Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kiedy zrobić test ciążowy?

04.06.2021
Porady farmaceuty
Kiedy zrobić test ciążowy?

Niezależnie od tego, jaki będzie wynik testu ciążowego, ani od tego, na jaki wynik liczysz, chcesz go poznać jak najszybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczy kupić jeden z wielu dostępnych w aptekach i drogeriach domowych testów ciążowych. Pozostaje jednak jedno pytanie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jest to ważne, ponieważ zrobiony zbyt wcześnie test może dać fałszywie negatywny wynik!

Kiedy zrobić test ciążowy?

Zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy? Nie od razu! Nie ma najmniejszego sensu wykonywać test dzień po stosunku ani nawet trzy dni po! Żaden, nawet najbardziej czuły, test nie wykaże niczego! Lepiej uzbroić się w cierpliwość, w końcu najważniejsze jest, aby wynik był wiarygodny! Dlaczego trzeba czekać? Wszystkie testy ciążowe działają na tej samej zasadzie, czyli wykrywają stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w próbce moczu lub krwi (dokładniej podjednostkę beta). Jednak, aby w Twoim moczu (lub w Twojej krwi) pojawiła się gonadotropina kosmówkowa, musi minąć kilka dni. Zwykle produkcja tego hormonu rozpoczyna się do 8 dni po zapłodnieniu, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Początkowo gonadotropina kosmówkowa jest produkowana przez zarodek, a następnie przez łożysko. Warto wiedzieć, że hCG najpierw pojawia się we krwi, dlatego tego typu testy należą do tych, które można robić najwcześniej. Choć w aptekach dostępny jest test z krwi pobranej z palca, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na wykonanie takiego badania w laboratorium.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Skoro wiesz już, że nie warto się śpieszyć, teraz trzeba odpowiedzieć dokładnie na pytanie, kiedy można zrobić test ciążowy, aby był wiarygodny? Wszystko zależy od rodzaju testu. Gonadotropina kosmówkowa szybciej wykrywana jest we krwi niż w moczu, dlatego najlepiej od razu wybrać laboratoryjny test z krwi. Taki test kosztuje około 30zł i można go wykonać w każdym laboratorium bez skierowania. Kiedy zrobić test ciążowy z krwi? Najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu. Domowe testy z moczu, aby dały wiarygodny wynik, wykonuje się później! Zwykle każdy model jest dokładnie opisany przez producenta, jednak najczęściej zaleca się wykonywać test 14 dni po owulacji, czyli w terminie spodziewanej miesiączki.

Należy pamiętać, że testy ciążowe to testy jakościowe, czyli wykrywające jedynie obecność hCG. Test ciążowy z krwi może być zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co to znaczy? Oznaczenie ilościowe pozwala określić dokładną zawartość beta-hCG w próbce krwi. Jest to pomocne np. w określaniu wieku ciąży. Ponadto monitorowanie poziomu tego hormonu pozwala diagnozować różnego rodzaju patologie ciąży. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy z ilościowym oznaczeniem hCG? Jest to zalecane m.in. w przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej. Wykorzystuje się je także do rozpoznawania ryzyka poronienia i wad płodu, rozpoznawania nowotworu rozwijającego się z trofoblastu oraz przy obserwacji stanu kobiet, u których doszło do samoistnego poronienia.

Rodzaje domowych testów ciążowych

Choć najbardziej czułe i dokładne są testy laboratoryjne, większość kobiet w pierwszej kolejności wybiera domowe testy ciążowe. W zależności od czułości danego modelu uzależnione jest to, kiedy zrobić test ciążowy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów: strumieniowe, płytkowe i paskowe. Wszystkie wykrywają hCG w moczu, przy czym nieco inaczej wygląda sama procedura przeprowadzania badania. W przypadku testu strumieniowego końcówkę testera należy włożyć w strumień moczu i potrzymać ją tam przez około 5 sekund. Zaś przy testach płytkowych i paskowych konieczne jest zebranie próbki moczu do czystego, suchego pojemniczka.

Test paskowy wystarczy umieścić w takim pojemniczku, a w przypadku testu płytkowego należy przy użyciu pipety nanieść kilka kropel moczu na oznaczone okienko. Oczekiwanie na wynik domowego testu ciążowego trwa kilka minut, zwykle dwie kreski oznaczają ciążę (czasem można spotkać także inne oznaczenia). Warto pamiętać, że przy bardzo wczesnych ciążach linie mogą być dość blade, dlatego dla pewności dobrze jest powtórzyć test po kilku dniach. A kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? W zasadzie można go zrobić o dowolnej porze dnia lub nocy, przy czym zdecydowanie najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać, przeprowadzając go z pierwszego porannego moczu – wówczas stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

A co do właściwego pytania, czyli kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, to wszystko zależy od czułości testu, która definiuje, jaką najniższą wartość stężenia hCG test może wykryć. Te ultraczułe (czułość poniżej 500IU/l) pozwalają na wykrycie ciąży już 10 dni po zapłodnieniu, czyli de facto kilka dni przed spodziewaną miesiączką, testy o czułości 500-800IU/l – około 14 dni po zapłodnieniu, czyli w dniu spodziewanej miesiączki, testy o czułości powyżej 800IU/l – do 3 tygodni po zapłodnieniu, czyli około tygodnia po dacie spodziewanej miesiączki. Domowe testy ciążowe wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta w określonym przez niego terminie mają skuteczność na poziomie 95-99%!

Wykonanie testu ciążowego to dopiero pierwszy krok. W przypadku pozytywnego wyniku należy ostatecznie potwierdzić ciążę u lekarza. Jednak jak wiadomo, nie każdy wynik negatywny faktycznie oznacza, że ciąży nie ma. Dzieje się tak w sytuacji, gdy kobieta nie sugeruje się zaleceniami producenta odnośnie do tego, kiedy zrobić test ciążowy i wykonuje go za wcześnie. Zawsze, tak dla pewności, należy powtórzyć pierwszy negatywny test, zwłaszcza wtedy, gdy okres nadal się spóźnia (zazwyczaj zaleca się ponowić próbę ciążową około 7 dni później).

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane produkty

pixel