Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Grzybica penisa

02.09.2014
Dolegliwości i choroby

Grzybica to niezwykle powszechna choroba. Może obejmować każdą część naszego ciała. U niektórych mężczyzn pojawia się na penisie. Choroba ta staje się wtedy dużym problemem oraz przyczyną wielu nieprzyjemnych sytuacji i doznań. Jak rozpoznać i wyleczyć grzybicę penisa?

Objawy grzybicy penisa

Grzybica penisa charakteryzuje się bardzo uciążliwymi dolegliwościami takimi jak uporczywe swędzenie, pieczenie. Podczas ejakulacji odczuwalny jest ból i nieprzyjemny zapach ejakulatu. Ponadto zauważalne jest zaczerwienienie członka, śluzówki żołędzi i napletka oraz biały nalot na penisie. Taki stan często doprowadza do rozwinięcia się stanu zapalnego prostaty i zwiększonej częstotliwości oddawania moczu. Pamiętajmy jednak, iż grzybica penisa może przebiegać w pierwszym okresie całkowicie bezobjawowo, dlatego też gdy poczujemy jakiś dyskomfort i niepokojące objawy od razu zgłośmy się do lekarza, najlepiej urologa, wenerologa, ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Co przyczynia się do rozwoju grzybicy penisa?

Za czynnik wywołujący grzybicę penisa uznaje się drożdżaki z rodzaju Candida. Możliwości zakażenia tym rodzajem grzyba są bardzo różne.

W przypadku chorób związanych z miejscami intymnymi czy to u mężczyzn czy też u kobiet na pierwszy plan wysuwają się kontakty seksualne z osobą zakażoną oraz zaniedbania higieniczne w sferze intymnej.  Niezwykle istotnym jest spadek odporności. Drożdżaki wykorzystują ten fakt i intensywnie namnażają się rozpoczynając inwazję na nasz organizm. Do tych trzech przyczyn warto dodać również:

  • leki np. antybiotyki, sterydy
  • obcisłą bieliznę
  • konieczność częstego  korzystania z toalet publicznych
  • stres, utajoną cukrzycę

Leczenie grzybicy penisa

Grzybicę penisa, tak jak każdy inny rodzaj grzybicy, leczy się zarówno lekami w postaci maści i kremów np. Clotrimazolum jak i doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Mężczyźni, u których grzybica penisa ma charakter przewlekły i do tego nawracający konieczne jest przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych nawet przez kilka miesięcy. W większości przypadków prowadzi to do satysfakcjonującego wyleczenia. Niestety zażywanie doustnych leków przeciwgrzybiczych przez tak długi okres czasu wiąże się z dość uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: biegunki, skurczowe bóle mięśni gładkich i jelit.  

Warto jednak pozbyć się grzybicy za wszelką cenę, gdyż nieleczona może przyczynić się do powstania przerostu prostaty, zakażania swoich partnerów seksualnych. Bardzo istotnym powikłaniem grzybicy penisa jest powstanie stulejki oraz zmniejszenie żywotności plemników. Może to doprowadzić do rozwoju bezpłodności. Zaniedbana grzybica penisa może prowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia grzybem po całym ciele, włączając do tego ryzyko rozwoju grzybicy wewnątrzustrojowej, która jest niebezpieczna dla życia.

Kuracji przeciwgrzybiczej, chociaż miejscowej,  powinna podjąć się również partnerka seksualna chorego, nawet jeśli nie zauważa u siebie niepokojących objawów.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2014
Rekomendowane produkty
CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

7,48 zł
pixel