Jak dopasować odżywkę do włosów pod kątem ich porowatości?

05.03.2015
Pielęgnacja

Każdemu z nas, bez względu na płeć,  zależy na pięknych włosach. Myślę, że większość doświadczyła już tego nieprzyjemnego uczucia zawiedzenia po stosowaniu drogich i rekomendowanych przez wszystkich produktów do pielęgnacji włosów. Jednemu pomogły a innemu nie. Może po prostu włosy każdego z nas wymagają innej pielęgnacji i innego rodzaju odżywek, aby pielęgnacja była kompletna? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Sprawdź stopień porowatości włosów

Porowatość wynika z budowy włosa. Czasami rodzimy się po prostu z takimi włosami a czasami włosy zmieniają się pod wpływem warunków, farbowania, rozjaśniania.  Na czym jednak polega ta różnica w porowatości włosów?

Włosy wysokoporowate charakteryzują się otwartymi łuskami tzn. włosy są ciężkie do okiełznania: bardzo trudno się rozczesują, puszą się, najczęściej są kręcone, nawet jeśli je wyprostujemy, ułożymy i tak dość szybko powrócą do stanu wyjściowego. Otwarte łuski sprawiają, że włos wręcz spija wodę. Takie włosy długo schną i są podatne na działanie wilgoci. Tego rodzaju włosy są podatne na farbowanie, szybko też się pod jego wpływem wysuszają, osłabiają a końcówki rozdwajają. Odżywki przeznaczone dla tego rodzaju włosów powinny być bogate w substancje nawilżające - emolienty.

Włosy niskoporowate charakteryzują się łuskami, które są zamknięte. Takie włosy są śliskie, lejące. Ciężko stworzyć jakąś fikuśną, puszystą fryzurę, bo włos szybko wraca do swojej lejącej, gładkiej formy. Tego rodzaju włosy ciężko się farbują. Zamknięta łuska utrudnia penetrację farby do wnętrza włosa. Takie włosy nie chłoną tak dużo wilgoci jak te wysokoporowate więc raczej szybciej schną.

Istnieją również włosy średnioporowate, które są wypadkową dwóch powyższych. Dużo osób ma właśnie taki rodzaj włosa. Lekko falujące, w miarę utrzymujące fryzurę, w miarę podatne na farbowanie.

Jak dobrać właściwą odżywkę?

Aby kupić dobrą odżywkę warto poznać jej skład. Każdy włos powinien być jednak odpowiednio pielęgnowany, czyli powinien otrzymać odpowiednią dawkę witamin, protein. Powinien być dobrze nawilżony i częściowo natłuszczony. Aby wybrać idealną odżywkę musimy więc spojrzeć na jej skład i odszukać tam chociaż kilka takich składników:

  1. emolienty, nawilżacze: mocznik (urea), aloes, gliceryna, mleczan sodu, glikol propylenowy, kwas hialuronowy itd.
  2. substancje wygładzające: np. olej kokosowy, arganowy, makadamia, jojoba
  3. składniki dostarczające protein: kolagen, kaszmir, jedwab, keratyna, elastyna, L-cysteina, owies, proteiny mleczne, sojowe itd. 


Uwaga jednak na proteiny. W tym przypadku co za dużo to niezdrowo.

Proteiny to po prostu białka mające za zadanie wzmocnić włos od środka. Dlatego też powinny być używane w postaci masek lub odżywek, które trzymamy na włosach około 20-30 minut. Taki zabieg można wykonywać nie więcej niż dwa razy w tygodniu, bo nadmiar protein prowadzi do wysuszenia włosów. Gdyby jednak tak się stało włosy trzeba wtedy potraktować odżywką mocno nawilżającą, czyli taką która zawiera dużo emolientów.

Pamiętajcie, że ten składnik, który jest na początku listy składników podawanych przez producenta jest zawarty w waszej odżywce w największej ilości.

W aptece

Odżywki do włosów najczęściej nie zawierają informacjo o tym dla jakiego rodzaju porowatości włosów są przeznaczone. Znając jednak składniki jest możliwość dobrania odpowiedniej odżywki. Godnymi polecenia produktami są odżywki z firmy Biovax, Jantar, Aubrey, Eris Pharmaceris, Aloesowa odżywka do włosów Green People i wiele innych.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel