Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wyleczyć popękane od zimna dłonie?

07.02.2015
Pielęgnacja

Wielu z nas już od początku jesieni zmaga się z problemem związanym z popękanymi i spierzchniętymi dłońmi. Początkowo problem wygląda na kosmetyczny ale z czasem pękająca skóra zaczyna krwawić i boleć. Jak sobie pomóc?Jak zadbać o swoje dłonie w tym okresie?

Dlaczego skóra na dłoniach pęka?

Okres jesienno-zimowy jest bardzo ciężki dla dłoni. Skóra narażona jest na chłód, zimno, wiatr. W domach, pracy działa ogrzewanie poprzez co powietrze osusza się a wilgotność w pomieszczeniach drastycznie spada. Powoduje to utratę wody, wilgotności również naszej skóry. Najczęściej dotyczy to szyi, bo mamy tam dość cienką skórę oraz rąk, bo są najczęściej narażone na kontakt z wodą oraz z detergentami. Dłonie tak jak stopy, uszy i nos są również najszybciej wychładzającymi się częściami naszego ciała.

Co robić aby skóra na dłoniach nie pękała?

Po pierwsze należy pamiętać o zakładaniu rękawiczek w zimne oraz chłodne, wietrzne dni. Po drugie należy myć dłonie w letniej a nie gorącej wodzie. Używać do mycia delikatnych, nieperfumowanych mydełek. Wycierając ręce o ręcznik róbmy to delikatnie, raczej osuszając ręce niż trąc o nie ręcznikiem. Po trzecie do mycia naczyń, sprzątania domu należy zawsze używać rękawiczek. Pamiętajmy jednak, aby nie były one pudrowane, bo zawarty w nich od środka talk dodatkowo osusza skórę. Po czwarte należy stosować kremy, maści, balsamy, aby wspomóc dłonie. Zazwyczaj w pierwszym okresie pomaga zwykła Maść ochronna z witaminą A, Retimax. Preparaty te tworzą warstwę ochronną zapobiegając w ten sposób utracie wody z naskórka. Dlatego też powinno się stosować je po każdorazowym umyciu rąk.

Zabieg parafinowy na popękane dłonie

Jeśli mamy troszkę czasu warto wykonać zabieg parafinowy. Można wykonać go samemu podgrzewając parafinę i zanurzając w niej ręce na mniej więcej 5min. Po tym czasie warto zawinąć ręce folią aluminiową i zmyć parafinę po około 30 minutach. Ja osobiście polecam niezwykle prosty i zarazem rewelacyjny sposób z kremem i rękawiczkami. Metoda ta wymaga od nas jednak dyscypliny. Bowiem im częściej wykonujemy zabieg tym lepiej zabezpieczymy naszą skórę, a w przypadku bolących ran przyspieszymy ich gojenie się.

Domowa maseczka na popękane dłonie

Polecam więc dokonać zakupu rękawiczek vinylowych niepudrowanych! Zainwestować trzeba w bardzo dobrą emulsję/krem/balsam np. Aderma Exomega, Cetaphil Dermoprotector MD Balsam, Amaderm niebieski krem nawilżający. Te preparaty są naprawdę dobre i sprawdzone. Ręce należy posmarować warstwą emulsji,kremu,balsamu i włożyć vinylowe rękawiczki. W takiej formie odpoczywamy np. przed telewizorem około 30-40 minut - najlepiej codziennie. Po tym czasie zdejmujemy rękawiczki i wklepujemy resztę preparatu. Jeśli się tak uda najlepiej potem już nie myć rąk. Najlepszym momentem na taki relaks jest więc chwila przed spaniem.

W drastycznych przypadkach trzeba zareagować lekami na receptę takimi jak maści ze sterydami np. Novate, Clobederm.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2015

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel