Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kobiecy problem: żylaki i uczucie ciężkich nóg

16.08.2016
Dolegliwości i choroby

Uwielbiasz szpilki i obcisłe ubrania, jednak Twoje nogi coraz częściej się buntują i otwarcie wyrażają sprzeciw wobec takiego traktowania. Pewnie już wiesz, o czym mowa... opuchnięte i ciężkie nogi! Oprócz tego pajączki i coraz bliższa wizja żylaków. Nie lekceważ pierwszych oznak stanu przedżylakowego, ponieważ to nie tylko kwestia estetyczna! Nieleczone żylaki mogą mieć poważne powikłania, dlatego poznaj wroga i naucz się z nim walczyć! 

Czym są żylaki? 

Żylaki to zmiany chorobowe w obrębie naczyń krwionośnych, które polegają na ich poszerzeniu i wydłużeniu. Najczęściej dotyczą one naczyń powierzchownych, dlatego już na pierwszy rzut oka możesz rozpoznać chorobę, czasami jednak zmiany zachodzą w naczyniach głębokich. Mimo że najczęściej mówi się o żylakach nóg, to występują one także w innych częściach ciała takich jak odbyt czy przełyk. Zwykle rozwijają się one po 40. roku życia i częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. 

Skąd się biorą żylaki nóg? 

Nie po raz pierwszy medycyna obwinia genetykę. To obciążenie dziedziczne w dużej mierze odpowiada za występowanie żylaków. Jednak jest znacznie więcej przyczyn, a do najważniejszych należą: rodzaj wykonywanej pracy (siedząca, stojąca), brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, nadwaga, choroby, niektóre dyscypliny sportu i ciąża. Wszystko to wpływa na stan naczyń krwionośnych, które nie radzą sobie z odprowadzaniem krwi. Warto wiedzieć, że żylak żylakowi nierówny. Zasadniczo ze względu na etiologię wyróżnia się żylaki pierwotne, żylaki wtórne oraz żylaki o rzadkiej etiologii. Przyczyną tych pierwszych jest obniżona ilość tkanki sprężystej w ścianach naczyń, która warunkuje odporność naczyń na rozciąganie. Żylaki wtórne są reakcją organizmu na niedrożność żył głębokich, natomiast żylaki o rzadkiej etiologii wywoływane są wrodzonymi albo nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi. 

Sposoby na opuchnięte kostki i uczucie ciężkich nóg 

Z żylakami najlepiej zacząć walczyć, zanim w ogóle się pojawią. Wiesz, jak farmakologicznie łagodzić dyskomfort związany ze zmianami, ponieważ gdzie się nie obejrzysz, znajdujesz reklamy preparatów na opuchnięte nogi. Jednak zainwestuj we własne zdrowie także w inny sposób ? zmień kilka nawyków. Seksowne szpilki i obcisłe ubrania zostaw tylko na specjalne okazje. Dlaczego? Obcasy wyłączają pracę mięśni łydki, przez co sprzyjają zaleganiu krwi i limfy w naczyniach żylnych. Bardzo dopasowane ubrania uciskają naczynia, co utrudnia odpływ krwi. Pamiętaj, że ciało i tak musi już wykonać gigantyczną pracę, aby "przepchnąć" krew w górę! Postaw na ruch i zbilansowaną dietę, ponieważ nadwaga niekorzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych i przyczynia się do powstania niechcianych żylaków. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, warto wybrać basen i spacery. Nie rezygnuj również z nawet dwu-trzyminutowych przerw w czasie pracy, aby pobudzić krążenie ? na zmianę stawaj na palcach i piętach lub po prostu zmieniaj pozycję. Jeśli to za mało, to wprowadź do swojego życia masaże nóg! W czasie wypoczynku w pozycji leżącej dbaj, aby stopy były 15 cm wyżej niż reszta ciała, dzięki czemu poprawisz krążenie. 

Obrzęk nóg i wszystko jasne! 

Cały dzień w szpilkach i już masz opuchnięte kostki? Nie ignoruj pierwszych symptomów, ponieważ wtedy najłatwiej jest uporać się z żylakami! Nie wmawiaj sobie, że jesteś nieprzyzwyczajona albo zmęczona... to nie zmieni faktu, że ból i opuchlizna nóg powinny nakłonić Cię do wizyty u lekarza, najlepiej flebologa. Początkowo żylaki nie wpływają znacząco na jakość życia, dlatego uczucie ciężkości nóg, pieczenie, obrzęki, pajączki (teleangiektazje) i ból są ignorowane. Pacjenci, którzy już w tym stadium szukają pomocy u lekarza, zwykle skarżą się na nieestetyczny wymiar żylaków. Z czasem, zwłaszcza bez odpowiednich działań prewencyjnych, obrzęki się nasilają. Pękające naczynka w okolicy kostek i stóp to znak, że stan naczyń krwionośnych nie jest dobry. Jeśli stadium choroby jest zaawansowane, to na powierzchni skóry bardzo wyraźnie odznaczają się liczne wężykowate sznury i sploty żylne, którym często towarzyszy balonowate uwypuklenie. Nie odkładaj wizyty u lekarza na święte nigdy, ponieważ zlekceważone żylaki mogą doprowadzić do stanów zapalnych, w tym niebezpiecznego zapalenia żył. 

Leki na żylaki 

Kondycja Twoich nóg zależy w dużej mierze od Ciebie. Nawet jeśli Twoja mama, ciocia i babcia zaczęły zmagać się z wypukłymi splotami żylnymi w młodym wieku, Ty możesz spróbować oszukać przeznaczenie. Przede wszystkim podejmij działania profilaktyczne. Zamień zwykłe rajstopy i podkolanówki na ich specjalne uciskowe odpowiedniki. W aptekach znajdziesz różne wersje kolorystyczne, dzięki czemu profilaktyczne rajstopy będą pasować do wszystkich Twoich stylizacji. Wywoływany przez nie ucisk pobudza krążenie i ułatwia odprowadzenie krwi w górę. Najbardziej popularne rajstopy i podkolanówki uciskowe to te marek Veera, Scholl i Detramax. To jeszcze nie wszystko, co możesz zrobić. Uzupełnij swoją dietę w ważne dla stanu naczyń krwionośnych składniki, czyli przede wszystkim witaminę C, rutynę i diosminę. Na rynku znajdziesz szeroki wybór suplementów diety wspierających naczynia. Tabletki na żylaki to m.in. Detramax, CycloDetramax z ruszczykiem, Diohesmin, Rutyna Fava D?anta, możesz wybrać też kapsułki, np. Cyclo3Fort czy Humavit Golu Kola, oraz leki na żylaki, np. DIH Max Comfort. Nie daj się bólowi i obrzękom, łagodząc je za pomocą maści i żelów, np. Diosminex szybka ulga dla nóg, Aesculan oraz Venescin. 

Operacyjne usuwanie żylaków 

Niekiedy jedynym sposobem, aby zlikwidować ?przechodzone? żylaki jest interwencja lekarza. Warto zapoznać się z różnymi metodami usuwania żylaków, ponieważ dzisiejsza medycyna oferuje szeroki wachlarz możliwości. Możesz wybierać spośród technik o różnym stopniu inwazyjności. Dobór metody jest uzależniony od stopnia rozwoju choroby. Pamiętaj, że jedynie lekarz (chirurg naczyniowy lub flebolog) w pełni profesjonalnie oceni, który sposób leczenia będzie dla Ciebie najlepszy. 

Puchnięcie nóg to Twoja zmora, a w dodatku żylaki sprawiają, że nogi nie prezentują się najlepiej. Mimo że kwestia estetyki jest ważna, to zdecydowanie nie jest najistotniejsza, przynajmniej w kwestii żylaków. Pamiętaj, że masz wpływ na to, w którym momencie Twojego życia naczynia krwionośne wyraźnie odznaczą się na powierzchni skóry. Odpowiednia profilaktyka, zakrojona na szeroką skalę, przyniesie rezultaty w postaci pięknych, gładkich, nieopuchniętych i niebolących nóg!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
VENESCIN x 30 drażetek

VENESCIN x 30 drażetek

13,88 zł
VENESCIN żel 40g

VENESCIN żel 40g

23,99 zł
CYCLO 3 FORT x 30 kapsułek

CYCLO 3 FORT x 30 kapsułek

31,56 zł
Diosminex 0,5g x 60 tabletek

Diosminex 0,5g x 60 tabletek

37,99 zł
Cyclovena x 60 kapsułek

Cyclovena x 60 kapsułek

33,68 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel