Grzybica pochwy

28.07.2014
Dolegliwości i choroby

Większość kobiet przynajmniej kilka razy w swoim życiu doświadczyła tego nieprzyjemnego uczucia i dyskomfortu jaki niesie ze sobą infekcja intymna związana z grzybicą pochwy. Niektóre z nas borykają się z tą chorobą nieustannie, gdyż ze względu na budowę kobiecego ciała grzybica pochwy ma charakter nawracający. Jak to jest z zakażeniem pochwy, dlaczego w ogóle pojawia się i czy można je skutecznie wyeliminować?

Dlaczego grzybica pojawiła się u mnie?

Po pierwsze grzybica nie wybrzydza - może pojawić się w każdym wieku i u każdej płci pięknej. Czynnikami sprzyjającymi są na pewno:

 • suchość błony śluzowej
 • antybiotykoterapia
 • słaba odporność
 • ciąża i okres menopauzalny
 • choroby takie jak: cukrzyca, choroby leczone sterydami, immunosupresantami, przewlekły stres


Ponadto infekcje intymne, w tym zakażenie grzybicze pochwy są przyczyną naszych niedociągnięć w tym:

 • niedostateczną dbałością o higienę szczególnie w okresie krwawienia - otwiera to drogę nie tylko do rozwoju grzybicy ale również zakażeń bakteryjnych
 • zbyt częstymi kąpielami i podmywaniami się - grozi to utratą naturalnej flory obronnej
 • stosunkami seksualnymi z nieznanymi partnerami
 • częstym korzystaniem z publicznych pryszniców, basenów i toalet


Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Koronne objawy zakażenia grzybiczego pochwy to:

 1. Upławy, które mają gęstą konsystencję. Są lepkie, białawe i mają czasem słodki zapach drożdży.
 2. Świąd, pieczenie pochwy i warg sromowych.
 3. Podrażnienie i zaczerwienienie warg sromowych.


Co robić, gdy podejrzewamy zakażenie pochwy?

Jeśli zauważymy u siebie wyżej podane objawy warto przystąpić do działania. Grzybica pochwy tak jak i inne infekcje intymne mają charakter nawracający. Dlatego też powinno udać się do lekarza - ginekologa, który po dokładnym badaniu będzie mógł postawić diagnozę i zapisać właściwe leczenie. Leczenie stosowane przez ginekologów może opierać się zarówno na stosowaniu maści, kremów, gałek dopochwowych oraz w poważnych przypadkach zakażeń również na wypisaniu recepty na doustne leki przeciwgrzybicze.

Przy nawracających zakażeniach grzybiczych pochwy warto zrobić badanie mykologiczne polegające na ocenie pobranego wymazu z szyjki macicy lub pochwy w kierunku konkretnego rodzaju grzyba. Dzięki takiemu wynikowi będziemy dokładnie wiedziały, co nas zaatakowało i jakie leki najlepiej nam pomogą. Warto bowiem pamiętać, że nieprawidłowo leczone zakażenie grzybicze pochwy może przenieść się w głąb organów rodnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet będących w ciąży.
Dobrane ,,na oko?? leki mogą doprowadzić bowiem tylko do złagodzenia objawów oraz na chwilkę uśpić zakażenie. Szybko  może jednak okazać się, że wróci ono do nas ze zdwojoną siłą.

W aptece
Gdy podejrzewasz u siebie zakażenie grzybicze pochwy, w aptece możesz kupić na początek leczenia kilka produktów dostępnych bez recepty. Nie ściąga to jednak z Ciebie obowiązku udania się do ginekologa!

 1. Krem o działaniu przeciwgrzybiczym: Clotrimazolum Hasco, Ziaja, Lacibios Femina żel
 2. Zel łagodzący podrażnienia i świąd: Apivaginum, Neovaginal, Iladian Intima, Trivagin
 3. Preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które trzeba uzupełnić, aby to one zaczęły dominować w naszych drogach rodnych a nie chorobotwórcze grzyby. Jest to bardzo istotne, gdyż to właśnie zaburzenie proporcji grzyb-dobroczynne bakterie pozwala na rozwój grzybiczych zakażeń pochwy: Lacibios Femina, Provag, Lactovaginal glob., Ecovag glob.
 4. Do codziennej higieny warto włączyć używanie specjalnych płynów lub żeli służących do mycia okolic intymnych np. Lactacyd Femina, ERIS PH.M Lacti-Intima, Lacibios Femina Protecta, Lactacyd Pharma, PLIVAFem F
 5. Podczas wyjazdów warto mieć ze sobą specjalne chusteczki do pielęgnacji miejsc intymnych np.: Lacibios Femina Comforta, Lactacyd femina.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala
Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014
Rekomendowane produkty
CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

6,86 zł
pixel