Czy trądzik może dotyczyć również dorosłych?

05.04.2022

Trądzik może dotknąć także osoby dorosłe. Jest to kłopotliwa przypadłość, której pozbycie się wymaga często interwencji dermatologa. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o trądziku i co należy zrobić, żeby się go pozbyć! 

Trądzik jest najczęściej diagnozowaną chorobą skóry. Może pojawić się właściwie w każdym wieku. U osób dorosłych może wymagać długotrwałego leczenia. Stosuje się głównie leczenie farmakologiczne i miejscowe. Pozbycie się trądziku wymaga też zmiany pewnych nawyków oraz utrzymywania wysokiej higieny twarzy. O tym, co na trądzik można dodatkowo stosować, dowiesz się z tego artykułu!

Trądzik u dorosłych – czym jest?

Najczęstszą przyczyną trądziku u dorosłych są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wpływ mogą też mieć złe nawyki żywieniowe, stres i niewłaściwa higiena twarzy. Nieleczony trądzik może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn i przebarwień. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy oraz wizyty u dermatologa, który będzie mógł odpowiednio poprowadzić leczenie.

Co jest przyczyną trądziku u dorosłych?

Zmiany trądzikowe powstają wskutek szeregu różnych czynników. Ta choroba skóry najczęściej wiązana jest z kwestiami genetycznymi. Trądzik u dorosłych jest też często łączony ze stresem, ponieważ pod jego wpływem rośnie poziom kortyzolu we krwi, co prowadzi do nadmiernej produkcji łoju. Łój szuka więc drogi ujścia, co prowadzi do zmian skórnych i stanów zapalnych.  

Wśród przyczyn trądziku wymienia się też złe nawyki żywieniowe. Mała ilość witamin i mikroelementów może sprawić, że na skórze pojawią się nieestetyczne wypryski. Dlatego warto dbać o odpowiednią dietę i spożywać dużo owoców i warzyw.

Rodzaje trądziku u dorosłych

Wśród dorosłych jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry jest trądzik różowaty. Jest on bardzo trudny w leczeniu, a jego charakterystycznym objawem są zmiany rumieniowe na skórze twarzy oraz jej podrażnienie. U dorosłych występuje także trądzik grudkowy, który charakteryzuje się twardymi grudkami znajdującymi się pod skórą. Nieleczony może prowadzić do powstania widocznych blizn. Trądzik torbielowaty to bolesne zaskórniki wypełnione ropą, może mu również towarzyszyć zapalenie skóry.

Jak leczy się trądzik u dorosłych?

Nie ma jednego sposobu na pozbycie się trądziku. Terapia musi być odpowiednio dopasowana do pacjenta i tego, jak bardzo choroba jest zaawansowana. Musisz pamiętać, że walka z trądzikiem może trwać wiele miesięcy lub nawet lat. Zmiany skórne nie znikną w ciągu kilku dni. 

Jak wygląda terapia w przypadku trądziku u dorosłych?

Zazwyczaj terapię zaczyna się od stosowania środków miejscowych, czyli kremów i maści. Działają one przeciwzapalnie, antybakteryjnie i hamują produkcję łoju. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się antybiotyki oraz retinoidy. Mają one bardzo silne działanie, dlatego należy je stosować tylko pod nadzorem dermatologa. Jeżeli powyższe terapie nie dają efektów, to przechodzi się do leczenia hormonalnego. Zdarza się, że lekarze zalecają stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które regulują pracę układy wydzielniczego.  

Osoby dotknięte trądzikiem mają często z tego powodu kompleksy, które wpływają na ich relacje społeczne. Dlatego warto jak najszybciej udać się do dermatologa. Wcześnie rozpoczęta terapia pozwoli uniknąć widocznych blizn i trwałych przebarwień.

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel