Co na sen bez recepty?

25.11.2014
Dolegliwości i choroby

Każda osoba mająca problem ze snem, wiem jak bardzo jest to uciążliwe. Problemem nie jest dostępność leków na bezsenność. Skuteczne leki na receptę są, ale mogą silnie uzależniać. Dlatego też zanim wpadnie się w wir zażywania leków z przepisu lekarza warto przyjrzeć się np. lekom na uspokojenie bez recepty, które można kupić w aptece. Sprawdźmy więc, co mają w składzie i jak się je zażywa.

Melatonina na sen

Melatonina to naturalnie występująca w naszym organizmie substancja. To właśnie ten hormon odpowiada za nasze spanie. Szyszynka produkuje go, gdy zaczyna się robić ciemno, a  najwięcej między północą a trzecią w nocy. Dlatego też powstały leki zawierające syntetyczna melatoninę z nadzieją, że wspomogą osoby cierpiące na bezsenność. Do takich produktów zaliczyć można Melatonina Lekam - lek, Tonasen - lek. 1mg melatoniny znajdziemy również w suplemencie Sen Apotex.

Melatonina nie jest jednak lekiem idealnym dla każdego. Kierowana jest bowiem szczególnie dla takich osób, które mają zaburzony rytm snu i czuwania, czyli zegar biologiczny. Do takich osób zaliczyć można przede wszystkich pracowników na zmiany, nocki, kierowców, osoby często podróżujące i zmieniające strefy czasowe. W przypadku osób podróżujących lek należy zażywać już np. na 2 dni przed wyjazdem i zażywać go na miejscu jeszcze co najmniej przez 4 dni.

Melatonina dobrze sprawdza się również u osób, które co prawda łatwo zasypiają ale budzą się w środku nocy i nie mogą zasnąć.

Osoby leczące się silnymi lekami nasennymi oraz przeciwdepresyjnymi powinny szczególnie uważać zażywając melatoninę. Również alkohol jest odradzany w trakcie kuracji melatoniną.

Waleriana z dodatkami na sen

Ten kto miał okazję poczuć zapach czystej waleriany, czyli kozłka lekarskiego wie jak bardzo jest nieprzyjemny. Dzięki możliwości wykonywania kapsułek problem ten jest na szczęście zniwelowany. To dobra wiadomość, bo produkty zawierające walerianę są bardzo skuteczne. Największą ilość waleriany na dzień dzisiejszy ma Valerin Max (360mg), Valerin Forte (200mg), Lunapret (250mg i dodatkowo 60mg ekstraktu z szyszek chmielu), Nervomix Forte (210mg waleriany, 52,5mg chmielu, 52,5mg melisy, 35mg dziurawca). Interesujący jest również lek Valused, który występuje zarówno w formie kapsułek jak i płynu doustnego.Jego skład jest również mieszany: 60mg kozłka, 40mg szyszek chmielu, 40mg passiflory.

Leki tego typu zażywa się w zależności od wskazań od 1- 2 tabletek/kapsułek na 0,5 do 2 godzin przed snem.

Aby kupić dobry i sprawdzony produkt należy zawsze wybierać produkty będące lekami. Leki, na których napisane jest, że są tylko uspakajające można z powodzeniem stosować również jako nasenne. Zmienia się tylko formę dawkowania. Nie zażywamy ich w ciągu dnia tylko przed spaniem 1-2tabletki naraz.  

W preparatach łączonych należy uważać jednak na dziurawiec. Działa on fotouczulająco więc należy ograniczyć jego spożycie w ciągu lata. Jest on naturalnym antydepresantem stąd biorą się też jego interakcje z innymi lekami np. antykoncepcyjnymi.

W lekach nasennych oraz uspakajających znaleźć można również: szyszki chmielu, passiflorę, melisę, magnez.

5-HTP - 5-hydroksytryptofan, czyli prekursor serotoniny na sen

5-HTP to prekursor serotoniny. Oznacza to, że w naszym organizmie przekształca się do hormonu szczęścia - serotoniny. Na rynku dostępne są suplementy diety, które zawierają ten składnik i zazwyczaj zalecane są w przypadku łagodzenia objawów depresji, poprawy nastroju. Jednym z jego działań jest również poprawa komfortu snu. Przeprowadzane badania udowodniły, że u osób zażywających 5-HTP czas zasypiania skrócił się do połowy. 5-HTP wydłuża czas trwania REM przez co skraca czas niezbędnego snu. Wszystko dzięki korelacji 5-HTP z melatoniną.  W przypadku wykorzystania 5-HTP jako leku ułatwiającego zasypianie zażywa się go 2 godziny przed snem, najlepiej 2 godziny po ostatnim posiłku. Aby zapewnić jego lepszą penetrację zaleca się popić kapsułki np. sokiem pomarańczowym  lub z jakąś przekąską wysokowęglowodanową. Godnym polecenia jest czysty 5-HTP z firmy Swanson (100mg L-5-Hydroxytryptofanu).

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2014
Rekomendowane produkty
pixel