Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc

24.09.2021
Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc

Ciało obce w uchu to dość częsta przyczyna wizyty rodziców z dzieckiem lub osoby dorosłej w gabinecie laryngologicznym. Jakie są przyczyny i objawy ciała obcego w uchu? W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? Sprawdźmy!

 1. Główne przyczyny ciała obcego w uchu
 2. Objawy ciała obcego w uchu
 3. Ciało obce w uchu - jak udzielić pierwszej pomocy?
 4. Pielęgnacja ucha po usunięciu ciała obcego - podstawowe informacje

Główne przyczyny ciała obcego w uchu

Ciało obce w uchu to stan zagrażający naszemu zdrowiu - co może być przyczyną tego problemu? W przypadku najmłodszych pacjentów zwykle z kanału słuchowego wyjmowane są:

 • drobne elementy zabawek, 
 • koraliki, 
 • kawałki jedzenia, 
 • małe kamyczki, 
 • baterie,
 • groszek.

Osoby dorosłe zwykle zgłaszają się do lekarza, gdyż w ich uchu znajduje się kawałek waty, wykałaczki, zapałki. Zdarza się, że do kanału dostaje się również niewielki owad. 

Pamiętajmy, że ciało obce może być wprowadzone do ucha nieumyślnie lub celowo (przykładowo maluchy często wkładają do ucha różne drobne przedmioty, traktując to jako zabawę). Nie zmienia to faktu, iż powinno być ono jak najszybciej usunięte z ucha. Wiele osób nie wie, jakie są typowe objawy obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym. 

Objawy ciała obcego w uchu

Symptomy ciała obcego w uchu zależą od kilku czynników, m.in. czasu zalegania, wielkości i rodzaju przedmiotu, który znajduje się w przewodzie słuchowym. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

 • dolegliwości bólowe ucha (o różnym stopniu intensywności),
 • szumy uszne,
 • uczucie zatkania ucha,
 • niedosłuch,
 • krwawienie,
 • świąd i pieczenie,
 • łaskotanie w uchu,
 • zawroty głowy,
 • uczucie rozpierania ucha,
 • ból głowy,
 • piszczenie w uszach.

Ciało obce w uchu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić, to przechylić głowę osoby poszkodowanej i delikatnie ją potrząsać. Być może dzięki temu przedmiot tkwiący w uchu z niego wypadnie. Jeśli ciało obce znajduje się dość blisko ujścia przewodu słuchowego, możemy spróbować wyciągnąć je za pomocą pęsety. W przypadku owada - warto wprowadzić do ucha odrobinę oleistego środka, np. olejku naturalnego lub oliwy (w ostateczności może to być nawet zwykła woda). Czego nie robić, chcąc pomóc drugiej osobie? Pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy do ucha patyczka higienicznego, gdyż może spowodować jeszcze głębsze wepchnięcie ciała obcego do kanału słuchowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki dokładnie przedmiot znajduje się w uchu - również nie próbujmy go wyciągnąć, pozostawiając to zadanie doświadczonemu specjaliście (chcąc pomóc, możemy uszkodzić błonę bębenkową).

Ciało obce w uchu - kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć ciała obcego u osoby poszkodowanej bez wziernika, lepiej nie podejmować samodzielnych prób jego usunięcia. Nie powinniśmy też na własną rękę usuwać z kanału słuchowego baterii ani przedmiotów, które mogą pęcznieć po kontakcie z płynem. W tej sytuacji lepiej niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. W przypadku twardych i okrągłych ciał obcych zwykle konieczne jest użycie mikroskopu operacyjnego.

Pielęgnacja ucha po usunięciu ciała obcego - podstawowe informacje

Czy ucho wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych po wyjęciu z niego ciała obcego? Zwykle nie jest to konieczne, choć jeśli po zabiegu pojawi się ból ucha, można łagodzić dolegliwości i uczucie dyskomfortu, aplikując np. krople do uszu LIX, wyrób medyczny dostępny w aptece bez recepty. W ramach działań zapobiegawczych warto starać się, by w ręce dzieci nie trafiały żadne małe elementy, które zmieszczą się w kanale słuchowym. Co jeszcze? Pamiętajmy, by ostrożnie czyścić uszy i nie zatykać ich watą.

Mamy nadzieję, że nasze praktyczne wskazówki sprawią, iż w razie konieczności będziecie w stanie udzielić szybkiej pomocy osobie, która doświadczy problemu ciała obcego w uchu, lub pomożecie jej dostać się do najbliższej placówki medycznej.

LIX/09099/08/21

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane produkty

pixel