Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Antykoncepcja bez recepty już dla 15-letnich dziewcząt

23.04.2015
Aktualności

W końcu stało się jasne - w Polsce można kupić hormonalne środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty już od 15 roku życia.

Mowa o tzw. tabletce ,"po"? o nazwie handlowej EllaOne, która na razie jako jedyna na rynku europejskim została zakwalifikowana jako produkt antykoncepcyjny dostępny bez recepty. Lek rekomendowany jest jako pigułka zapobiegająca powstaniu ciąży do 5 dni po stosunku.

Dyrektywa o nadaniu temu konkretnemu preparatowi statusu OTC - bez recepty wypłynęła z Komisji Europejskiej, co zobligowało wszystkie kraje UE do posłuszeństwa w tej sprawie. Owe posłuszeństwo mogło polegać jednak tylko na zmianie dostępności preparatu z Rp. na OTC a niekoniecznie na zgodzie na jego sprzedaż w kraju.

Minister zdrowia zmieniając stosowne rozporządzenia dopuścił do sprzedaż hormonalnej antykoncepcji dostępnej bez recepty, czyli tego preparatu dla osób od 15 roku życia. Stało się to mimo sprzeciwu wielu organizacji katolickich np. Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.Źródło: ?Gazeta Wyborcza?

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2015
pixel