Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Inhalatory - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy

04.10.2016
Porady farmaceuty

Nie od dziś wiadomo, że inhalacje to doskonała forma leczenia chorób układu oddechowego, a dobry inhalator to prawdziwy skarb. Jednak szeroki wybór asortymentu sprawia, że coraz trudniej wybrać ten najlepszy. Producenci kuszą ceną, niewielkimi wymiarami, prześcigają się w modyfikacjach i chwalą doskonałymi parametrami, które dla laika niewiele znaczą. Jeśli poszukujesz odpowiedniego inhalatora, dowiedz się kilku ważnych rzeczy, a także sprawdź, dlaczego to parametry techniczne, a nie wygląd, powinny decydować o zakupie! 

Inhalator czy nebulizator? 

Pewnie gorączkowo zastanawiasz się, czym są nebulizatory. A to tylko określony rodzaj sprzętu, który służy do nebulizacji, czyli techniki inhalacji, która nie wymaga synchronizacji oddechu z podaniem leku. Jednak w polskiej nomenklaturze terminy te są traktowane niemal synonimicznie i stosowane wymiennie. Wśród inhalatorów można wyróżnić tłokowe (pneumatyczne) oraz ultradźwiękowe, jednak bardziej popularne i uniwersalne są te pierwsze. 

Najlepszy inhalator ? parametry 

Inhalator dla dzieci i inhalator dla dorosłych łączy jedno. O ich przydatności decydują podstawowe dane techniczne, a oto te, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę:

  • MMAD ? z ang. Mass Median Aerodynamic Diameter, ten ważny parametr określający średnią cząstkę NaCl (NaF) w aerozolu tworzonym przez nebulizator jest podawany w mikrometrach (?m). Badania wskazują, że optymalny przedział MMAD wynosi 1-5?m. Zbyt duże cząsteczki pozostają w nosogardzieli, a zbyt małe mogą być wydychane z powietrzem. Cząstki wielkości 1-5?m osiadają w tchawicy, oskrzelach oraz płucach i pęcherzykach płucnych, czyli miejscach, do których lek powinien dotrzeć.

  • frakcja oddechowa (respirabilna, FPF%) ? to parametr powiązany z MMAD, który przedstawia procentową zawartość cząsteczek mniejszych niż 5?m w aerozolu. Parametr ten przekłada się bezpośrednio na wydajność inhalacji, ponieważ określa, jak dużo substancji czynnej dostanie się do pnia oskrzelowego. Im wyższa wartość FPF%, tym lepszy jest nebulizator. Pamiętaj, że to inhalacje z soli fizjologicznej są podstawą wyznaczania wartości parametrów, dlatego mogą się one różnić dla poszczególnych leków.

  • przepływ ? pod tym tajemniczym hasłem kryje się wydajność sprężarki, czyli szybkość przepływu powietrza wytwarzanego w kompresorze. Minimalna wartość to 8l/min, jednak dobry inhalator cechuje się przepływem w zakresie 13-16l/min, a przynajmniej nie mniejszym niż 10l/min.

  • tempo nebulizacji ? określa czas, w którym pewna objętość leku zostaje rozproszona w aerozolu. Dobrej jakości aparat charakteryzuje się tempem nebulizacji 0,4-0,5ml/min. Jest to szczególnie ważne przy dużych objętościach leków, ponieważ zalecany czas nebulizacji nie powinien przekraczać 10 minut (po tym czasie znacząco spada przyswajalność substancji przez organizm, a tym samym obniża się efektywność nebulizacji).

  • pojemność rezydualna ? to po prostu resztka leku pozostała w komorze nebulizującej. Gdy w komorze pozostaje niewiele leku, w powstającej mgiełce lek ulatnia się w sposób nieregularny. Wysokiej jakości inhalatory cechują się niską pojemnością rezydualną.


 
Pamiętaj, że atrakcyjny wygląd, niewielkie gabaryty oraz dodatkowe akcesoria to tylko bonus, który jednak zupełnie nie wpływa na to, czy lek zostanie dostarczony do odpowiedniego odcinka układu oddechowego!

Jaki inhalator kupić? Postaw na Tecnimed! 

Tecnimed to firma, która specjalizuje się w nowoczesnych nebulizatorach, dlatego warto wybrać produkt z bogatej oferty tej firmy, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Laboratories4u. Dlaczego produkty Tecnimed zasługują na wyróżnienie spośród innych? Są to unikalne europejskie inhalatory tłokowe (pneumatyczne), o bardzo szerokim zastosowaniu ? za ich pomocą można podawać nie tylko sól fizjologiczną, ale i różne leki. Co więcej, opatentowany rozpylacz AndyFlow pozwala manipulować wielkością cząstek leku (MMAD) oraz tempem nebulizacji, co umożliwia ich idealne dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Wśród różnych modeli inhalatorów nie można pominąć tych zaprojektowanych z myślą o najmłodszych pacjentach. Nebulizatory sprężarkowe ukryte pod zabawnym, kolorowym żółwikiem, samochodem lub lokomotywą sprawią, że inhalacje dla dzieci staną się przyjemnością!

Nebulizator w wersji domowej: Med2000 CX i Med2000 CX Aerokid 

Oba inhalatory świetnie sprawdzą się jako urządzenia rodzinne, przy czym w zestawie nebulizatora Med2000 CX Aerokid dodatkowo znajdują się naklejki dla dzieci. Producent, firma Tecnimed, zadbał, aby inhalatory były proste i wygodne w obsłudze oraz łatwe w konserwacji. Specjalny silnik tłokowy gwarantuje optymalny przepływ, a rozpylacz AndyFlow z trzema nakładkami ? możliwość wyboru wielkości cząsteczek (MMAD w przedziale 2,6-4,4?m) oraz tempo nebulizacji (dla Med2000 CX: 0,33-0,5ml/min, dla Med2000 CX Aerokid: 0,33-0,56ml/min). FPF% dla końcówki C wynosi aż 90%! Maksymalny przepływ to aż 15l/min. W obu zestawach znajdują się kompresor, nebulizator AndyFlow z nakładkami, maska dla dzieci i dla dorosłych, ustnik i wężyk oraz instrukcja i karta gwarancyjna. Urządzenia objęte są trzyletnią gwarancją. 

Nebulizator w wersji podróżnej: Med2000 CX1 miniMed 

Jeśli inhalator jest stałym punktem w Twojej walizce, wybierz nebulizator w skali mini. Choć niewielkie, to urządzenie jest tak samo dobre, jak jego więksi krewniacy. Specjalny silnik tłokowy i rozpylacz AndyFlow stanowią gwarancję, że lek podany zostanie dokładnie tam, gdzie powinien! Podstawowe dane techniczne: tempo nebulizacji i MMAD są porównywalne z danymi dla większych nebulizatorów. Inhalator miniMed ma jedynie mniejszy przepływ (13l/min), który i tak stawia go w gronie dobrych inhalatorów. W zestawie znajduje się kompresor, nebulizator AndyFlow z nakładkami, maska dla dzieci i dorosłych, ustnik, wężyk, instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna. Warto podkreślić, że produkt objęty jest aż 36-miesięczną gwarancją. 

Wybór inhalatora to trudna decyzja, a podstawą do jej podjęcia powinna być analiza danych technicznych. Jeśli producent nie podaje ich na stronie internetowej, skontaktuj się z nim i poproś o interesujące Cię parametry. Szczególnie inhalator dla niemowląt i dzieci powinien być wybrany pieczołowicie, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu. Wybierając nebulizatory Tecnimed, stawiasz na niezawodność, bezpieczeństwo i doświadczenie!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel