Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ból nóg a praca stojąca - jak odciążyć i zrelaksować zmęczone nogi?

30.01.2024
Porady farmaceuty

Bolące nogi po całym dniu w pracy to dla wielu osób norma. Niestety wiele godzin spędzonych w pozycji stojącej w znaczący sposób obciąża kończyny dolne. Nieprzyjemne uczucie ciężkości i zmęczenia powoduje dyskomfort, ponadto z czasem mogą pojawiać się poważniejsze dolegliwości. Co zrobić, aby poprawić kondycję nóg? Jakie preparaty pomogą zmniejszać obrzęki i ból nóg? 

Spis treści:

ból nóg a praca stojąca

Jak praca stojąca może wpływać na zdrowie i kondycję nóg?

Wiele zawodów wymaga kilku godzin nieprzerwanego stania, np. pielęgniarka, fryzjer, kelner, pracownik produkcyjny. Osoby wykonujące taki rodzaj pracy często skarżą się na dyskomfort związany z obciążeniami poszczególnych partii ciała. W zależności od wykonywanych czynności mogą pojawiać się bóle szyi oraz bóle kręgosłupa (głównie odcinka lędźwiowego). Przede wszystkim jednak głównym problemem jest ból nóg po pracy w pozycji stojącej. 

Wielogodzinne stanie związane jest z ciągłym napięciem mięśni kończyn dolnych – zwłaszcza przedniej części ud i tylnej części łydki. Gdy mięśnie są stale napięte, pojawia się ból nóg oraz bolesne kurcze w łydkach. Dlaczego tak się dzieje? Naprężone mięśnie cierpią z powodu niedokrwienia, niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia. Szczególnie dotkliwy jest niedobór potasu i magnezu, czyli składników odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. 

Ból kończyn dolnych pojawia się również wskutek utrudnionego odpływu krwi. Bardzo charakterystyczny dla pracy wykonywanej na stojąco jest też ból stóp, który wynika z tego, że podczas stania cały ciężar ciała opiera się właśnie na nich! Konsekwencją tego może być płaskostopie, halluksy i bolesne odciski, z czasem pojawić się mogą zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego. 

Ból nóg a praca stojąca to niejedyna kwestia istotna dla osób narażonych na długotrwałe stanie. W wyniku zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych, któremu sprzyja praca w pozycji stojącej, pojawiają się obrzęki i uczucie ciężkich nóg. Dodatkowo pogarsza się stan naczyń krwionośnych. Na nogach można zaobserwować popękane naczynka. Charakterystyczne jest to, że osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej są bardziej narażone na rozwój żylaków. 

Jakich zasad warto przestrzegać, aby zachować zdrowie nóg przy pracy w pozycji stojącej? 

Ból kręgosłupa oraz ból nóg po pracy w pozycji stojącej można ograniczyć, stosując się do kilku zasad. Ważne jest dbanie o prawidłową pozycję ciała podczas pracy. Należy pamiętać o tym, aby stać w lekkim rozkroku (stopy powinny być ustawione na szerokość bioder), co zapewnia równomierne obciążenie nóg. Równocześnie należy napinać mięśnie ud i pośladków. Niezwykle istotne jest to, żeby się nie garbić, plecy i głowa powinny znajdować się w linii prostej. 

Gdy tylko nadarzy się okazja do odpoczynku, należy z niej skorzystać. Zaleca się usiąść, aby dać mięśniom nóg możliwość rozluźnienia i relaksu. W ten sposób można złagodzić ból kończyn dolnych i zmniejszyć napięcie mięśni łydek i stóp. Optymalnym rozwiązaniem jest krótka przerwa co 30 minut. Gdy warunki pracy na to pozwalają, zaleca się pracować na przemian na stojąco i na siedząco. 

Całkowity bezruch to prosta droga do tego, że pojawi się ból nóg, obrzęki i żylaki. Dlatego trzeba koniecznie wykonywać proste ćwiczenia, które przeciwdziałają zastojowi krwi w żyłach. Co 5-10 minut należy stanąć w lekkim rozkroku z jedną stopą całą położoną na podłodze, a drugą opartą jedynie na palcach i napinać mięśnie łydki. Można również wspinać się na palcach, przenosić ciężar z jednej nogi na drugą, dreptać w miejscu lub wykonywać stopami okrężne ruchy. Już taki niewielki ruch pomoże poprawić krążenie w nogach. Profilaktycznie zaleca się także nosić podkolanówki lub pończochy uciskowe. Warto też zadbać o odpowiednie obuwie, rekomendowane są buty sportowe z profilowaną wkładką. 

Jak zmniejszyć ból nóg, który towarzyszy pracy stojącej? 

Na bolące nogi najlepszym lekarstwem są czynności, które wcale nie wymagają żadnych dodatkowych sprzętów. Szybką ulgę zapewni uniesienie nóg w pozycji leżącej na kilka lub kilkanaście minut. Wystarczy położyć się tak, aby nogi były wyżej niż głowa. Ułatwi to odpływ krwi i limfy z kończyn dolnych, a tym samym zmniejszy obrzęk, uczucie ciężkości i ból nóg. 

Dobrym sposobem na bolące nogi są chłodne kąpiele lub natryski. Chłód działa odprężająco, redukuje opuchliznę i pobudza krążenie żylne. Można również pod prysznicem naprzemiennie oblewać nogi ciepłą (ale nie gorącą) i chłodną wodą. Pomocne w przypadku bólu stóp będzie ich moczenie w chłodnej wodzie z dodatkiem soli i olejków eterycznych (np. cytrusowego, eukaliptusowego lub lawendowego). 

Do codziennego rytuału rozluźniającego napięte mięśnie należy wprowadzić masaże i ćwiczenia rozciągające. Podczas masażu (dłońmi lub rollerem) można dodatkowo używać chłodzące żele na obrzęki nóg np. z roślinnymi wyciągami z ruszczyka, kasztanowca i arniki, mentolem oraz diosminą. Pomagają one łagodzić dyskomfort związany z uczuciem napięcia i ciężkości oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Ważne, aby podczas masowania nóg zawsze kierować ruchy od dołu do góry. Więcej sposobów na to, jak zmniejszyć ból i zmęczenie nóg, można znaleźć w naszym artykule „Uczucie ciężkich nóg - jak przynieść sobie ulgę?”. 

Ból kończyn dolnych połączony z obrzękiem i uczuciem ciężkości może wymagać stosowania specjalistycznych leków. Jednym z najskuteczniejszych i równocześnie najchętniej stosowanych preparatów na bolące nogi jest Lioton 1000. To lek z heparyną, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Natomiast na silny ból mięśni, a także w przypadku stanu zapalnego wynikającego m.in. z nadwerężenia wskazane są leki do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. z diklofenakiem (Voltaren Max) lub ibuprofenem (Dolgit). 

Osiem godzin dziennie w pozycji stojącej to dla nóg i kręgosłupa duże wyzwanie. Na szczęście utrzymując właściwą postawę ciała podczas pracy oraz regularnie wykonując ćwiczenia kończyn dolnych, można ograniczyć negatywny wpływ długotrwałego stania. Na ból nóg po pracy w pozycji stojącej najlepiej stosować chłodne kąpiele i żele na obrzęki nóg. Dodatkowo należy dbać kompleksowo o kondycję organizmu. Ważne jest to, aby utrzymywać prawidłową masę ciała, gdyż nadwaga to większe obciążenia dla kręgosłupa i stóp. Ponadto nie można zapominać o aktywności fizycznej, dobrze na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni nóg wpływa pływanie, polecane są również spacery.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel