Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem? Prawidłowy pomiar

04.06.2021
Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem? Prawidłowy pomiar

Choroby układu krążenia dotykają nas coraz częściej. Występowanie nadciśnienia drastycznie rozpowszechniło się wśród młodszych osób. Stoi za tym siedzący tryb życia i otyłość. Kiedyś domena ludzi starszych, dziś dotyka coraz młodsze pokolenia. Wraz ze wzrostem popularyzacji tej choroby zwiększył się popyt na ciśnieniomierze. Większość pacjentów stara się samodzielnie mierzyć ciśnienie w zaciszu domowym. Bardzo często pomiary te mijają się z prawdą, pomimo stosowania dobrych i nowoczesnych aparatów. Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem tak, aby mieć pewność, że wynik jest prawidłowy? Poniżej znajdują się najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać, chcąc uzyskać miarodajne rezultaty.

Prawidłowe mierzenie ciśnienia wymaga odpowiedniego przygotowania

Istotnie każdy, kto dostał zalecenie monitorowania swojego ciśnienia w domu lub sam podjął taką decyzję, martwiąc się o swoje zdrowie, bezsprzecznie powinien pamiętać o prawidłowym przygotowaniu do wykonania pomiaru. Nie wolno robić tego bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Szybsze bicie serca, pobudzony organizm czy zadyszka są niedopuszczalne. Zaleca się odpoczynek w wygodnej pozycji, najlepiej przez kilka minut przed próbą mierzenia. Warto usiąść z podpartymi plecami. Wyciszenie w spokojnym, zaciemnionym pomieszczeniu, bez silnych bodźców pozwoli na prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Około trzydziestu minut przed planowanym zmierzeniem ciśnienia nie można także spożywać napoi zawierających kofeinę lub podobnych substancji podnoszących ciśnienie krwi. Najbezpieczniej zrezygnować też z wysoko słodzonych produktów do jedzenia. Palacze tytoniu zobowiązani są do niepalenia papierosów, również minimum pół godziny przed badaniem. Zastosowanie się do tych zasad zniweluje ryzyko uzyskania nieprawidłowych pomiarów ciśnienia, a przecież na tym właśnie badanemu powinno najbardziej zależeć. Gwałtowne zmiany temperatur również są czynnikiem mogącym zaburzyć prawidłowość otrzymywanych wyników mierzenia ciśnienia krwi. Po spacerze na zimnym powietrzu czy przebywaniu w słońcu ważnym jest, aby przywrócić standardową temperaturę ciała i pozwolić organizmowi się ustabilizować. 

Mierzenie ciśnienia tętniczego - jak to zrobić?

Poprawne założenie mankietu i pozycja ciała badanego ma znaczący wpływ na wynik pomiaru ciśnienia. Powinno być ono badane na lewej ręce, która swobodnie spoczywa na podpórce lub poręczy, na wysokości czwartego międzyżebrza. Niewskazane jest noszenie obcisłych ubrań, bransoletek, zegarków i innej biżuterii na tej kończynie. Osobie, której mierzone jest ciśnienie, zaleca się pozycję siedzącą, z nogami spoczywającymi na ziemi, plecami podpartymi o oparcie lub ścianę. Mankiet zakładamy na wysokości serca, około 1,5 cm od łokcia. 

Najlepszy ciśnieniomierz to taki, który sygnalizuje, czy mankiet założony jest dobrze, czy wymaga skorygowania. Na portalu Terdeals.com znajduje się świetny ranking najlepszych ciśnieniomierzy. Opisane tam są zarówno modele naramienne, jak i nadgarstkowe. Mierzenie ciśnienia urządzeniem nadgarstkowym należy wykonywać w takiej samej pozycji ciała i na tej samej ręce, zwróconej dłonią do góry. Mankiet powinien być założony około 1,5 centymetra od nadgarstka. 

Niezależnie od rodzaju ciśnieniomierza mankiety na rzepy należy mocno zacisnąć, tak aby dokładnie przylegały do skóry. Rękę jest oparta wygodnie o poręcz, dłoń należy zwrócić ku górze. Zaleca się odprężenie całego ciała, wzięcie kilku wyciszających, głębokich oddechów i następnie przystąpienie do badania. W warunkach domowych mierzenie ciśnienia tętniczego powinno się wykonywać dwukrotnie. Pomiędzy badaniami najlepiej zrobić kilkuminutową przerwę i ponownie wykonać pomiar. Uśrednienie otrzymanych wyników to najbardziej wiarygodna forma interpretacji. 

Najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki w pełni zautomatyzowanym ciśnieniomierzom. Korzystając z rankingu terdeals.com, ławo można zapoznać się z charakterystyką poszczególnych urządzeń i dokonać zakupu najlepszego ciśnieniomierza. Dodatkowo znajdziesz tam rankingi leków i preparatów np. tabletki na obniżenie ciśnienia bez recepty. Inne ciekawe rankingi znajdziesz także u naszego partnera: mamdobrycholesterol.pl.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel