Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wszywka alkoholowa ‒ wszystko co musisz wiedzieć, a boisz się zapytać

03.03.2023

Temat leczenia alkoholizmu wielu osobom wydaje się wstydliwy. Chorzy latami zwlekają z podjęciem terapii, licząc na samodzielne poradzenie sobie z nałogiem. Tymczasem alkoholizm, jak każda inna choroba, wymaga specjalistycznego leczenia. Jedną z metod, które znajduje zastosowanie u alkoholików jest wszywka alkoholowa. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? U kogo zaszycie alkoholowe sprawdzi się najlepiej? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o wszywce alkoholowej i jej wykorzystaniu w leczeniu alkoholizmu! 

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Co więcej, była to pierwsza nowoczesna metoda wykorzystywana w walce z nałogiem. Jest ona wykorzystywana w medycynie od prawie 75 lat! Na czym jednak polega jej działanie?

Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki, które zaszywa się pod skórą chorej osoby. Powoli, przez kilka kolejnych miesięcy, uwalniają one do krwiobiegu substancję aktywną, jaką jest disulfiram. Substancja ta, znana szerzej pod nazwą handlową Esperal, oddziałuje na metabolizm alkoholu. Disulfiram blokuje enzym ‒ dehydrogenazę alkoholową, przez co zatrzymuje rozkład toksycznego aldehydu octowego, który jest głównym metabolitem alkoholu. W tej sytuacji spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu skutkuje nagłym wzrostem stężenia aldehydu octowego we krwi, co powoduje pojawienie się objawów zatrucia. Sięgnięcie po alkohol przez osobę z wszywką alkoholową wiąże się z takimi objawami jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierna potliwość;
  • uderzenia gorąca;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • uczucie lęku i niepokoju;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • uczucie kołatania serca.

Czy zaszycie alkoholowe to rozwiązanie dla każdego?

Zaszycie alkoholowe jest metodą leczenia alkoholizmu, a jednak… alkoholizmu nie leczy. Rozwiązanie to zalicza się to metod awersyjnych, które wymuszają na chorym abstynencję poprzez wykształcenie w nim lęku przed negatywnymi konsekwencjami sięgnięcia po alkohol. Należy jednak podkreślić, że wszywka alkoholowa nie działa na przyczyny uzależnienia. Nierzadko zatem bywa, że osoby, u których wszywka straciła swą aktywność, wracają do picia alkoholu. Specjaliści są zgodni ‒ zaszycie alkoholowe nie sprawdza się, jako samodzielna metoda leczenia alkoholu i nie powinna być stosowana u osób, które nie są zmotywowane do walki z nałogiem.

Kiedy zatem warto skorzystać z działania wszywki alkoholowej? Metoda ta sprawdza się jako wsparcie innych metod leczenia, a zwłaszcza profesjonalnej terapii uzależnień. Zaszycie alkoholowe ułatwia chorym utrzymanie długotrwałej abstynencji w pierwszych miesiącach psychoterapii, gdy głód alkoholowy jest największy, a chory nie wykształcił jeszcze odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z nim.

Wszywanie Esperalu w Warszawie ‒ zaufaj specjalistom!

Zaszycie alkoholowe jest procedurą medyczną, która może znacznie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie chorej osoby. Właśnie dlatego zabieg wszywania Esperalu powinien być wykonany przez doświadczonych specjalistów, którzy odpowiednio zakwalifikują pacjenta oraz dobiorą właściwą dawkę leku. Zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rozwiązania? W Warszawie zaszycie alkoholowe oferuje KacDoktor ‒ jedna z najlepszych firm zajmujących się kompleksową opieką nad osobami nadużywającymi alkoholu.

W KacDoktorze zabieg wszywania Esperalu przeprowadzany jest przez doświadczonego chirurga, dzięki czemu nie trzeba martwić się bólem czy ewentualnymi powikłaniami. Aby umówić się na zabieg wystarczy jedynie zadzwonić i podać dogodny termin wizyty ‒ pracownicy firmy zajmą się całą resztą!

Osiągnięcie abstynencji jest łatwiejsze niż myślisz! Wszywka alkoholowa ułatwi Ci przejście przez pierwsze miesiące trzeźwości!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane produkty

pixel