Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

E-recepta wystartowała

06.03.2019
Aktualności
Wraz z Nowym Rokiem wszystkich nas czeka prawdziwa rewolucja w zakresie wykupu leków na receptę. Choć zmiana ta była zapowiadana od dawna, to jeszcze nie każdy zdążył się zapoznać z nowymi zasadami wypisywania i realizacji recept. Oto co każdy pacjent powinien wiedzieć o e-receptach!

Czym jest e-recepta?

Elektroniczna recepta to kolejny już etap w zaplanowanym przez rząd procesie stopniowej elektronizacji polskiej służby zdrowia. Impulsem dla tych zmian była chęć ułatwienia komunikacji między lekarzem, pacjentem, farmaceutą i Narodowym Funduszem Zdrowia. E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnej, papierowej recepty. Od 1 stycznia 2019 roku każda apteka ma obowiązek realizowania e-recept, w tym celu musi być „podpięta” do Systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych i posiadać odpowiednie certyfikaty. Wprowadzenie e-recept nie oznacza wcale zmierzchu papierowych recept, lekarze do 1 stycznia 2020 roku mają czas na przystąpienie do projektu, dopiero wtedy planowane jest przejście wyłącznie na e-recepty!

Jak zrealizować e-receptę?

E-recepta „wypisywana” jest w specjalnym systemie, zapisywane są tam wszystkie informacje dotyczące zalecanego leku wraz ze sposobem jego dawkowania i jego ceną, a także informacjami odnośnie do lekarza, który wypisał preparat. Dane te są gromadzone na Internetowym Koncie Pacjenta, dostęp do nich ma zarówno lekarz i farmaceuta, jak i pacjent. Sam proces realizacji elektronicznej recepty jest bardzo prosty. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjent otrzyma wydruk lub drogą elektroniczną (mailem lub SMS-em) otrzyma specjalnie wygenerowany czterocyfrowy kod. Z wydrukiem lub z kodem należy udać się do apteki, gdzie po podaniu numeru PESEL i po zeskanowaniu przez farmaceutę kodu lek zostanie wydany. Następnie farmaceuta niezbędne dane prześle do odpowiedniego oddziału NFZ.

Zalety e-recepty


Z pewnością pierwszą i najważniejszą zaletą nowego systemu jest czytelność e-recept. Do tej pory wielokrotnie zdarzały się trudności z odczytaniem pisma lekarza, co stwarzało ryzyko wydania złego leku lub niewłaściwej dawki, a najczęściej kończyło się koniecznością ponownej wizyty u lekarza. Dzięki e-receptom problem ten zupełnie zostaje wyeliminowany! Ponadto znika także ryzyko związane ze zniszczeniem albo zgubieniem recepty, cała dokumentacja znajduje się bowiem w systemie. Wraz z elektroniczną receptą pacjent zyskuje możliwość selektywnego wykupu leków bez konieczności sporządzania odpisu recepty. Oznacza to, że np. w przypadku braku danego leku w jednej aptece będzie mógł go bez dodatkowych komplikacji wykupić w innej placówce. Co szczególnie ważne dla osób starszych, wykupić leki z e-recepty będzie mogła dowolna osoba pod warunkiem, że będzie znała PESEL pacjenta, którego nazwisko widnieje na e-recepcie.

Stworzenie elektronicznych rejestrów przyjmowanych przez pacjenta leków to ogromne ułatwienie dla lekarza, a także dla pacjenta. W szybki sposób będzie można sprawdzić, jakie leki dana osoba przyjmuje, co wyeliminuje problem ewentualnych interakcji między różnymi substancjami czynnymi. Wprowadzenie e-recept wydaje się dobrym rozwiązaniem dla każdego! Choć oczywiście początkowo nowy sposób realizacji e-recept może przysparzać trudności zarówno lekarzom, jak i farmaceutom, to w dłuższej perspektywie, gdy ewentualne błędy zostaną wyeliminowane, projekt ten z pewnością zmieni oblicze naszej służby zdrowia (więcej informacji dotyczących e-recept na stronie CSIOZ).

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel