Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Donosowa szczepionka przeciw grypie - już w sprzedaży!

25.10.2019
Aktualności
Donosowa szczepionka przeciw grypie - już w sprzedaży!

Obecnie oprócz dwóch szczepionek na grypę w tradycyjnej postaci ampułko-strzykawki – postać, do której przywykła większość zainteresowanych pacjentów – Influvac oraz Vaxigrip Tetra, dostępna jest także donosowa szczepionka przeciw grypie Fluenz Tetra. Szczepionka ta zgodnie z zaleceniami WHO i decyzją UE została dopuszczana do obrotu w naszym kraju, w sezonie grypowym 2019/2020.

Donosowa szczepionka przeciw grypie – nie dla wszystkich!

Szczepionka Fluenz Tetra to innowacja w formie aerozolu do nosa, która zakłada bezbolesne i bezstresowe podanie atenuowanej szczepionki przeciw grypie dzieciom w wieku od 24 miesiąca życia oraz młodzieży do 18 roku życia. Tetrawalentna szczepionka Fluenz Tetra, zawiera antygeny przeciwko czterem szczepom wirusa grypy:

  • typ A/(H1N1)
  • typA/(H3N2)
  • typ B po jednym z każdej linii (B/Colorado/06/2017 - szczep podobny oraz B/Phuket/3073/2013 - szczep podobny)

Donosowa szczepionka przeciw grypie – jak sama nazwa wskazuje podawana jest do nosa, bez użycia igły, nie jest wstrzykiwana – co podkreślają eksperci, mający nadzieję, że forma ta zachęci większą liczę osób do zaszczepienia przeciw grypie najmłodszej grupy pacjentów narażonych na ewentualną infekcję wirusem. Szczegółowe informacje na temat właściwości farmakologicznych, danych farmaceutycznych szczepionki oraz wskazań, przeciwwskazań i formy podawania Fluenz Tetra znajdziemy w ulotce dołączonej do preparatu oraz w specyfikacji produktu dostępnej na stronie producenta.

Grypa – zaszczepić się czy nie?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zabezpieczać niż leczyć, ale jak uniknąć choroby, gdy wszyscy dookoła noszą jej znamiona? W przypadku wirusa grypy, sprawa nie jest prosta – zresztą jak w przypadku każdej choroby wirusowej. Może jednym ze skuteczniejszych sposobów byłaby totalna izolacja społeczna, ale jest to raczej podejście utopijne... Specjaliści nawołujący do szczepienia przeciwko grypie, zapewniają, że szczepienie pomaga ograniczyć rozrost epidemii grypy i uniknąć groźnych powikłań, a sama szczepionka charakteryzuje się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Mimo to pacjenci podzieleni są na dwa fronty – zwolenników i przeciwników szczepienia, a z racji tego, że zaszczepienie się nie jest działaniem obowiązkowym, pacjent sam może dokonać wyboru czy chce się zaszczepić czy nie. Należy jednak pamiętać, że chęć poddania się szczepieniu wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu i uzyskania recepty na szczepionkę - donosowa szczepionka przeciw grypie także wydawana na receptę!

Autor: tech.farm. Anna Bawer, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel