koniec dwie propozycje dla panów – Żel pod oczy dla mężczyzn Lierac Homme i Wielofunkcyjny krem pod oczy Nuxe Men. W końcu przesuszona skóra, cienie i opuchlizna pod oczami to nie tylko domena kobiet!
Superprodukt – płatki pod oczy
Krem pod oczy należy aplikować (wklepywać!) codziennie – rano i wieczorem, najlepsze efekty przyniesie stosowanie dwóch różnych kosmetyków, na dzień produktu o lżejszej, rozświetlającej konsystencji, na noc czegoś bardziej odżywczego i regenerującego. Oprócz tego raz lub dwa razy w tygodniu warto stosować maski lub płatki pod oczy, które natychmiastowo wygładzają skórę pod oczami, intensywnie nawilżają i odświeżają spojrzenie. Na rynku dostępne są płatki tkaninowe, żelowe i kolagenowe, które nasączone są skoncentrowaną esencją np. Kolagenowe płatki pod oczy ze złotem GlySkinCare Gold Collagen Eye Pads, Dermo-Płatki przeciwzmarszczkowe pod oczy Dr Irena Eris Clinic Way, Orientana Maska pod oczy z jedwabnej tkaniny Rozmaryn.
Jak szybko zlikwidować opuchliznę pod oczami?
Poranna opuchlizna pod oczami to zwykle objaw całonocnej imprezy, braku snu lub przepracowania i może się zdarzyć każdemu! Na taką „okazję” nie ma lepszego sposobu niż kostki lodu! Wystarczy kostkę owinąć bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i wykonać pobudzający masaż okolic oczu. W kilka sekund wszystko wróci do normy! Jeśli często zdarza Ci się taka poranna opuchlizna, warto mieć w zamrażalce mały zestaw ratunkowy, przy czym zwykłe kostki lodu można zastąpić kostkami zamrożonej kawy (zimno i kofeina to idealny killer obrzęków i cieni pod oczami!). Inną metodą łagodzenia opuchlizny pod oczami są zimne kompresy ziołowe (połówki wacików kosmetycznych nasączone naparem z rumianku lub zieloną herbatą) bądź plasterki świeżego ogórka. Oba okłady są skuteczniejsze, gdy „serwuje się” je na zimno.
Jeśli nie stosujesz kremów dedykowanych okolicom oczu, to lepiej zacznij i to jak najszybciej! Po zmianie sposobu pielęgnacji zobaczysz ogromną różnicę w nawilżeniu oraz kondycji skóry. Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry pod oczami pozwoli zmniejszyć widoczność zmarszczek i cieni, a także przywróci skórze właściwe napięcie i sprężystość!
Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl