Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak zarejestrować się na szczepienie?

22.01.2021
Aktualności

Akcja narodowego szczepienia trwa, jednak nie przebiega tak płynnie i bezproblemowo, jakbyśmy tego oczekiwali. Ponadto zamiast skupiać się na najważniejszych informacjach np. o tym, jak zarejestrować się na szczepienie, media prześcigają się w newsach o kolejnych przypadkach szczepień poza kolejnością! Dlatego przygotowaliśmy mały poradnik, kiedy i gdzie zarejestrować się na szczepienie.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19?

Proces rejestracji ruszył 15 stycznia, w pierwszej kolejności przystąpili do niego seniorzy powyżej 80. roku życia, zaś od 22 stycznia swoją gotowość do zaszczepienia przeciw Covid-19 mogą zgłaszać osoby powyżej 70. roku życia. Mimo że rząd prowadzi kampanię informacyjną, wielu Polaków nie wie, jak zarejestrować się na szczepienie. Osoby, które nadal mają wątpliwości, gdzie zarejestrować się na szczepienie, mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania na stronach rządowych lub w najbliższej przychodni. A oto najważniejsze informacje dotyczące tego, jak zarejestrować się na szczepienie. Są na to trzy sposoby – można zarejestrować się przez internet, przez infolinię lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Warto pamiętać, że seniorzy nie muszą się rejestrować samodzielnie, mogą to za nich zrobić bliscy.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez internet?

Elektroniczna rejestracja (e-Rejestracja) dostępna jest na portalu https://pacjent.gov.pl/. Jest to bardzo prosty i szybki sposób, jednak aby z niego skorzystać trzeba mieć profil zaufany (profil zaufany można założyć np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej) lub e-dowód. Po zalogowaniu się i potwierdzeniu danych należy wybrać jeden z pięciu wygenerowanych przez system terminów w punkcie szczepień zlokalizowanym najbliżej podanego podczas rejestracji adresu lub samodzielnie wyszukać bardziej dogodny termin i miejsce szczepienia. Po zakończeniu rejestracji na podany numer telefonu zostanie przesłane smsowe potwierdzenie.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię?

Aby telefonicznie zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową infolinię 989 (połączenie bezpłatne). Podczas rozmowy należy podać imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu kontaktowego. W trakcie rozmowy z konsultantem można wybrać najbardziej dogodny termin szczepienia oraz punkt szczepień. Podobnie jak w przypadku rejestracji online potwierdzenie terminu zostanie przysłane w formie smsa.

Jak zarejestrować się na szczepienie w punkcie szczepień?

Osoby, które nie mają profilu zaufanego lub nie chcą rejestrować się przez ogólnopolską infolinię, mogą zgłosić się lub zadzwonić bezpośrednio do wybranego punktu szczepień (np. do najbliższej Poradni Opieki Zdrowotnej, która będzie prowadzić szczepienia na koronawirusa). Aby dowiedzieć się, gdzie można zarejestrować się na szczepienie, wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/ i poszukać punktów szczepień w najbliższej okolicy.

Jak zarejestrować się na szczepienie? – osoby poniżej 70. roku życia

Na chwilę obecną nie ma możliwości rejestracji dla osób poniżej 70. roku życia, jednak można zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Osoby od 18. do 69. roku życia mogą wpisać się na listę oczekujących poprzez wypełnienie i wysłanie formularza na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ (należy wpisać imię i nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy, adres e-mail oraz numer telefonu). Aby dopełnić procedurę, należy jeszcze kliknąć link, który zostanie wysłany na podany adres mailowy. Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw Covid-19 nie jest równoznaczne z rejestracją! Osoby zgłoszone otrzymają maila z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie w momencie, gdy rozpoczną się szczepienia dla danej grupy wiekowej. Dopiero wówczas będzie można umówić się na konkretny termin i miejsce szczepienia, korzystając z naszego poradnika, jak zarejestrować się na szczepienie. Zgłaszanie chęci szczepienia nie jest obowiązkowe, e-skierowania dla osób, dla których aktualnie rusza proces szczepień (tylko osób, które posiadają PESEL) wystawiane są automatycznie (e-skierowanie jest ważne przez 90 dni).

Jak zarejestrować się na szczepienie? – podsumowanie

Po zarejestrowaniu i otrzymaniu potwierdzenia należy oczekiwać na termin szczepienia. W przededniu szczepienia zostanie wysłane automatyczne przypomnienie! W wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie należy zgłosić się do wskazanego punktu szczepień, gdzie lekarz lub pielęgniarka przeprowadzą badania kwalifikacyjne do zaszczepienia. Należy pamiętać, że deklarowaną przez producenta odporność uzyskuje się dopiero po otrzymaniu drugiej dawki, dlatego po przyjęciu pierwszej dawki od razu zostanie ustalony termin kolejnego szczepienia.

Na 25 stycznia zaplanowane jest rozpoczęcie szczepienia seniorów. W zależności od tempa szczepień i dostępności szczepionek akcja powszechnego szczepienia reszty obywateli może zacząć się dopiero za kilka miesięcy. Niemniej jednak wiedzę, jak zarejestrować się na szczepienie, lepiej mieć już dziś!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane produkty

pixel