Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Liść Damiana, czyli magiczny afrodyzjak

25.07.2016
Leczenie naturalne

Dziś coraz chętniej wraca się do naturalnych sposobów dbania o zdrowie, w odstawkę idą syntetyczne suplementy, a ich miejsce zajmują naturalne produkty. Na uwagę zasługuje coraz popularniejsza w Polsce Damiana, znana głównie jako składnik zwiększający libido, wzmacniający oraz ułatwiający oczyszczenie organizmu.

Skąd wziął się liść Damiana?

Oprócz łacińskiej nazwy ? Turnera diffusa ? ten niezwykły krzew jest znany jako Damiana i ziele świętego Damiana, na cześć św. Damiana, średniowiecznego aptekarza. Turnera diffusa to roślina z gatunku męczennicowatych, która porasta przede wszystkim rejony Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej. Europa poznała właściwości liścia Damiana na przełomie XVII i XVIII wieku dzięki hiszpańskiemu misjonarzowi Juanowi Marii de Salvatierra.

Właściwości liści Damiana

Ameryka Północna doceniła ten surowiec już pod koniec XIX wieku, kilka dziesięcioleci później Europa umieściła Damianę wśród leków jako afrodyzjak. Do dziś Turnera diffusa znajduje zastosowanie przede wszystkim jako składnik wzmacniający popęd płciowy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn dodatkowo opóźnia ejakulację. U kobiet zaś znacząco poprawia apetyt seksualny, szczególnie w okresie przekwitania. Dodatkowo ziele świętego Damiana zwiększa przyjemność czerpaną z seksu, ponieważ zwiększa ukrwienie narządów płciowych u obojga partnerów. Od setek lat jest także środkiem stosowanym do wyregulowania menstruacji i złagodzenia nieprzyjemnych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzy. Co więcej, herbatki z liści tego krzewu to również element terapii bezpłodności u kobiet i leczenia impotencji. Doświadczenie zielarzy wskazuje także, że Turnera diffusa posiada właściwości antydepresyjne i przeciwlękowe. Nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu liścia Damiana jako substancji diuretycznej, która przyczynia się do odkażenia dróg moczowych. Dodatkowo wspomaga proces produkcji i wydzielania żółci oraz oczyszczanie organizmu. Dawniej Damiana była także cennym surowcem stosowanym przy problemach z układem trawiennym i oddechowym. Dziś natomiast docenia się jej działanie pobudzające oraz podnoszące poziom koncentracji.

Liść Damiana ? dlaczego jest skuteczny?

Choć nie można zaprzeczyć korzyściom płynącym ze stosowania Damiany, do dziś roślina ta nie jest całkowicie zbadana. O jej niezwykłych właściwościach decydują różne substancje w niej zawarte, m.in. olejki eteryczne (cyneol, cymol i piren), sterole oraz flawonoidy. Dokładne mechanizmy działania Turnera diffusa nie są jeszcze poznane, jednak już dziś wiadomo, że oddziałuje ona na układ nerwowy, pobudzając ośrodki odpowiedzialne za aktywność seksualną.

Kto powinien unikać liści Damiana?

Niestety ten cudowny krzew nie jest dla każdego. Choć nie ma jednoznacznych danych na ten temat, domniemywa się, że Damiana może wpływać na działanie niektórych leków, szczególnie tych przyjmowanych przez diabetyków oraz zawierających progesteron. Ze względu na możliwość regulowania poziomu hormonów wyciągi z tej rośliny są niewskazane dla kobiet w ciąży.

Skutki uboczne przyjmowania liści Damiana

Jak każda substancja i ta może wywołać niepożądane objawy. Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania preparatów z Damianą są bóle głowy, biegunka, problemy ze snem oraz wahania nastroju. Natomiast w bardzo dużych dawkach roślina ta może być niebezpieczna dla organizmu, dlatego należy pamiętać o stosowaniu jej z umiarem.

Liście Damiana prosto z aptecznej półki

W dystrybucji dostępny jest zarówno susz, np. Damiana liść cięty marki Intenson, jak również kapsułkowane wyciągi z tej rośliny i złożone preparaty stymulujące popęd seksualny, np. Love Max. W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć także płynne ekstrakty, jednak najpopularniejszy jest wysokiej jakości susz do sporządzania herbatek, który składa się ze starannie wyselekcjonowanych liści z krzewu Turnera diffusa. Oprócz takich produktów, Damiana często stosowana jest jako substancja aromatyzująca do różnych papierosów i mieszanek ziołowych, nazywanych w Europie Zachodniej ?love joint?s?.

Damiana to roślina o szerokim zastosowaniu, dlatego nie wahaj się jej używać, szczególnie jeśli doskwierają Ci problemy z menstruacją lub masz kłopoty w sypialni. Ciesz się naturalnym wsparciem, ponieważ roślinne herbatki z Damiany mogą zostać Twoją tajną bronią w walce z problemami zdrowotnymi. I choć to dobry kierunek, nie zapominaj o konsultacjach z lekarzem bądź farmaceutą, którzy mogą pomóc wybrać najodpowiedniejsze dla Ciebie preparaty zielarskie.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel