Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak skutecznie oczyszczać skórę głowy?

08.11.2023

Owłosione partie skóry są narażone na różne problemy dermatologiczne. Dotyczy to również skóry głowy. Może pojawić się na niej trądzik, zapalenie mieszków włosowych, łojotok, łupież i inne schorzenia. Stosowanie odpowiednich kosmetyków i prawidłowa pielęgnacja sprawiają, że ryzyko wystąpienia schorzeń i problemów dermatologicznych ze skórą głowy spada. Jak skutecznie oczyszczać skórę na głowie? Jak uchronić się przed występowaniem bolesnych krost na głowie?

Jak pielęgnować skórę głowy na co dzień?

Podstawowym elementem pielęgnacji skóry jest masaż skóry głowy. Do jego wykonania wystarcza szczotka do włosów. Jej końcówki masują skalp i poprawiają mikrokrążenie, co przekłada się na lepsze odżywienie skóry. Dobrze odżywione komórki naskórka są lepiej nawilżone i mniej się łuszczą. Dodatkowo masaż skóry sprzyja odżywieniu cebulek włosowych, co przekłada się na szybszy porost włosów.

Głowę należy myć zgodnie z potrzebami. W przypadku włosów przetłuszczających się zwykle należy myć włosy każdego dnia. Jeśli pasma są suche i zniszczone, a skóra bez cech nadmiernej produkcji łoju, można postawić na mycie głowy 2-3 razy na tydzień. Dzięki temu uniknie się jej dalszego podrażniania i przesuszania. Na co dzień powinno się stosować szampon dostosowany do potrzeb skóry. U osób, u których pojawiają się krosty na skórze głowy, wskazane jest np. używanie szamponu, który optymalizuje ilość wydzielanego sebum. Nieprawidłowo dobrany szampon nasila problemy dermatologiczne skóry głowy.

Dokładne oczyszczanie skóry głowy

W przypadku skóry trądzikowej i tłustej powinno się zwrócić szczególną uwagę nie tylko na oczyszczanie jej szamponem, ale i na usuwanie martwych komórek naskórka za pomocą peelingu. Stosowanie peelingu sprawia, że skalp jest lepiej chroniony przed występowaniem łupieżu, swędzenia, nadmiernego łuszczenia naskórka i innych problemów. Peeling wspomaga codzienne oczyszczanie skóry głowy i sprawia, że skalp jest gładki i przyjemny w dotyku. Dodatkowo masaż głowy w czasie wykonywania peelingu pozytywnie wpływa na jej ukrwienie. Regularny peeling zapobiega gromadzeniu się suchych skórek u nasady włosów, dlatego fryzura prezentuje się elegancko przez cały dzień.

Kiedy wykonać peeling skóry głowy? Można zrobić go przed myciem włosów raz lub dwa razy w tygodniu. Codzienny peeling jest niewskazany, gdyż może nadmiernie pobudzić wytwarzanie komórek naskórka i nasilić jego łuszczenie. W przypadku, gdy na skórze pojawią się ropne krosty, powinno się zrezygnować z peelingu. Silne pocieranie wyprysków doprowadzi do ich pęknięcia i zakażenia bakteryjnego sąsiednich partii skóry. Jeśli wyprysków są dużo i powodują ból, powinno się umówić wizytę u dermatologa.

Ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków do stylizacji

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy, powinny unikać stosowania wielu kosmetyków do stylizacji. Powinny używać ich jak najmniej, gdyż żele, pianki, lakiery i inne produkty fryzjerskie obciążają skórę. Jeśli skalp jest podrażniony i nadmiernie obciążony kosmetykami do stylizacji, problemy dermatologiczne będą się pogłębiać. Ograniczenie liczby środków stosowanych na włosy w celu ich ułożenia pomoże skórze oddychać oraz ograniczy ryzyko pojawiania się wyprysków spowodowanych zatkaniem porów. Dzięki temu zmniejszy się liczne ropnych krost na głowie.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane produkty

pixel