Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Alkoholizm po 70. – jaka terapia dla nadużywającego seniora?

07.05.2025

Przypadki nadużywania alkoholu pojawiają się również wśród osób starszych. W podeszłym wieku, gdy często diagnozuje się nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i choroby serca, już samo picie alkoholu jest niebezpieczne, a dodatkowe łączenie z nim przyjmowanych leków, może być śmiertelne. Dlatego konieczne jest wdrożenie leczenia alkoholizmu. Jaka terapia jest skuteczna dla nadużywającego seniora? Sprawdź.

Alkoholizm po 70. – jak rozpoznać objawy nadużywania alkoholu?

Problem alkoholizmu wśród seniorów często pozostaje niezdiagnozowany z prostego powodu: ludzie starsi rzadziej uczestniczą w życiu społecznym. Wobec tego, na jakie oznaki alkoholizmu po 70. zwrócić uwagę? Są to m.in.:

  • picie w celu uspokojenia nerwów, zapomnienia o zmartwieniach lub zmniejszenia depresji;
  • zmniejszenie apetytu lub całkowita utrata zainteresowania jedzeniem;
  • kłamanie lub próba ukrycia nawyków związanych z piciem;
  • agresywność lub nerwowość po wypiciu;
  • zaburzenia snu lub bezsenność;
  • problemy z utrzymaniem higieny osobistej oraz porządku w domu;
  • pogorszenie pamięci, dezorientacja;
  • wyrobienie nawyku przynajmniej jednego kieliszka dziennie „dla zdrowotności”;
  • potrzeba wypijania większej ilości alkoholu dla lepszego samopoczucia;
  • drażliwość i poczucie dyskomfortu, gdy jest się w stanie trzeźwości;
  • rozwój problemów medycznych (np. choroby nerek), społecznych (np. konflikty z sąsiadami) lub finansowych (np. zadłużenia) spowodowanych spożywaniem alkoholu.

Alkoholizm wśród seniorów – jaką terapię zastosować, by była skuteczna?

U osób starszych obserwuje się zwiększoną wrażliwość na alkohol, gdyż starzenie się może zmniejszać tolerancję organizmu na tę substancję. W konsekwencji może dojść do poważnych zmian zdrowotnych. Dlatego niezbędne jest szybkie działanie i otoczenie seniora profesjonalną opieką.

Osoba, która ma problemy z nadużywaniem alkoholu, powinna zostać poinformowana o skutkach zdrowotnych, jakie picie mniejszych lub większych ilości trunków wywiera na jej zdrowie. Ważne jest podkreślenie, że większość leków przyjmowanych przez ludzi w podeszłym wieku np. na cukrzycę, choroby serca lub nadciśnienie, wchodzi w interakcje z alkoholem i może prowadzić do tragicznych skutków.

A jak skutecznie leczyć alkoholizm wśród seniorów? Najlepsza będzie terapia odwykowa w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Trwające kilka tygodni specjalistyczne leczenie obejmuje nie tylko diagnozę problemu, ale także przeprowadzenie alkoholika przez cały proces: od utożsamienia się z chorobą po zaakceptowanie uzależnienia i naukę skutecznego radzenia sobie z nałogiem. Pobyt w zamkniętym ośrodku umożliwia dostęp do zespołu specjalistów, którzy podczas wsparcia farmakologicznego, psychoterapii indywidualnej i grupowej oraz różnych warsztatów edukacyjnych są w stanie lepiej zadbać o pacjenta.

Jeśli jesteś członkiem rodziny lub przyjacielem osoby starszej, która ma problem z piciem, możesz również pomóc, realistycznie oceniając trudności, z jakimi się zmaga, i zwracając uwagę na zmiany w jej zachowaniu. Możesz też pomóc seniorowi z problemem alkoholowym w znalezieniu i zapisaniu się do grupy Anonimowych Alkoholików (AA) lub w poszukaniu kliniki, w której odbędzie terapię leczenia swojego uzależnienia.

Alkoholizm po 70. to poważna sprawa, której nie można bagatelizować ze względu na zagrożenia, jakie niesie dla zdrowia i życia seniora.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2025

Polecane produkty

pixel