Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Nadmierna wilgotność pochwy

21.07.2014
Pielęgnacja

Już na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką dziewczęta po raz pierwszy doświadczają uczucia wilgotności w pochwie. Dla niektórych z nich będzie to normalny stan do zaakceptowania, niektóre z nich będą jednak złościć się na nadmierną wilgotność pochwy każdego dnia. Od czego to zależy i czy można zmniejszyć ilość tej wydzieliny?

Co oznacza śluz w pochwie?

Wilgotność pochwy jest normalnym i mimo wszystko pożądanym procesem fizjologicznym. Pochwa produkuje w specjalnych gruczołach wydzielinę o lekko kwasowych właściwościach. Wydzielina ta, nazywana śluzem zazwyczaj jest bezwonna lub lekko kwaśna. Może być biaława, kremowa lub przezroczysta. Jakie korzyści czerpiemy z czynności wydzielniczej pochwy?

  • obecność wydzieliny jest niezbędna do oczyszczania pochwy. Fakt ten w znaczący sposób zapobiega powstawaniu infekcji
  • wydzielina sprawia, iż pochwa jest odpowiednio nawilżona. Jest to konieczne do odbycia komfortowego stosunku, gdyż pochwa jest wtedy dobrze nawilżona. Stosunek jest przyjemny, bezbolesny. Pochwa nie jest narażona na otarcia i szybko się oczyszcza
  • ilość wydzieliny znacznie zwiększa się w okresie owulacji. Jest to rozwiązanie celowo stworzone przez naturę, aby umożliwić zapłodnienie. Ilość wydzieliny zwiększa się również w trakcie ciąży

Czy można zmniejszyć wilgotność pochwy?

,,Niestety?? nie mamy wpływu na poziom wilgotności pochwy. Z punktu widzenia korzyści płynących z faktu dobrze nawilżonej pochwy wygląda na to, że nie powinno się narzekać. Zdecydowanie bardziej kłopotliwa jest suchość pochwy, czyli niedostateczna wilgotność lub jej brak. Problem ten jednak nie jest wyssany z palca. Nadmierna ilość upławów może być prawdziwą zmorą. Wymusza na kobiecie stosowanie wkładek do bielizny i kilkukrotnego ich zmieniania w ciągu doby. Nie jest to jednak możliwe, gdy jesteśmy np. w stroju kąpielowym na basenie. Dla niektórych kobiet nadmierna ilość śluzu jest również kłopotliwa podczas stosunku. Dzieje się tak dlatego, że do normalnie obfitej ilości wydzieliny dochodzi również ta ilość, która produkuje się w sposób fizjologiczny podczas podniecenia. Stwarza to sytuację, w której kobieta czuje się bardzo zakłopotana.  

Gdy mamy taką przypadłość musimy pamiętać również o wzmożonej higienie intymnej, używając np. takich środków jak płyny do higieny intymnej, dedykowane emulsje czy mleczka. Nie chodzi tutaj o wzmożone ryzyko infekcji, bo w tym przypadku jest akurat odwrotnie. Chodzi tutaj o komfort poruszania się i zapach często wyczuwalny przez osoby towarzyszące.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014
pixel