Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czym są pieluchomajtki? Co warto wiedzieć na ten temat?

03.01.2023

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim starsze osoby (głównie kobiety po 50. roku życia), jednak mogą na nią zachorować również młodzi ludzie. Głównym powodem są choroby układu moczowo-płciowego, pojawiające się w każdym wieku. W tej trudnej sytuacji sporym ułatwieniem będą pieluchomajtki – co warto o nich wiedzieć? 

Pieluchomajtki – ulga dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu

Problemy z utrzymaniem moczu stanowią niemały problem w codziennym funkcjonowaniu. Dyskomfort towarzyszący tej dolegliwości może nie tylko utrudnić wykonywanie wielu czynności, w tym także obowiązków zawodowych, lecz także mieć sporo skutków ubocznych. Do najważniejszych z nich należą znacznie większe trudności z zachowaniem odpowiedniej higieny, a często także spadek samooceny – w efekcie nietrzymanie moczu może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne, co odbije się na całym organizmie. Co istotne, choć problem dotyczy przeważnie osób starszych, może on pojawić się również w przypadku młodych ludzi. Przeważnie jest on spowodowany przez choroby układu moczowo-płciowego – aby im zapobiegać, warto zadbać o częste kontrolowanie swojego stanu zdrowia. W wielu przypadkach konieczne będzie jednak przede wszystkim skupienie się na niwelowaniu efektów nietrzymania moczu: jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie specjalnych przyborów higienicznych. W tym celu stosuje się pieluchomajtki – odpowiedniki pieluch, które są przeznaczone do wykorzystania przez osoby dorosłe.

Czym są pieluchomajtki?

Przy niezdolności do trzymania moczu niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Standardowa bielizna nie będzie wystarczająca przy tego typu problemach – konieczne jest stosowanie specjalnie przystosowanych produktów, które zapewnią zarówno wysoką chłonność, jak i odpowiedni poziom wygody.

Pieluchomajtki pod wieloma względami przypominają pieluchy. Dotyczy to między innymi celów ich stosowania: mają one za zadanie wchłaniać mocz i neutralizować jego nieprzyjemny zapach. Warto zaznaczyć, że są one zbudowane tak, by nie krępować ruchów, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort noszenia. Aby móc liczyć na najlepsze rezultaty, należy zwrócić uwagę na właściwy dobór rozmiaru pieluchomajtek do ciała chorej osoby.

Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Zarówno w przypadku zbyt małych, jak i zbyt dużych pieluchomajtek można spotkać się z wieloma dodatkowymi problemami. Niepoprawnie dopasowane produkty będą nie tylko niewygodne, lecz także nie będą w stanie zapewnić wymaganej szczelności i chłonności. Jak zatem wybrać odpowiedni rozmiar? Na szczęście jest to dość proste zadanie – w zasadzie jedyną informacją, której potrzebujemy, jest obwód bioder osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. Następnie należy sprawdzić właściwą opcję według tabeli, która powinna być udostępniona przez producenta. Można również sugerować się rozmiarem noszonej bielizny, który powinien zasadniczo odpowiadać dostępnym wariantom pieluchomajtek. Zależnie od wybranego produktu potrzebny może być także obwód w talii, by móc zapewnić jak najlepsze dopasowanie. W poszukiwaniu odpowiednich pieluchomajtek warto zwrócić uwagę na propozycje firmy TENA, która oferuje szeroki zakres tego typu rozwiązań.

Pieluchomajtki – refundacja NFZ

Co ważne, osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu może wystąpić do NFZ o refundację. Kwota dodatku jest różna; należy również pamiętać, że jest on przyznawany maksymalnie na rok. Nie każdy pacjent może jednak ubiegać się o zwrot kosztów – wymogiem jest stwierdzenie konkretnego problemu zdrowotnego, który prowadzi do pojawienia się tej dolegliwości. Należą do nich:

  • choroby nowotworowe,
  • niepełnosprawność umysłowa,
  • choroby układu nerwowego,
  • wady rozwojowe,
  • tzw. pęcherz neurogenny, czyli zaburzenia związane z oddawaniem moczu spowodowane przez problemy neurologiczne.

Ile wynosi refundacja? O kwotę dofinansowania na poziomie 100% mogą ubiegać się przede wszystkim inwalidzi wojenni, wojskowi lub osoby represjonowane. Dodatek wynosi wtedy 1,70 zł za sztukę pieluchomajtek. Pozostałe osoby, którym przysługuje zwrot kosztów, mogą otrzymać dofinansowanie na poziomie 70%, czyli 1,19 zł za sztukę.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane produkty

pixel