Dlaczego jest Ci potrzebne ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na życie?

09.02.2024

Można dbać o swoje zdrowie i unikać wszelkich zagrożeń, jednak nie ma żadnej gwarancji, że uchroni to przed wypadkiem lub chorobą. Dlatego kluczowe dla każdego z nas jest dobre prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na życie. Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę? Jakie zalety ma indywidualne ubezpieczenie na życie od rankomat.pl? 

ubezpieczenie

Ubezpieczenie na życie a ubezpieczenie zdrowotne 

Choć zdarza się, że pojęcia ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na życie są używane zamiennie, to trzeba wiedzieć, że nie oznaczają tego samego. Główną różnicą jest to, że ubezpieczenie zdrowotne jest realizowane bezgotówkowo, polega m.in. na zapewnianiu dostępu do lekarzy i badań medycznych. Natomiast w przypadku ubezpieczenia na życie świadczenie jest wypłacane w formie pieniężnej, np. po śmierci ubezpieczonego. W pewnym stopniu zakres obu tych ubezpieczeń się pokrywa, jednak najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ich obu. Co gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne, a co ubezpieczenie na życia? 

Ubezpieczenie zdrowotne 

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, uprawnia do korzystania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki niemu można bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia – oznacza to możliwość wizyt u lekarzy, pobytu w szpitalu i na SOR-ze, a także operacji i zabiegów. Jest to jednak opcja, która pełna jest wad. Kolejki do specjalistów są bardzo długie, a na niektóre badania lub zabiegi trzeba czekać tygodniami lub miesiącami. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Od razu należy jasno powiedzieć, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służy zdrowia, czyli posiadając dodatkowe ubezpieczenie i tak trzeba opłacać składki zdrowotne. 

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego można dostosować do indywidualnych potrzeb. W zależności od wybranej opcji zyskuje się dostęp do różnych lekarzy (bez skierowania), badań oraz zabiegów. Pakiet może obejmować konsultacje lekarskie i specjalistyczne, operacje chirurgiczne, badania laboratoryjne, specjalistyczne badania diagnostyczne, badania profilaktyczne, zabiegi ambulatoryjne, szczepienia, pokrycie kosztów leczenia, rehabilitację, dofinansowanie do sprzętów medycznych (np. wózka inwalidzkiego), leczenie stomatologiczne i protetyczne, assistance medyczny, czyli m.in. wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki i dowóz leków do miejsca zamieszkania. 

Ubezpieczenie na życie 

Ubezpieczenie na życie czy też inaczej polisa na życie w odróżnieniu od ubezpieczenia zdrowotnego, które realizowane jest bezgotówkowo, wypłacane jest w postaci świadczenia pieniężnego w przypadkach określonych w umowie. Najbardziej podstawowe ubezpieczenie na życie upoważnia osoby uposażone do otrzymania świadczenia po śmierci ubezpieczonego, np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub wypadku komunikacyjnego. Beneficjentem jest osoba wskazana przez ubezpieczonego w umowie. 

W takim wariancie polisy na życie choroba lub trwały uraz osoby ubezpieczonej nie stanowią podstawy do wypłaty pieniędzy. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia polisy na życie o dodatkowy zakres ochrony zdrowia. Wówczas świadczenia mogą być wypłacane także z tytułu m.in. zdiagnozowania poważnej choroby, pobytu w szpitalu, niezdolności do pracy, trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku oraz zdarzeń dotyczących bliskich (np. urodzenie dziecka). Można także rozszerzyć pakiet o dodatki np. w postaci wypłaty świadczenia z tytułu przebytego zabiegu operacyjnego, wsparcia finansowego w przypadku zachorowania na nowotwór, możliwości skorzystania z drugiej opinii medycznej oraz z pakietu assistance (np. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc psychologiczna, opieka nad dziećmi lub zwierzętami domowymi w trakcie hospitalizacji). 

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowia i życia? 

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, koszt zależy od kilku czynników. Na szczęście indywidualne ubezpieczenie na życie od rankomat.pl wcale nie musi być drogie. Porównywarka internetowa ubezpieczeń służy do tego, aby wybrać jak najlepszą polisę w jak najlepszej cenie. Co decyduje o koszcie ubezpieczenia na życie? Główne czynniki wpływające na wysokość składki to rodzaj polisy (terminowa lub bezterminowa), zakres ochrony, dodatkowe opcje, suma ubezpieczenia, a ponadto aktualny stan zdrowia oraz wiek (mniej zapłacą osoby młodsze). Cena polisy może wzrosnąć także w przypadku ryzyka związanego z wykonywaną pracą lub z hobby. Wysokość składki zależy też od tego, czy będzie ona płacona np. w systemie miesięcznym czy kwartalnym. 

A co jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne? Tutaj cena także jest uzależniona od stanu zdrowia i wieku, a także od tego, czy wybieramy wariant podstawowy (ceny już od 30zł), czy też rozszerzony. Różnią się one np. dostępem do określonej liczby lekarzy i badań, a także możliwością korzystania z wizyt domowych. Warto powiedzieć, że standardowo umowa jest podpisywana na 12 miesięcy, ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku polisy zdrowotnej istnieje coś takiego jak górna granica wiekowa, kiedy można wykupić ubezpieczenie i zwykle jest to maksymalnie 60-70 lat w zależności od ubezpieczyciela. 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne? 

Wykupienie ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia zdrowotnego umożliwiającego dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej gwarantuje kompleksową ochronę oraz poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia także zabezpieczenie finansowe dla najbliższych. Ofert ubezpieczycieli na rynku jest wiele, pomoc w odnalezieniu najkorzystniejszej i najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb daje internetowa porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl. Tu bez wychodzenia z domu można kupić interesujące nas ubezpieczenie. 

Co zrobić, aby wykupić indywidualne ubezpieczenie na życie od rankomat.pl? Wystarczy wypełnić krótki formularz, a w ciągu kilkunastu sekund wyświetlą się dopasowane do naszych oczekiwań oferty. Po zapoznaniu się z nimi można dokonać zakupu ubezpieczenia online lub przez telefon. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można się skonsultować z doradcą, który pomoże wybrać najbardziej odpowiednią ofertę. Cały proces jest szybki, prosty i bezpieczny! 

Równie łatwo z pomocą porównywarki ofert rankomat.pl można wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Mamy tu możliwość sprawdzenia najbardziej konkurencyjnych ofert i wybrania tej odpowiedniej dla siebie. Kluczowe jest to, aby wybrać taki wariant, który zapewni dostęp do badań i specjalistów, na których nam zależy najbardziej. Warto kierować się przy tym takimi kwestiami jak np. dotychczasowe kłopoty zdrowotne, historia rodzinnych schorzeń lub chęć przeprowadzenia w najbliższym czasie niektórych badań profilaktycznych. 

Na koniec należy przypomnieć o ważnej zasadzie, zawsze przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeczytać jej warunki. Są to tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie umieszczone są wszystkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, limitu świadczeń wraz z wyłączeniami i ograniczeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Chodzi tu o sytuacje, których polisa nie obejmuje, np. samobójstwo, uraz ciała, do którego doszło pod wpływem alkoholu. Ponadto trzeba sprawdzić zapisy dotyczące klauzul czasowych i okresów karencji. 

Korzystanie z porównywarki ubezpieczeń ma sporo zalet. Przede wszystkim jest to zaoszczędzony czas – wystarczy wpisać w formularzu, co nas interesuje i narzędzie przeprowadzi selekcję dostępnych na rynku ofert, a także zaoszczędzone pieniądze – porównywarka pozwala dotrzeć do ofert, które są nie tylko dopasowane do naszych potrzeb, ale i są atrakcyjne cenowo.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel