Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Higiena intymna latem – klucz do ochrony przed infekcjami

10.06.2025
Pielęgnacja

mgr farm. Katarzyna Borowiec

To nie tak, że o higienę intymną kobieta powinna dbać tylko latem. Co to, to nie! Faktem jest jednak, że to właśnie w okresie letnim wzrasta ryzyko infekcji intymnych. Upały, kąpiele w morzu lub basenie, zmiana diety, spożywanie większej ilości alkoholu. To wszystko są czynniki sprawiające, że higiena intymna latem musi być traktowana z największą uwagą! 

Spis treści:

higiena intymna latem

Dlaczego latem częściej dochodzi do infekcji intymnych?

Fakt, że infekcje intymne latem zdarzają się zdecydowanie częściej, jest wypadkową kilku czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ, w końcu nic nie można poradzić na to, że temperatura powietrza wskazuje wysokie wartości. Są jednak czynniki, które można, a nawet trzeba wyeliminować. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak można ograniczyć ryzyko zachorowania, poznajmy główne przyczyny infekcji intymnych latem.

Wpływ wysokiej temperatury i wilgotności na florę bakteryjną

Bytujące w pochwie dobroczynne bakterie stanowią barierę ochronną przed nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów – bakterii i grzybów, a jednocześnie przed rozwojem infekcji intymnych. Jeśli równowaga fizjologicznej mikroflory zostanie naruszona, to niestety może dochodzić do namnażania się patogenów. Dlaczego akurat okolice intymne stanowią latem tak dobrą „miejscówkę” dla bakterii i grzybów?

Uwielbiają one wilgoć i ciepło, a takie warunki tam właśnie panują. Dodatkowo w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza oraz nasilonym poceniem się daje to mieszankę niemalże wybuchową i stanowi główny czynnik częstej zapadalności na infekcje intymne w okresie letnim.

Czynniki ryzyka infekcji intymnych w sezonie letnim

Sezon letni wraz ze swoimi wysokimi temperaturami powietrza to nie jest jedyna przyczyna zwiększonego ryzyka infekcji dróg moczowo-płciowych. Lato to okres wakacyjny, co wiąże się z częstszymi kąpielami w basenie, morzu, jeziorze, a to zaś oznacza wielogodzinne przebywanie w mokrym kostiumie kąpielowym lub siedzenie na wilgotnym ręczniku.

Woda w publicznych basenach jest chlorowana, a chlor może negatywnie wpływać na florę bakteryjną pochwy. Ponadto korzystając z basenów i jacuzzi oraz pływając w morzu, narażamy się na kontakt z przeróżnymi zanieczyszczeniami oraz chorobotwórczymi drobnoustrojami. Natomiast długotrwałe noszenie mokrego stroju kąpielowego stwarza środowisko, w którym patogeny szybko się rozwijają.

Trzeba też wspomnieć, że w trakcie urlopu zdarza się zmieniać codzienne nawyki higieniczne, a także korzystać z publicznych toalet i pryszniców. Bez zachowania należytej ostrożności, może się to skończyć infekcją. Często też podczas wakacji „puszczają hamulce”, sprzyja to bardziej ryzykownym zachowaniom seksualnym. One nie tylko grożą zarażeniem się chorobami przenoszonymi płciowo, ale i infekcjami intymnymi.

Do tego dochodzi zmiana diety – podczas urlopu chętnie sięga się po śmieciowe jedzenie, słodycze i lody, a także słodzone gazowane napoje oraz alkohol. Jedzenie o niższej wartości odżywczej i pełne cukru może osłabiać odporność, tym samym zwiększa podatność na infekcje intymne latem.

Najczęstsze problemy intymne podczas upałów

Do palących problemów wakacyjnych należą infekcje intymne o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Częste jest także zapalenie pęcherza moczowego objawiające się bólem podczas oddawania moczu, parciem na pęcherz i częstymi mikcjami.

Grzybica pochwy latem wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida albicans. W trakcie choroby można zaobserwować białą, obfitą wydzielinę o serowatym wyglądzie, można powiedzieć, że przypomina ona twaróg. Kobieta zmagająca się z drożdżycą odczuwa podrażnienie pochwy i sromu, czemu towarzyszy nieprzyjemny świąd, a czasem również uczucie pieczenia, które staje się silniejsze podczas oddawania moczu lub w trakcie stosunku.

Grzybica pochwy latem zdecydowanie jest najczęstszym rodzajem infekcji intymnych. Nieco rzadziej zapalenie pochwy latem jest związane z zakażeniem bakteryjnym m.in. bakteriami Gardnerella vaginalis. Przebieg takiej infekcji może mieć zróżnicowany charakter – od bezobjawowego do występowania szarobiałej, pienistej wydzieliny o dość intensywnym rybim zapachu oraz swędzenia i pieczenia.

Podstawowe zasady higieny intymnej w upalne dni

Trzeba wiedzieć, że właściwa higiena miejsc intymnych może znacząco obniżyć ryzyko rozwoju różnych infekcji. Ważne jest, aby utrzymywać miejsca intymne w czystości, nie można jednak przesadzać ze zbyt silnymi kosmetykami, aby nie doprowadzić do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy. Jak dbać o higienę intymną latem?

Jak często wykonywać zabiegi higieniczne latem?

Codzienne mycie okolic intymnych jest czymś, o czym chyba nie trzeba przypominać, jednakże warto podkreślić, jak ważne jest to, aby myć okolice intymne w odpowiedni sposób. Zawsze, ale to zawsze trzeba myć miejsca intymne od przodu do tyłu. Ten kierunek zapobiegnie przenoszeniu bakterii z okolic odbytu do pochwy. Oczywiście okolice intymne trzeba delikatnie osuszyć.

Higiena intymna podczas upałów powinna być absolutnym priorytetem szczególnie w trakcie miesiączki. W te dni należy się podmywać kilka razy dziennie. Latem należy też częściej wymieniać podpaski i tampony, gdyż krew menstruacyjna stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.

Wybór odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej

Nie bez znaczenia są produkty myjące i pielęgnacyjne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wybór  odpowiedniego środka do mycia okolic intymnych. W drogeriach i aptekach można kupić różne płyny lub żele do higieny intymnej. Ważne jest jednak to, aby stosować preparaty o prostych, hipoalergicznych formułach i lekko kwaśnym pH. Zalecane są płyny i żele bezzapachowe, gdyż substancje aromatyzujące mogą wywoływać podrażnienia.

Jest także ważne to, aby wybierać kosmetyki zawierające substancje łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające, np. alantoinę, D-panthenol, kwas hialuronowy, kwas askorbinowy, probiotyki, prebiotyki, aloes, ekstrakty z kory dębu, szałwii i rumianku. Pomocny jest zwłaszcza kwas mlekowy. Składnik ten pozwala utrzymać prawidłowe pH pochwy, dzięki czemu panujące w niej środowisko nie jest przyjazne dla chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Czego unikać w pielęgnacji stref intymnych podczas upałów?

Przede wszystkim należy unikać mycia okolic intymnych mydłem, zwykłymi żelami do mycia ciała lub płynami do higieny intymnej, które zawierają silne detergenty (np. SLS). Takie preparaty działają wysuszająco i podrażniająco. Jednocześnie zaburzają prawidłowe pH miejsc intymnych, co przekłada się na osłabienie ich naturalnej ochrony.

Podczas upałów zaleca się zrezygnować z bardziej inwazyjnych zabiegów w okolicach intymnych. Chodzi głównie o depilację i golenie tych miejsc. Usuwanie zbędnego owłosienia powoduje podrażnienie i mikrourazy skóry niezależnie od metody. Gdy naskórek jest uwrażliwiony przez wosk, maszynkę lub depilator, wysoka temperatura i zwiększone pocenie się tych okolic będzie nasilać podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie.

Szczególne sytuacje wymagające wzmożonej higieny intymnej

Choć codzienna higiena intymna latem powinna być standardem, to są sytuacje, w których poziom higieny trzeba zwiększyć z uwagi na podwyższone ryzyko ekspozycji na chorobotwórcze bakterie i grzyby. Jak zapobiegać infekcjom intymnym latem?

Higiena intymna na basenie i kąpieliskach

Częste kąpiele na basenie, w morzu i innych kąpieliskach mogą się skończyć infekcją intymną. Jak uniknąć infekcji na basenie lub na plaży? Po każdej kąpieli lub pływaniu zaleca się jak najszybciej wziąć prysznic, aby zmyć z siebie wodę morską lub chlorowaną. Bardzo ważne jest także to, aby zdjąć mokry kostium kąpielowy. Długotrwałe przesiadywanie w nim naraża na rozwój patogenów.

Prawidłowa higiena intymna na basenie to również zachowywanie ostrożności i unikanie potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Między innymi nie należy siadać na brzegu basenu, a także na ławkach w przebieralniach. Po wyjściu z basenu warto iść do toalety i oddać mocz. W ten sposób można usunąć bakterie z cewki moczowej.

Higiena intymna podczas podróży i wakacji

Higiena intymna podczas podróży czasem pozostawia wiele do życzenia. W trakcie długiej jazdy samochodem, pociągiem lub w trakcie lotu samolotem nie ma możliwości, aby wziąć prysznic. W warunkach wyjazdowych zaleca się więc korzystać z chusteczek nawilżających. Jakie chusteczki do higieny intymnej latem będą najlepsze? Zaleca się wybierać takie, które nie zawierają wysuszających detergentów i podrażniających substancji zapachowych.

Aktywność fizyczna a higiena intymna latem

Podczas aktywności fizycznej ciało bardziej się poci, dodatkowo w obrębie okolic intymnych mogą powstawać podrażnienia i otarcia. Bez względu na to, jaka dyscyplina sportu jest uprawiana, należy po treningu jak najszybciej wziąć prysznic, umyć okolice intymne i zmienić ubranie.

Profilaktyka infekcji intymnych w sezonie letnim 

Nie tylko higiena intymna pełni istotne zadanie w profilaktyce infekcji intymnych w lecie. Dbać trzeba także o właściwie zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Wskazane jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców, które bogate są w witaminy, minerały i antyoksydanty oraz jogurtów, kefirów i kiszonek, które zawierają naturalne probiotyki. Równocześnie trzeba unikać spożywania nadmiernej ilości cukrów prostych. Co ponadto można robić?

Odpowiednia bielizna i ubrania w upalne dni

Warto zwrócić uwagę na kwestię bielizna latem a infekcje intymne. Jakość noszonych ubrań i bielizny ma ogromne znaczenie. Jeśli wykonane są ze sztucznych materiałów, blokują dostęp świeżego powietrza, skóra pod nimi bardziej się poci. Z tego powodu należy zawsze wybierać bieliznę z tkanin naturalnych, przepuszczających powietrze. Jeśli chodzi o ubrania, podczas upałów powinno się unikać zbyt obcisłej odzieży.

Suplementacja wspierająca zdrowie intymne

Działania ochronne zaleca się prowadzić też od wewnątrz. Oprócz diety kluczowa może być suplementacja. Najczęściej zaleca się stosować preparaty bogate w zestaw witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, a także kwasów Omega-3.

Probiotyki jako wsparcie flory bakteryjnej

Stosowanie probiotyków jest najczęściej zalecane w ramach wsparcia dla mikroflory jelitowej. Nie należy jednak zapominać, że w ten sam sposób można dbać o mikroflorę pochwy. W aptekach da się bez problemu kupić doustne probiotyki ginekologiczne, które zawierają specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakteryjne.

Ponadto można stosować probiotyki dopochwowo w postaci globulek. Taka forma może być szczególnie przydatna dla kobiet, u których występuje nasilona skłonność do infekcji intymnych. Co więcej, zaleca się także stosować probiotyki na infekcje intymne w ramach leczenia uzupełniającego.

Jak rozpoznać i leczyć letnie infekcje intymne?

Wykrywanie infekcji intymnych nie jest zbyt trudne, zwykle objawy są na tyle charakterystyczne, że od razu wiadomo, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli podejrzewamy zakażenie dróg moczowo-płciowych, zaleca się skonsultować z lekarzem, gdyż leczenie uzależnione jest od przyczyny infekcji intymnych latem.

Objawy wymagające konsultacji z lekarzem

Pieczenie i świąd okolic intymnych w upały powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza, zwłaszcza gdy towarzyszą im zmiany w wyglądzie lub zapachu wydzieliny z pochwy. Są to zdecydowanie objawy świadczące o tym, że doszło do rozwoju infekcji intymnych. Natomiast infekcje dróg moczowych w upały będą się objawiać głównie parciem na pęcherz i częstym oddawaniem moczu.

Dostępne bez recepty preparaty na infekcje intymne

W aptece można zakupić bez recepty wiele preparatów, które po pierwsze łagodzą objawy infekcji intymnych, po drugie pomagają zwalczać ich przyczynę. Leki przeciwgrzybicze wskazane są, gdy pojawi się drożdżyca w lecie. Zwykle mają one postać kremów lub globulek, np. z klotrimazolem.

W przypadku, gdy infekcja pochwy w lecie ma podłoże bakteryjne, wskazane są leki przeciwbakteryjne, np. z fentikonazolem (warto wiedzieć, że działa on też przeciwgrzybiczo, więc sprawdza się przy infekcjach mieszanych). Bakteryjne zapalenie pochwy latem może wymagać stosowania antybiotyków, ale te wydawane są jedynie na receptę.

Dodatkowo jest wiele środków, które łagodzą np. uczucie pieczenia i świąd. Jednym z najpopularniejszych jest roztwór dopochwowy z benzydaminy chlorowodorkiem. Jeśli doszło do zapalenia pęcherza, najczęściej zalecane są leki z furazydyną, a wspomagająco preparaty z żurawiną.

Naturalne metody wspomagające leczenie infekcji

Poniższe metody polecane są nie tylko jako wsparcie w leczeniu infekcji intymnych, ale i jako środek profilaktyczny i zapobiegający nawrotom. Oczywiście jednym z najważniejszych jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Oprócz wody zaleca się pić napary ziołowe i soki żurawinowe (zwłaszcza przy infekcjach dróg moczowych). Można także wykonywać kąpiele np. w roztworze rumianku, nagietka lub szałwii.

Lato to dla przeważającej części Polaków ulubiona pora roku, niestety dla wielu kobiet to okres, w którym są one dużo bardziej narażone na nieprzyjemne infekcje intymne. Podczas upałów należy większą uwagę przykładać do higieny intymnej. Bardzo ważne jest również zakładanie przewiewnej bielizny, która zapewnia swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo poleca się kobietom wprowadzić suplementację, zwłaszcza obejmującą probiotyki.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2025

Polecane produkty

pixel