Czy leki przeciwbólowe bez recepty są skuteczne?
13.02.2021Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty. Różnią się one substancją czynną, mechanizmem działania, rekomendowaną dawką, wskazaniami i przeciwwskazaniami. Nie wszystkie z nich poradzą sobie z każdym rodzajem bólu. Przekonaj się, czy leki przeciwbólowe bez recepty są skuteczne.
Jak działają leki przeciwbólowe bez recepty?
Bez recepty dostępne są leki przeciwbólowe, które zawierają:
- paracetamol,
- substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Działanie leku bez recepty zależy od zawartej w nim substancji czynnej. W przypadku Ketonalu jest to ketoprofen. Należy on do grupy NLPZ. Efekt terapeutyczny powoduje zdolność do blokowania enzymów cyklooksygenazy, a tym samym do hamowania syntezy prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za stan zapalny i ból.
Ketoprofen bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego jego działanie zaczyna się już po około 30 minutach od przyjęcia kapsułki. Maksymalne stężenie w organizmie osiąga natomiast po 2 godzinach.
Skuteczność leków przeciwbólowych bez recepty
Nie trzeba martwić się o skuteczność leków przeciwbólowych bez recepty. Środki te bardzo dobrze radzą sobie z bólem o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po nie sięgać, gdy pojawia się ból głowy, zęba, mięśni i stawów. Stosują je także osoby, które doznały kontuzji lub przeszły zabieg chirurgiczny. Leki przeciwbólowe bez recepty sprawdzają się również w przypadku bolesnych miesiączek.
Opinie o Ketonalu dostępne na forach internetowych są w większości pozytywne. Na temat skuteczności danego leku przeprowadzane są także sondaże. Jeden z najbardziej znanych przeprowadziła agencja KANTAR Polska. Wynika z niego, że aż 74% respondentów uważa, że Ketonal bez recepty działa silniej od innych środków. Dla 34% badanych jest to lek pierwszego wyboru, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe.
Jak stosować leki przeciwbólowe bez recepty?
Bardzo ważne jest, aby przy stosowaniu leków przeciwbólowych bez recepty była przestrzegana rekomendowana dawka. Przyjęcie odpowiedniej ilości substancji czynnej ma wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leków. Jej nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.
Dawkowanie Ketonalu bez recepty to 1 kapsułka (50 mg). Gdy dolegliwości nie ustąpią, można przyjąć kolejną kapsułkę. Trzeba jednak odczekać minimum 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg, co odpowiada 3 kapsułkom. Lek można stosować tylko przez 5 dni.
Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty należy przyjmować podczas posiłku. Konieczne jest popicie ich dużą ilością (minimum pół szklanki) wody lub mleka. Takie działanie zapobiega uszkodzeniu błony śluzowej żołądka. Podczas stosowania leków przeciwbólowych zabronione jest spożywanie alkoholu.
Czy leki przeciwbólowe bez recepty są dla wszystkich?
Niestety, leki przeciwbólowe bez recepty nie są odpowiednie dla wszystkich. O tym, kto może po nie sięgnąć, informuje ulotka dołączona do opakowania. Konieczne jest jej przeczytanie przed zażyciem danego środka. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazaniem do zastosowania środków przeciwbólowych może być wiek. Niektóre z nich (np. Ketonal bez recepty) nie są przeznaczone dla dzieci. Ostrożność muszą zachować także ciężarne, kobiety karmiące piersią, alergicy oraz osoby, które chorują przewlekle. Przeciwwskazaniem bywa stosowanie niektórych leków (np. metotreksatu, litu, innych środków przeciwbólowych).