Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wykorzystanie metody CPAP w skutecznym leczeniu bezdechu sennego

22.07.2022

Bezdech senny jest poważną dolegliwością, którą niestety często bagatelizujemy. Aby zapewnić sobie komfortowy i regenerujący sen, a także ustrzec się przed zagrożeniami wynikającymi z bezdechu sennego, warto dowiedzieć się o metodzie CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. 

Czym jest bezdech senny?

Bezdechem sennym nazywamy stan, w którym dochodzi do częściowego zapadania się tkanek miękkich noso-gardła, co prowadzi do zablokowania górnych dróg oddechowych lub ustania wentylacji płuc w trakcie snu na dłużej niż 10 sekund. Jeżeli takie przerwy w oddychaniu pojawiają się rzadziej niż 10 razy na godzinę, nie ma powodów do obaw - jest to zjawisko normalne. Jeśli jednak pojawiają się częściej lub trwają dłużej niż 10 sekund, mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

Rodzaje bezdechu sennego

Wyróżniamy trzy rodzaje bezdechu sennego:

  1. Obturacyjny bezdech senny (OBS). Ten typ charakteryzuje się wiotczeniem mięśni gardła i języka podczas snu, co doprowadza do częściowego lub całkowitego zablokowania przepływu powietrza przez drogi oddechowe, pomimo wysilonej pracy płuc. OBS objawia się poprzez wzmożony i głośny oddech (chrapanie) oraz poprzez częściowe lub całkowite zablokowanie oddechu.
  2. Centralny bezdech senny. W CBS, w trakcie snu dochodzi do jednoczesnego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe i zatrzymania ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. CBS powstaje w wyniku chwilowej przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych.
  3. Mieszany - ten rodzaj łączy ze sobą OBS i CBS w różnych proporcjach nasilenia.

Skutki bezdechu sennego

Przerwy w oddychaniu w czasie snu powodują, że osoba śpiąca budzi się, aby odzyskać normalny oddech. Długotrwały bezdech senny może prowadzić do senności w ciągu dnia (jest to szczególnie groźne dla osób prowadzących pojazdy), do zaburzeń nastroju, obniżenia koncentracji i sprawności fizycznej, drażliwości, depresji, impotencji u mężczyzn, a nawet do wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru.

Od czego zacząć proces leczenia bezdechu sennego?

O tym, że dokucza nam bezdech senny, często dowiadujemy się od partnera. Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie dolegliwości poprzez wywiad przeprowadzony przez lekarza specjalistę i badania polisomnograficzne. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz podejmuje ostateczną decyzję o formie leczenia.

leczenie aparatem CPAP 

Aparat CPAP standardem w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

Aparat CPAP jest bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem leczenia bezdechu sennego i niewydolności oddechowej. Wytwarza stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, które zapobiega zapadaniu się mięśni oddechowych, przez co umożliwia swobodne oddychanie w ciągu nocy. Urządzenie stawia się tuż obok łóżka i podłącza się na noc lub na drzemkę w ciągu dnia.

W skład aparatu CPAP wchodzi mała pompa tłocząca powietrze, maska nosowa (lub system poduszek nosowych czy maska twarzowa/twarzowo-nosowa), rurka łącząca te oba elementy i regulowane paski, które przytrzymują maskę przy twarzy chorego.

Wartość ciśnienia jest personalizowana, w zależności od stopnia ciężkości choroby i występowania symptomów dziennych i nocnych.

Dzięki stosowaniu terapii CPAP zmniejszamy ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy udaru. Leczenie aparatem CPAP to także redukcja senności w ciągu dnia, większa odporność na stres, poprawa koncentracji i pamięci oraz większa tolerancja na wysiłek fizyczny. Terapia aparatem CPAP wpływa także na obniżenie ciśnienia tętniczego, zmniejszenie nocnego niedokrwienia serca i rozrzedzenie krwi (znikają obrzęki obwodowe, które przyczyniają się do potrzeby częstego oddawania moczu w ciągu nocy). Aparaty na bezdech senny pomagają również w leczeniu chorób współistniejących - niwelują ich objawy i obniżają ryzyko powikłań. Pierwsze pozytywne rezultaty terapii są odczuwalne już po kilku dniach stosowania urządzenia CPAP.

Aparaty na bezdech senny - rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów aparatów, które wspomagają leczenie bezdechu sennego. Do wyboru są dwa rodzaje aparatów CPAP: stałociśnieniowe i tzw. aparaty autoCPAP.

  • Aparaty CPAP. Urządzenia CPAP są specjalnie zaprogramowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aparaty CPAP dostarczają powietrze pod stałym ciśnieniem. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie dopasowanie maski do kształtu i wielkości twarzy pacjenta. Wpływa to na jej szczelność i zwiększa komfort terapii. Co więcej, aparaty CPAP mają funkcję RAMP, która stopniowo podnosi ciśnienie do momentu zaśnięcia, ułatwiając pogrążenie się we śnie.
  • Automatyczny aparat CPAP. Ten aparat automatycznie reguluje poziom ciśnienia i przepływ powietrza w reakcji na pojawiające się epizody obturacyjne w drogach oddechowych. Urządzenie to może także pracować na minimalnym ciśnieniu w chwilach świadomego oddychania - czyli przed zaśnięciem, po przebudzeniu i podczas normalnego oddychania w trakcie nocy. Dodatkowo ten aparat może podawać ciśnienie o stałej wartości.
  • Pacjent może także wybrać aparat BIPAP, który umożliwia osobne ustawienie ciśnienia wdechowego i wydechowego. Urządzenie BIPAP ma wszystkie cechy aparatu automatycznego CPAP i dodatkowo funkcję rozróżniania fazy wdechu i wydechu. Umożliwia to zmniejszenie ciśnienia w momencie wydechu. Dodatkowo aparat BIPAP może być wykorzystywany we wspomaganiu wentylacji oddechowej u pacjentów cierpiących na niewydolność oddechową.

Powyższe aparaty są także wyposażone w podgrzewane nawilżacze powietrza, które zapobiegają przesuszaniu się błon śluzowych gardła. Co więcej, większość urządzeń tego typu ma funkcję monitorowania i zapisywania w pamięci informacji dotyczących snu danej osoby i przesyłania ich w czasie rzeczywistym do lekarza. Dzięki temu specjalista może stale nadzorować proces leczenia i dostosować terapię do aktualnego stanu pacjenta.

Aby zapewnić skuteczną terapię, rodzaj aparatu należy dostosować do indywidualnych potrzeb danej osoby, gdyż każdy pacjent ma inną tolerancję na zastosowanie protezy powietrznej. Wybór urządzenia należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zakup aparatu CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ.

Dodatkowe akcesoria

Co więcej, aby zwiększyć komfort użytkowania aparatów CPAP, możemy dokupić maskę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i podgrzewany nawilżacz. Powinniśmy także zaopatrzyć się w specjalne preparaty do czyszczenia aparatu CPAP.

Maski

Wśród najpopularniejszych masek możemy wymienić maski podnosowe, które eliminują problem ucisku w trakcie snu, i ustno-podnosowe. Bardzo wygodne w użytkowaniu są maski, które wykorzystują połączenie z przewodem powietrznym na czubku głowy (a nie z przodu maski). Dzięki temu rurka nie przesuwa się podczas snu. Maska nosowa z czepcem jest rekomendowana dla osób dorosłych.

Należy pamiętać także o czyszczeniu maski, wymianie filtrów i płukaniu rurki. Uszkodzoną maskę nosową należy wymienić na nową, gdyż wszelkie mankamenty wpływają na szczelność maski i efektywność terapii.

Aparaty CPAP poprawiają komfort życia pacjentów

Regenerujący sen jest niezbędny dla naszego organizmu. Zaburzony, rozregulowany nocny odpoczynek niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji, wpływających bezpośrednio na nasze zdrowie i życie. Dlatego bardzo ważne jest leczenie bezdechu sennego. Aparat CPAP to jedna z najskuteczniejszych metod zapewnienia sobie dopływu odpowiedniej ilości tlenu podczas snu i prosty sposób na poprawę jakości życia osoby cierpiącej na OBS.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane produkty

pixel