Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Szczepionki na choroby zakaźne, o których łatwo zapomnieć

23.04.2024

Temat szczepionek w Polsce jest dość gorący. Niemniej lekarze są pewni, że to bardzo skuteczna metoda zapobiegawcza, która po prostu ratuje życie. Rzecz dotyczy nie tylko grypy czy wirusa COVID-19. W niniejszym artykule opiszemy kilka innych powszechnych schorzeń, o których większość z nas zapomina. Szczepionki na krztusiec, tężec i błonicę – poznaj najważniejsze informacje!

Szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym w Polsce

Choroby jak tężec lub krztusiec są obecne w historii, lecz dziś nie mówi się o nich zbyt wiele. Nie znaczy to jednak, że problem przestał być aktualny. Trzeba zrozumieć, że nawet dżuma i cholera wciąż stanowią pewne zagrożenie. Również w krajach wysokorozwiniętych. Patogeny bowiem wcale nie wymarły, do przodu za to poszedł rozwój medycyny. W związku z tym wielu z nas uważa, że jesteśmy wolni od tak niebezpiecznych schorzeń. To błąd. W gruncie rzeczy, co często podkreślają eksperci, jedynie szczepionki na choroby zakaźne mogą zapewnić nam pewną dozę bezpieczeństwa. W Polsce bezproblemowo można zdobyć biopreparat na tężec albo błonicę. Szczegóły na ten temat znajdują się na stronie https://polmed.pl/szczepienia/szczepienie-na-tezec-blonice-i-krztusiec-dla-doroslych/.

Dlaczego warto zaszczepić się na tężec?

Tężec to poważna infekcja bakteryjna atakująca układ nerwowy. Może powodować sztywność i skurcze mięśni, zwłaszcza szczęki oraz szyi. Jest to efekt infekcji bakterią Clostridium tetani, która przedostaje się do organizmu przez otwartą ranę. Najlepszym sposobem ochrony przed tężcem są właśnie szczepionki. W większości krajów szczepienie przeciw tężcowi podawane jest w ramach rutynowego schematu szczepień u dzieci. Preparat zazwyczaj podaje się w serii pięciu dawek, przy czym pierwszą dawkę podaje się w wieku 2 miesięcy, a kolejne w regularnych odstępach czasu. Po serii początkowej zaleca się dawki przypominające raz na 10 lat w celu utrzymania odporności.

Ważne jest, aby być na bieżąco ze szczepieniami przeciwko tężcowi. Szczególnie jeśli przebywa się w terenie, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z bakterią Clostridium tetani. Na przykład podczas wakacji. Zazwyczaj laseczki tężca dostają się do organizmu przez rany, więc wystarczy nawet drobne skaleczenie. Szczepienie przypominające przeciw tężcowi to bezpieczny i skuteczny sposób ochrony przed tą poważną infekcją.

Czym jest błonica i jak ją leczyć?

Błonica to poważna infekcja bakteryjna, która może wpływać na błony śluzowe nosa i gardła, powodując trudności w oddychaniu i połykaniu. W najgorszym przypadku dochodzi do uduszenia. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ w grę wchodzi również ryzyko zaburzeń pracy serca czy podrażnienia kończyn. Choroba ta jest wywoływana przez bakterię Corynebacterium diphtheriae znaną bardziej jako maczugowiec błonicy.

Maczugowce błonicy wytwarzają toksynę, która może uszkadzać tkanki i najbardziej witalne narządy w organizmie. Objawy błonicy obejmują ból gardła, gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych i gruby, szarawy nalot w gardle oraz nosie. Choroba może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zakażoną osobą, lecz również skażonymi przedmiotami. Jak leczyć błonicę?

Warto pamiętać, że jest wiele odmian tego schorzenia. Błonica piorunująca to coś innego niż błonica złośliwa czy bardziej pospolity krup krtani (krup to inne określenie błonicy). Leczenie jest więc inne w każdym przypadku, choć zazwyczaj obejmuje podawanie antytoksyny i antybiotyków. Niemniej najskuteczniejszą metodą przeciwko tej chorobie jest jej zapobieganie. Służy do tego szczepionka na błonicę, do której dostęp jest dość pospolity.

Szczepienie przeciw krztuścowi

Szczepionka przeciwko krztuścowi pomaga zapobiegać wysoce zakaźnej infekcji dróg oddechowych. Jej objawy do długotrwały kaszel lub świszczący oddech. Choroba ma też wiele powikłań, w tym zapalenie płuc. Biopreparat na krztusiec zazwyczaj podaje się w postaci szczepionki skojarzonej wraz ze substancjami przeciwko błonicy i tężcowi. Zaleca się zaszczepienie młodzieży do 19 roku życia, jednak im wcześniej się to zrobi, tym lepiej. Krztusiec niemowląt to bardzo niebezpieczne zjawisko. Ta choroba u najmłodszych przebiega w sposób bardziej agresywny niż u dorosłych.

Czy łączenie szczepionek to dobry pomysł?

Oczywiście, jednakże o tym zawsze i bezwzględnie powinien zadecydować lekarz. A jeśli przyjęło się którąś szczepionkę wcześniej, o tym fakcie należy poinformować specjalistę. Niegłupim pomysłem jest więc założenie Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Jej zalety znane są osobom podróżującym po egzotycznych krajach, aczkolwiek korzystanie z niej w Polsce ma również sporo sensu. Tzw. żółta książeczka to bowiem nic innego jak dokumentacja szczepionek, które się przyjęło i w jakim momencie. Dzięki niej stanie się jasne, kiedy należy odnowić szczepionkę na tężec na przykład. Lekarz będzie miał też wiedzę na temat innych substancji. Inaczej mówiąc, Międzynarodowa Książeczka Szczepień jest bardzo pożyteczna. Warto ją sobie założyć, nawet jeśli nie planuje się odległych podróży.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel