Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Biel jest ok - jak wybielić zęby w domu?

09.05.2016
Pielęgnacja

Większość osób twierdzi, że zęby to ich największy kompleks, a śnieżnobiały uśmiech to coś, o czym marzą. Aktorzy i celebryci prezentują garnitur bielutkich zębów i choć zdajemy sobie sprawę, że uśmiech rodem z Hollywood nie jest szczytem naturalności, wydaje nam się, że to właśnie ideał, do którego dążymy, bo każdy z nas chce olśniewać. Najskuteczniejszym sposobem na wybielenie zębów jest oczywiście wizyta u stomatologa. Zabiegi nie należą do najtańszych, dlatego warto sięgać po systemy wybielające, które można stosować w domu. 

Bez dentysty ani rusz! 

Pierwszym krokiem ku białym zębom powinna być wizyta u stomatologa. Gruntowna ocena stanu uzębienia i ewentualne wypełnienie ubytków to absolutna konieczność przed wybielaniem zębów. Co więcej, stomatolog usunie kamień nazębny, co od razu rozjaśni zęby i znacząco wpłynie na kolejne etapy wybielania. Pamiętaj, że plomby i martwe zęby nie ulegają wybieleniu ?klasycznymi? sposobami ? jedynym wyjściem jest wymiana plomby, a w przypadku martwego zęba ? wybielenie go w gabinecie stomatologicznym przez wprowadzenie substancji wybielających do jego wnętrza.
 

Przed wybielaniem zębów

Zanim zaczniesz wybielać uśmiech, musisz zastanowić się nad kilkoma aspektami. Po pierwsze, jak bardzo chcesz wybielić zęby. Pamiętaj, że uśmiech made in Hollywood nie wygląda naturalnie i estetycznie w codziennym życiu, chyba że lubisz świecić w nocy. Po drugie, zapoznaj się z ofertami stomatologów, być może znajdziesz usługi w odpowiadającym Ci przedziale cenowym. Po trzecie, poszukaj preparatów do wybielania zębów w aptekach, często stosuje się w nich te same substancje czynne, które wykorzystują dentyści. Po czwarte, nie ufaj ?domowym? sposobom. 

Biały, bielszy, najbielszy 

Aby wybrać właściwy produkt wybielający, zastanów się, jak bardzo chcesz rozjaśnić szkliwo. Korzystając ze specjalnych miarek, oceń przed sesją wybielającą, jaki masz kolor zębów. To pozwoli wyraźnie określić, w jakim stopniu osiągnęłaś zamierzony efekt wybielania. Jeśli zamierzasz rozjaśnić zęby o jeden ton, prawdopodobnie wystarczy stosowanie pasty wybielającej. Na rynku znajdziesz ich bez liku, na uwagę zasługują m.in. Blenda-a-med 3D White, Colgate Max White Expert, Colgate Whitening Advanced, Colodent Super Biel, Elmex Sensitive Whitening, Denivit pasta, Homeodent Wybielająca pasta chlorofilowa, iWhite Instant Wybielająca pasta do zębów. Ciekawym rozwiązaniem jest również Haxyl Żel do pielęgnacji zębów z hydroksyapatytem i ksylitolem. Nieco silniejsze działanie wykazują produkty przeznaczone dla palaczy i miłośników kawy i herbaty: Biała Perła Pasta do zębów dla pijących kawę i herbatę, Biała Perła Pasta do zębów dla palaczy, Clinomyn dla palaczy. Jest to związane z tym, że razem z czerwonym winem kawa, herbata i papierosy silnie przebarwiają szkliwo.Początek formu Jeśli Dół formularzajednak Twój cel to o kilka tonów jaśniejszy uśmiech, sięgnij po mocniejsze środki. Te preparaty wymagają zwykle co najmniej kilku nawet półgodzinnych aplikacji. Wśród takich produktów znajdziesz marki: Biała Perła Intensywna terapia wybielająca, żel wybielający Biała Perła System 10 Dni, Blanx Med White Shock żel wybielający i płyn Blanx Extra White. 

Babcine sposoby na białe zęby 

Większość metod wybielania zębów określanych jako ?domowe?, które można znaleźć w Internecie, to przykład braku rozsądku. Sól, soda oraz inne specyfiki były wykorzystywane już setki lat temu do rozjaśniania zębów, to fakt. Jednak? dziś w dobie łatwo dostępnych specjalistycznych preparatów rozjaśniających korzystanie z ?domowych metod? to nie najlepszy pomysł. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, niszczą one szkliwo i mimo pozornego wybielenia zębów przyczyniają się do powstawania nowych przebarwień. Sól, soda, ocet, sok z cytryny ? te substancje rzeczywiście powodują rozjaśnianie uśmiechu, lecz przez ścieranie szkliwa! A osłabione szkliwo to powód powstawania ubytków i podrażnień. Skórka z banana czy papka z truskawek są mniej kontrowersyjne, jednak efekt wybielenia jest zwykle słabszy i pojawia się wolniej. Choć tanie, babcine sposoby na białe zęby powinny odejść w niepamięć! 

Wyzwanie: utrzymać biel zębów 

Uzyskanie białego uśmiechu to jedno, zupełnie inną kwestią jest jego utrzymanie. Pamiętaj, że w czasie stosowania nakładek, pasków, żeli oraz past wybielających należy przestawić się na tzw. białą dietę, czyli ? innymi słowy ? na menu pozbawione składników takich jak jagody, buraki, kawa, herbata, kolorowe napoje gazowane czy czerwone wino. Powód unikania takiego jedzenia tkwi oczywiście w jego właściwościach barwiących. Konieczne jest zachowanie takiej diety zarówno w czasie wybielania, jak i kilka dni po zakończeniu tej czynności. Jeśli nie potrafisz zupełnie zrezygnować z niektórych rzeczy ? postaraj się zapobiec kontaktowi szkliwa z potencjalnym barwnikiem, np. korzystając ze słomek w czasie picia. 

Najlepsi przyjaciele bieli ? pasta, nić i płyn do płukania jamy ustnej 

Równie ważne jest utrzymywanie wysokiej higieny jamy ustnej ? w kwestii wydłużenia efektu rozjaśnionych zębów nie można lekceważyć znaczenia różnych akcesoriów i produktów. Jeśli mycie zębów nie należy do Twoich ulubionych zajęć, postaw na szczoteczkę elektryczną, której intensywna praca pozwala szybko wyczyścić zęby. Pamiętaj, aby myć je co najmniej 2 razy dziennie ? rano i wieczorem, a jeśli to możliwe ? także po innych posiłkach. Jeśli szczotkowanie zębów w ciągu dnia nie wchodzi w rachubę, staraj się w miarę możliwości opłukać wodą usta i żuć gumę, szczególnie wzbogacaną ksylitolem, który hamuje namnażanie bakterii w jamie ustnej i stanowi naturalne zabezpieczenie przed gromadzeniem się płytki nazębnej (np. Xylitol guma do żucia peppermint). Szczotkując zęby, warto oprócz pasty wybielającej sięgać po pasty wzmacniające szkliwo, ponieważ niekiedy zbyt intensywne zabiegi mogą wywołać podrażnienia oraz ból, np. towarzyszący spożywaniu gorących lub zimnych posiłków. Nie zaszkodzi także włączyć do codziennego rytuału higieny jamy ustnej nitkowania zębów, dzięki czemu oczyścisz trudno dostępne przestrzenie. Zdecyduj się na pielęgnację jamy ustnej za pomocą płynów do płukania ? w ofercie takich firm jak Listerine i Denivit znajdziesz płyny dedykowane osobom wybielającym zęby. Również iWhite wybielający płyn do płukania ust świetnie spełni swoją funkcję. 

Specjalistyczne systemy wybielające to okazja do rozjaśnienia zębów w domowych pieleszach. Jest to znacznie tańsze, choć może efekty nie są tak spektakularne. Jeśli w czasie rozjaśniania zachowasz rozsądek i będziesz stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, Twoim zębom nic nie grozi, a Ty będziesz mogła uśmiechać się na każdym kroku, bez najmniejszych kompleksów.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel