Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co warto wiedzieć przed liposukcją?

14.05.2024

Liposukcja jest zabiegiem, którego wykonanie ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. W ten sposób można modelować sylwetkę, nadawać jej odpowiedni kształt i usuwać tłuszcz, który jest oporny na inne metody odchudzania. Nierzadko jego oporność wynika również z uwarunkowań genetycznych. Najczęściej mowa tutaj o brzuchu, udach, biodrach i ramionach. Zaawansowanie technologicznie sprawiło, iż zabieg ten przebiega sprawniej, a okres rekonwalescencji jest lżejszy i umożliwia szybszy powrót do pełni zdrowia. Na czym polega ta procedura? Kto może z niej skorzystać? Jak przygotować się do liposukcji?

Podstawowe informacje o liposukcji

Wśród zabiegów medycyny estetycznej wymienia się liposukcję, która w obecnej formie dużo różni się od metod stosowanych jeszcze przed kilkoma dekadami. Umożliwia ona redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej, a tym samym poprawę sylwetki. Obecnie zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, co pozwala pacjentowi na powrót do domu jeszcze tego samego dnia.

Cała procedura polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnej kaniuli, która  dzięki właściwościom ssącym pobiera z organizmu nadmierną i niechcianą tkankę tłuszczową. Następnie lekarz zakłada szwy w miejscu wykonania nacięcia lub specjalne stripy. Konieczne jest także założenie opatrunku uciskowego.

Obecnie w trakcie zabiegu lekarze wykorzystują chociażby specjalistyczną kaniulę do liposukcji wibracyjnej, która wprawiana jest w ruch 3D. To powoduje odsysanie tkanki tłuszczowej z dużą precyzją i dokładnością, przy czym jednocześnie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących z tkanką tłuszczową.

Po liposukcji pacjent powinien nosić specjalne ubranie uciskowe lub elastyczny pas, aby przyspieszyć i usprawnić proces rekonwalescencji i gojenia się ran po odsysaniu tłuszczu.

Kto może skorzystać z liposukcji?

Do omawianego zabiegu zakwalifikują się pacjenci zdrowi, którzy borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i chcieliby w ten sposób zredukować jej ilość w newralgicznych obszarach ciała. Muszą to być osoby, u których nie wykryto zaburzeń krzepnięcia krwi, czy problemów dotyczących niewydolności oddechowej i układu krążenia. Pacjent nie może też chorować przewlekle na choroby narządów wewnętrznych, a w szczególności nerek i wątroby. Kwestią sporną jest tutaj natomiast cukrzyca. Może się okazać, iż osoby z uregulowaną cukrzycą zostaną dopuszczone do zabiegu. Jest to jednak aspekt omawiany indywidualnie z lekarzem.

Z zabiegu tymczasowo muszą zrezygnować kobiety w ciąży oraz pacjenci leczący się na nowotwory.

Do zabiegu mogą zakwalifikować się mężczyźni z lipomastią, kobiety z problemami sylwetki po ciąży, mające trudności z odchudzaniem mimo ćwiczeń i zbalansowanej diety.

Badania przed liposukcją

Przed liposukcją lekarz może oczekiwać od pacjenta uzupełnienia dokumentacji medycznej o odpowiednie badania. Jest to przeważnie standardowe badanie krwi, czyli morfologia, a także lipidogram, poziom glukozy, mocznik, kreatynina, próba wątrobowa, jonogram i koagulogram.

Przygotowanie do liposukcji

Około miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z niektórych suplementów diety, leków, herbatek i preparatów ziołowych, o których poinformuje lekarz. Kobiety muszą także odstawić tabletki antykoncepcyjne i zrezygnować z terapii hormonalnej, w której główny udział bierze regulacja poziomu estrogenu.

Siedem dni przed całą procedurą nie wolno sięgać po alkohol i inne używki, ponieważ jego zażywanie może utrudnić późniejszą rekonwalescencję.

Dzień przed liposukcją pacjenci powinni wypoczywać, aby przyjść do kliniki w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Istotna jest też depilacja ciała w obszarze, którego dotyczy cały zabieg.

Około sześć godzin przed liposukcją można zjeść lekkostrawny posiłek. Pacjent powinien nosić lekkie ubrania, aby czuć się komfortowo. Ważne, aby w tym dniu nie nakładać makijażu i odstawić jakiekolwiek kremy i balsamy do ciała.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o liposukcji, możesz porozmawiać o tym zabiegu z lekarzem na konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane produkty

pixel