Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pokrzywa indyjska - najpiękniejsze lekarstwo świata

15.05.2018
Leczenie naturalne
Pokrzywa indyjska - najpiękniejsze lekarstwo świata

Pokrzywa indyjska to prawdziwa perełka Wschodu, która rośnie w Nepalu, Indiach i Afryce Wschodniej. Widząc ją, nie sposób nie docenić jej wyglądu. Charakterystyczne liście o niezwykle nasyconych barwach urzekają od pierwszego spojrzenia. Jednak prawdziwe bogactwo pokrzywy indyjskiej tkwi w jej wnętrzu – i liście, i korzeń zawierają bowiem forskolinę, czyli substancję czynną odpowiedzialną za jej działanie terapeutyczne, które obejmuje właściwości odchudzające, przeciwbakteryjne oraz obniżające ciśnienie. 

Pokrzywa indyjska: chemiczny miks

W pokrzywie indyjskiej zamkniętych jest wiele substancji chemicznych, które sprawiają, że firmy farmaceutyczne tworzą preparaty bazujące na wyciągach z tej rośliny. Najważniejszym związkiem występującym w pokrzywie indyjskiej jest forskolina (diterpen forskoliny), obok niej, nieco w cieniu, kryją się także α-amyryna, β-sitosterol, kwas betulinowy, α-cedrol, cytronelal, α-cedren, borneol, α-humulen, 1-oktadekanol, 1-dekanol, kwas dekanowy, 4-terpineol, 1,8-cyneol, α- i β-pinen, kamfen, α-cedrol, oraz γ-terpinen, które jednak nie wykazują tak wyraźnego działania prozdrowotnego. 

Pokrzywa indyjska na odchudzanie

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Walkę ze zbędnymi kilogramami może ułatwiać pokrzywa indyjska, a właściwie zawarta w niej forskolina. Część środowiska naukowego uważa, że forskolina stymuluje proces lipolizy, czyli rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej, choć nie wszystkie badania potwierdzają tę tezę. Ewentualne działanie „odchudzające” jest związane z faktem, że forskolina wpływa na syntezę cyklazy adenylowej. Enzym ten warunkuje przekształcenie kwasu adenozynotrójfosforowego (ATP) w cykliczny monofosforanadenozyny (cAMP). Właśnie ta substancja odgrywa główną rolę w regulowaniu procesów rozkładu tłuszczu, który wykorzystywany jest jako źródło energii. Dodatkowo forskolina wpływa na rozrost masy mięśniowej, gdyż wspiera produkcję białek. Korzystne rezultaty stosowania preparatów bazujących na pokrzywie indyjskiej mogą być szczególnie cenne dla osób z otyłością, u których zwykle poziom cAMP jest niski. Niektórzy badacze sugerują, że forskolina jeszcze na inne sposoby sprzyja utracie wagi. Substancja ta bowiem oddziałuje także na hormony tarczycy i hormon wzrostu, wpływające na przemianę materii. Dodatkowo forskolina hamuje syntezę tłuszczu w komórkach tzw. tkanki tłuszczowej żółtej, która odpowiada za rozwój wielu chorób. W aptekach można znaleźć takie preparaty wspierające odchudzanie jak Pokrzywa indyjska Altermedica, Pokrzywa indyjska ekstrakt 4:1 Pharmovit i Pokrzywa indyjska Herbapol Kraków czy np. Pokrzywa indyjska z firmy Colfarm.

Pokrzywa indyjska na nadciśnienie

Pokrzywa indyjska to surowiec farmakologiczny, który może być stosowany u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Liczne badania potwierdziły, że regularnie podawana forskolina przyczyniła się do spadku ciśnienia rozkurczowego, nie wpływając na wzrost zużycia tlenu (lepsze efekty daje spożywanie korzenia rośliny niż przyjmowanie preparatów ze sproszkowanym korzeniem). Dodatkowo pokrzywa indyjska zapobiega nadmiernej agregacji płytek krwi i wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu różnych schorzeń. 

Pokrzywa indyjska na jaskrę

Jaskra to wyjątkowo podstępna choroba, która może doprowadzić do całkowitej ślepoty. W jej przebiegu dochodzi bowiem do podwyższenia wewnątrzgałkowego ciśnienia krwi. Standaryzowana na zawartość forskoliny zawiesina stanowi alternatywę dla klasycznych metod obniżania ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Udowodniono, że już 1% roztwór tej substancji powoduje spadek ciśnienia krwi w oku po godzinie od aplikacji! 

Pokrzywa indyjska na astmę

Podbijająca świat farmaceutyczny pokrzywa indyjska może być także przydatna w walce z astmą. Przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają, że forskolina w postaci aerozolu działa rozszerzająco na oskrzela, ułatwiając oddychanie i przynosząc ulgę. Co więcej, stosowanie pokrzywy z Dalekiego Wschodu nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, które mogą pojawiać się w trakcie leczenia astmy tradycyjnymi sposobami. 

Pokrzywowa kampania przeciw drobnoustrojom

Pokrzywa indyjska, jak wiele roślin, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Badania in vitro udowodniły, że na forskolinę wrażliwy jest szczep Propionibacterium acnes, będący jednym ze sprawców znienawidzonego przez wszystkich trądziku. Ponadto pokrzywa indyjska działa antybakteryjnie wobec pałeczki grypy (Haemophilus influenzae), dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) oraz bakterii Streptococcus pyogenes, które odpowiadają za rozwój anginy. Forskolina likwiduje także gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), który sprzyja wystąpieniu zapalenia płuc w powikłaniu grypy. 

Pokrzywa indyjska – kto powinien jej unikać?

Zasadniczo pokrzywa indyjska (forskolina) jest surowcem bezpiecznym dla zdrowia – przeprowadzone badania nie ujawniły żadnych niepokojących działań niepożądanych. Jednak ze względu na niedostateczne poznanie wpływu forskoliny na organizm jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Niewystarczające dane to sygnał, że pokrzywy indyjskiej unikać muszą kobiety w ciąży i karmiące piersią. Pokrzywa indyjska nie powinna znaleźć się także w apteczce u osób z niedociśnieniem, gdyż wyraźnie przyczynia się ona do spadku ciśnienia. Forskoliny nie zaleca się także osobom z chorobą wrzodową i refluksową oraz z zaburzeniami krzepliwości krwi ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze stosowanymi lekami. 

Pokrzywa indyjska wciąż jest nieco egzotycznym surowcem, który w Europie dopiero zaczyna podbijać laboratoria. I choć wymaga dalszych, szczegółowych badań, to jej zróżnicowane działania terapeutyczne sprawiają, że powinna na stałe zagościć na aptecznych półkach.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Pokrzywa indyjska x 60 tabletek

Pokrzywa indyjska x 60 tabletek

26,54 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel