Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kłopotliwa suchość pochwy

16.07.2014
Pielęgnacja

Suchość pochwy jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością polegającą na zbyt niskim poziomie wilgotności pochwy lub jej całkowitym braku. Przyczynia się to do powstania wielkiego dyskomfortu na co dzień i uniemożliwia odbycie przyjemnego stosunku płciowego. Z czego wynika ten stan rzeczy i czy można jakoś zminimalizować negatywne skutki suchości pochwy?

Co przyczynia się do powstania suchości pochwy?

Przyczyną występowania suchości pochwy jest niedobór estrogenu. Brak tego hormonu nie tylko wpływa na regulację cyklu miesiączkowego, infekcje intymne, problemy z nietrzymaniem moczu ale również na stan nawilżenia ciała w tym pochwy.

Niedobór estrogenów manifestuje się szczególnie:

  • w okresie menopauzy
  • po porodzie
  • zaraz po krwawieniu i/lub przed krwawieniem
  • przy stosowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych, leków stosowanych w przypadku alergii


W tych właśnie okolicznościach błona śluzowa wyścielająca pochwę staje się coraz bardziej sucha a tkanki coraz cieńsze i mniej elastyczne.

Do czego doprowadza suchość pochwy?

Kobiety cierpiące na suchość pochwy mają różnorodne problemy zarówno natury fizjologicznej jak i psychologicznej.

Po pierwsze
Suchość pochwy jest niezwykle niekomfortowa. Pań nie opuszcza uczucie ciągłego ocierania bielizny, nie mówiąc już o chodzeniu w obcisłych spodniach. Ten dyskomfort sprawia, że uprawianie sportu np. takiego jak jazda na rowerze staje się bardzo uciążliwa i nieprzyjemna. Częste obtarcia prowadzą do powstania uczucia pieczenia, swędzenia. Pojawiają się stany zapalne. Suchość pochwy może doprowadzić również do chorób związanych z układem moczowym.

Po drugie
Suchość pochwy pozbawia ją naturalnej obrony przed czynnikami chorobotwórczymi: grzybami, wirusami, bakteriami. Śluz produkowany w specjalnych gruczołach jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania pochwy. To właśnie dzięki jego obecności dochodzi do samooczyszczania pochwy z drobnoustrojów. Dlatego też jego brak manifestuje się bardzo częstym zapadaniem na infekcje grzybicze czy też bakteryjne. One z kolei prowadzą do pojawienia się nieprzyjemnych upławów, swędzenia, pieczenia sromu i pochwy.

Po trzecie
Suchość pochwy sprawia, że stosunek seksualny staje się wręcz nie do zniesienia. Ból, który temu towarzyszy jest na tyle silny, iż kobieta po prostu nie chce uprawiać seksu. Wpływa to bezpośrednio na relacje w związku, utrudnia nawiązywanie kontaktów damsko-męskich, co więcej może doprowadzić do depresji na skutek niskiej samooceny.

Jak poprawić stopień wilgotności pochwy?

W przypadku nadmiernej suchości pochwy najważniejsze jest poznanie przyczyny jej powstania. Ze względu na to, iż może to być skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych, infekcji grzybiczych, chorób związanych ze spadkiem ilości estrogenów lub menopauza, należy wybrać się do ginekologa i zgłosić mu ten problem. W przypadku:

  • infekcji - należy je wyleczyć odpowiednimi lekami
  • antykoncepcji - czasem wystarczy zmienić preparat
  • menopauzy - często pomaga włączenie hormonalnej terapii zastępczej.


W aptece można kupić również preparaty nawilżające pochwę w postaci:

  • globulek np. Cicatridina, Hialuvagin Advanced
  • kremów, żeli np. Conceive Plus, Feminum, Feminum Fit, Feminum Aktiv, K-Y, Intimel, Replens MD


Istnieje również cała seria produktów z firmy Durex, które stworzone są, aby poprawić komfort stosunku płciowego np. Durex Play żel intymny, silikonowy żel Perfect Glide, Lovers Connect, żel uwalniający dreszczyk emocji itd.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014

Polecane produkty

pixel