Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Beta-karoten - dlaczego warto przyjmować go latem?

27.05.2020
Porady farmaceuty
Beta-karoten - dlaczego warto przyjmować go latem?

Beta-karoten doceniany jest szczególnie latem – nadaje on skórze piękny odcień, pomaga utrwalić opaleniznę oraz zmniejsza ryzyko oparzeń i przebarwień posłonecznych – jednak to dopiero początek jego dobroczynnych właściwości! Beta-karoten, czyli witamina A, przydatna jest również w okresie jesienno-zimowym, kiedy to nasz organizm ulega osłabieniu, a dodatkowo ma wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Beta-karoten i jego działanie

Beta-karoten należy do grupy czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników roślinnych, czyli tak zwanych karotenoidów. Związek pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję, a mianowicie jest prowitaminą A, czyli dokładniej substancją odpowiedzialną za wytwarzanie witaminy A. Beta-karoten doceniany jest głównie za wspomaganie procesu opalania oraz utrzymywanie opalenizny. Substancja z grupy karotenoidów traktowana jest również jako naturalna ochrona przed przebarwieniami i oparzeniami słonecznymi – nie zapominajmy tylko, że nie jest to swoisty filtr UV, nawet podczas suplementacji witaminą nie należy pominąć niezbędnych kosmetyków do opalania z filtrem! Beta-karoten (witamina A) wykazuje także inne działania prozdrowotne, między innymi obniża poziom cholesterolu we krwi, chroniąc tym samym przed chorobami serca i miażdżycą.

Witamina może również okazać się doskonałą propozycją dla osób borykających się z wszelakim wadami wzroku. Beta-karoten wchodzi w skład barwnika wzrokowego, który znajduje się w siatkówce oka – poprawia on funkcjonowanie wzroku szczególnie w porze zmierzchu, kiedy to oczy są zdecydowanie osłabione, a dodatkowo odpowiednia dawka witaminy może uchronić przez zespołem suchego oka oraz zaćmą. Specjaliści zalecają, aby beta-karoten stosować również w okresie jesienno-zimowym, zastanawiasz się dlaczego? Niepozorny pomarańczowy barwnik wpływa korzystanie na funkcjonowanie i wzmocnienie układu odpornościowego, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób i uporczywych przeziębień. Beta-karoten zaliczany jest do grupy silnych przeciwutleniaczy, co oznacza, że hamuje procesy antyoksydacyjne, co może mieć wpływ na hamowanie rozwoju chorób nowotworowych. Badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie karotenoidów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu: przełyku, krtani, jamy ustnej czy pęcherza moczowego.

Beta-karoten podczas letnich wojaży

Jeżeli planujesz odpowiednio przygotować swoją skórę na wakacyjną opaleniznę, warto wdrożyć do swojej diety produkty spożywcze zawierające w składzie beta-karoten lub skorzystać ze specjalistycznych preparatów, które można zakupić w aptece. Wśród farmaceutyków, które pomogą Ci zmagazynować odpowiednią ilość prowitaminy A znajdziesz między innymi: Beta Karoten Sun, Beta Karoten Amara, Beta Karoten + Witamina E Naturell czy Olimp Beta-Solar.

Nagromadzony w skórze barwnik sprawi, iż Twoja opalenizna utrzyma się dłużej na skórze oraz ochroni ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Warto podkreślić, iż prowitamina A chroni skórę przed przebarwieniami i plamami posłonecznymi, które mogą być konsekwencją zbyt długich i intensywnych kąpielach słonecznych. Beta-karoten jest również skutecznym antyoksydantem, który neutralizuje działanie wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia się skóry. Należy pamiętać, że słońce niszczy fibroblasty oraz włókna kolagenu i elastyny, co może przyśpieszyć pojawianie się pierwszych oznak starzenia skóry (w związku z tym przydatne mogą okazać się także kosmetyki do opalania). Prowitamina A może również okazać się doskonałym wsparciem dla osób ze skłonnościami trądzikowymi, szczególnie latem, gdy skóra narażona jest na nadmierne przetłuszczanie oraz częstszy kontakt ze słońcem.

Producenci suplementów diety z beta-karotenem zalecają, aby kurację rozpocząć przynajmniej 14 dni przed planowanym wyjazdem wakacyjnym, im wcześniej tym lepiej! Przed zastosowanie preparatów należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, za szczególną uwagą na zalecaną dzienną dawkę! Długotrwałe przyjmowanie zwiększonych porcji beta-karotenu może spowodować przedawkowanie, które charakteryzuje się zżółknięciem skóry.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel