Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Akcja wytapiamy tłuszcz, czyli termogeniki w odchudzaniu

26.04.2020
Porady farmaceuty
Akcja wytapiamy tłuszcz, czyli termogeniki w odchudzaniu

Czy w te wakacje będziemy mieli możliwość prezentowania na plaży zgrabnej sylwetki w kusym stroju kąpielowym? Tego nie wie nikt! Nie oznacza to jednak, że w czasie izolacji i zakazów można sobie pobłażać! Ograniczenia w korzystaniu z parków, basenów i siłowni nie usprawiedliwiają „zasiedzenia”. O zgrabną figurę można zadbać także we własnym mieszkaniu, wspomagając odchudzanie odpowiednio dobraną suplementacją, czyli preparatami przyspieszającymi proces termogenezy.

Odchudzanie: czy to może się udać?

Chyba każdy chciałby stracić kilka kilogramów, jednak tylko niewielki odsetek z nas faktycznie robi cokolwiek w tym kierunku! Oczywiście idealnym sposobem byłoby przeprowadzenie całego procesu odchudzania pod ścisłą kontrolą dietetyka oraz trenera personalnego, jednak rzeczywistość wygląda zgoła inaczej! Zazwyczaj większość zabiera się do odchudzania w sposób niewłaściwy, decydując się na modne diety (często reklamowane przez celebrytów), które zwykle mają destrukcyjny wpływ na organizm. A podstawą odchudzania według ekspertów jest zmiana nawyków żywieniowych, odpowiedni balans makroskładników odżywczych i dobra jakość produktów spożywczych! Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo tyje głównie przez wysoko przetworzoną żywność pełną cukru, soli i tłuszczów trans oraz spożywanie nadmiernej liczby kalorii! Jeśli ktoś chce odchudzić się bez tzw. efektu jojo, musi odżywiać się zgodnie z potrzebami organizmu (o zapotrzebowaniu energetycznym (kalorycznym) decyduje m.in. wiek, płeć, tryb życia) i regularnie ćwiczyć! Choć brzmi to nieskomplikowanie, nie jest wcale takie proste. Na szczęście efekty tej ciężkiej pracy można zmaksymalizować, stosując suplementy diety wspierające proces spalania tłuszczu, czyli termogeniki (np. z linii Olimp Therm Line).

Czym jest termogeneza? Jak działają termogeniki?

Pod pojęciem termogeneza kryje się zespół procesów metabolicznych i fizjologicznych prowadzących do wytwarzania ciepła oraz utrzymywania stałej temperatury ciała. Jednym z rodzajów termogenezy jest termogeneza poposiłkowa (innym rodzajem jest np. termogeneza powysiłkowa). Spożywanie posiłków inicjuje sekwencję procesów metabolicznych zmniejszających zasoby tłuszczu w organizmie, przy czym niektóre produkty żywnościowe charakteryzują się silniejszym działaniem termogennym. Są to makroskładniki odżywcze – białka, węglowodany, a także tzw. naturalne termogeniki (np. zielona herbata, cytrusy, pieprz). Suplementy diety zawierające substancje o działaniu termogennym zalicza się do grupy określanej mianem spalaczy tłuszczu (z ang. fat burner), podnoszą one temperaturę ciała, co przekłada się na zwiększenie wydatków energetycznych organizmu i przyspieszenie metabolizmu.

Jakie substancje przyspieszają spalanie tłuszczu?

Naturalne termogeniki to dość szeroka grupa, która obejmuje zarówno dobrze znane produkty stosowane na co dzień, jak i bardziej egzotyczne składniki. Oto najpopularniejsze termogeniki:

  • kawa – zawarta w kawie kofeina uznawana jest za jeden z najsilniejszych składników pobudzających i przyspieszających proces spalania tłuszczu. Oprócz kofeiny również kawowe alkaloidy mają czynny udział w zwiększaniu termogenezy. Przyczyniają się one do pobudzenia kory mózgowej, co więcej utrzymują organizm w stanie gotowości. Przekłada się to na większe zużycie energii, skuteczniejszą przemianę materii oraz zdecydowanie bardziej efektywne spalanie tkanki tłuszczowej.
  • guarana – owoc guarany jest źródłem guaraniny, czyli substancji o podobnym działaniu do kofeiny.\
  • zielona herbata – silny spalacz tłuszczu, który swoją skuteczność zawdzięcza zawartości EGCG – galusanu epigallokatechiny. Katechiny m.in. hamują proces wchłaniania tłuszczów.
  • zielona kawa – oprócz kofeiny zielona kawa zawiera unikalny związek o nazwie kwas chlorogenowy. Wspólnie pomagają one przyspieszać przemianę materii, a także pobudzają proces spalania nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Kwas chlorogenowy pośrednio wpływa na aktywowanie procesów lipolizy, czyli pozyskiwania energii ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Innym źródłem kwasu chlorogenowego jest karczoch i yerba mate.
  • ostre przyprawy – na szczególną uwagę zasługują tu substancje czynne zawarte w czarnym pieprzu (piperyna), pieprzu kajeńskim (kapsaicyna), imbirze (gingerol). W tym gronie najsilniej działa kapsaicyna – jej regularne spożywanie przyczynia się do wzrostu termogenezy, szybszego utleniania kwasów tłuszczowych oraz produkcji adenozynotrifosforanu (ATP) – nośnika energii w organizmie.
  • produkty bogate w witaminę C – witamina C wspomaga produkcję L-karnityny w organizmie. L-karnityna odpowiada za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek, czyli do miejsca, gdzie są one przekształcane w energię. Im więcej L-karnityny znajduje się w organizmie, tym szybciej następuje spalanie tkanki tłuszczowej.

To tylko kilka przykładów naturalnych termogeników (zawierają je chociażby popularne tabletki na odchudzanie), ponadto warto również wspomnieć o sprzężonym kwasie linolowym (CLA), nasionach mango afrykańskiego, wyciągu z Garcinia cambogia, czerwonym winie, czerwonej herbacie, czosnku i kurkumie.

Suplementy diety na odchudzanie: termogeniki

Choć niektóre termogeniki można spożywać bezpośrednio (np. kawa, zielona herbata), zdecydowanie lepsze efekty osiąga się, gdy stosowane są one w silnie skoncentrowanej postaci jako suplementy diety. W aptekach można znaleźć wiele preparatów o wysokiej skuteczności przebadanych pod kątem bezpieczeństwa stosowania. Produktami, które szczególnie cieszą się popularnością wśród osób odchudzających się, są suplementy diety marki Olimp z linii Therm Line (np. Olimp Therm Line Forte, Olimp Therm Line Man, Olimp Therm Line Fast, Olimp Therm Line 40+). Są to preparaty zawierające kompozycję różnych substancji termogennych, w tym opatentowany kompleks Sinetrol® (unikalne połączenie ekstraktów z cytrusów i guarany, charakteryzuje się zawartością synefryny). Przy wprowadzaniu do diety termogeników należy pamiętać, że trzeba je stosować racjonalnie – nie można przekraczać zalecanych przez producenta dawek, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dobrej jakości pożywienie, ograniczenie dziennego spożycia kalorii, a także aktywność fizyczna to filary odchudzania! Uzupełnieniem dla nich może być odpowiednia suplementacja. Termogeniki to grupa preparatów, które przyspieszają metabolizm, a w efekcie zwiększają spalanie tkanki tłuszczowej i prowadzą do zmniejszania masy ciała! Wysoka skuteczność termogeników zachęca do ich stosowania, trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą je przyjmować (np. kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i nadciśnieniem, osoby przyjmujące niektóre leki).

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel