Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Najpopularniejsze rodzaje igieł wykorzystywanych w medycynie

22.08.2023

Igły to akcesoria przeznaczone głównie do podawania pacjentom różnego rodzaju leków. Bardzo często służą także do aplikowania środków znieczulających przed zabiegami. Są to produkty jednorazowego użytku, które muszą być sterylne. Opowiadamy nieco o najpopularniejszych rodzajach igieł używanych w placówkach medycznych. 

Do czego służą igły iniekcyjne?

Igły iniekcyjne to bez wątpienia najczęściej używane akcesoria medyczne. Stosuje się je nie tylko w szpitalach, ale i w gabinetach zabiegowych oraz innego rodzaju placówkach. Są niezbędne do podawania leków, szczepionek oraz pobierania krwi. Mają one różne długości i grubości, co pozwala dobrać je odpowiednio do potrzeb.

Igły iniekcyjne dzieli się pod względem zastosowania. Najczęściej według sposobu podawania leków, czyli:

  • podskórnie,
  • śródskórnie,
  • domięśniowo,
  • dożylnie.

Każda igła musi być zapakowana w osobny blister oraz poddana wcześniej sterylizacji z wykorzystaniem tlenku etylenu. Należy użyć jej zaraz po wyjęciu z opakowania, a następnie zutylizować. Nie wolno korzystać z igieł, gdy blister jest w jakikolwiek sposób uszkodzony.

Zastosowanie igieł specjalistycznych

Igły specjalistyczne są wykorzystywane nieco rzadziej, ale również stanowią niezbędne wyposażenie wielu placówek medycznych, szczególnie szpitali. Wśród tych akcesoriów można wyróżnić przede wszystkim:

  • igły do portu naczyniowego,
  • igły do karpuli,
  • igły do nakłuć lędźwiowych,
  • igły do podawania i pobierania leków,
  • igły do przemywań.

Mają one szerokie zastosowanie, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Igły do portu naczyniowego

Igły do portu naczyniowego są stosowane przede wszystkim do podawania leków, preparatów krwiopochodnych, podczas chemioterapii, a także wdrażania żywienia pozajelitowego. Wyróżnia się igły przeznaczone do wlewów krótko- oraz długotrwałych. Mają specjalną budowę ułatwiającą ich podłączenie. Igły do portu naczyniowego powinny być łatwe do uchwycenia i bezproblemowe w usunięciu  po zakończeniu procedury medycznej. Wszystko to wpływa na komfort pacjentów.

Igły do karpuli

Są to igły do strzykawek typu karpula wykorzystywanych głównie do podawania znieczuleń w gabinetach stomatologicznych. Ich nieco zaokrąglone końce umożliwiają precyzyjne wkłucie, a jednocześnie sprawiają, że zabieg jest bezbolesny. Ich budowa sprawia, że dziąsło nie zostaje podrażnione podczas wkłucia. Wysokiej jakości igły do karpuli powinny mieć stalową końcówkę z warstwą silikonu, która wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Igły do nakłuć lędźwiowych

Igły do nakłuć lędźwiowych są przeznaczone przede wszystkim do podawania znieczulenia do  kręgosłupa. Budowa tego typu igieł zapewnia komfort pacjentom podczas procedury oraz pozwala na kontrolowanie przepływu środka znieczulającego. Mają różne rozmiary, a ich identyfikacja jest możliwa dzięki zastosowaniu różnych kolorów nasadek. Igły do nakłuć lędźwiowych służą również do pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań. Jest to niezbędne w diagnostyce różnych chorób takich jak m.in. zapalenie opon mózgowych.

Igły do pobierania leków

Tego rodzaju igły służą do pobierania leków z fiolek oraz innych pojemników. Są dostępne w dwóch wersjach: z otworem bocznym i bez niego. Ich ostrze pozwala na szybkie i bezproblemowe pobranie leków i jednocześnie zabezpiecza personel medyczny przed przypadkowym zakłuciem. Po pobraniu leku konieczna jest zmiana takiej igły na model dopasowany do konkretnej procedury.

Igły do przemywań

Igły te wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych do przemywania kanałów korzeniowych oraz kieszeni dziąseł. Mają zaokrąglone końcówki, które minimalizują ryzyko uszkodzenia tkanek. Można je kupić w wielu rozmiarach. Dzięki nim jest możliwe precyzyjne oczyszczenie przestrzeni zęba poddawanego leczeniu.

Igły są niezastąpione podczas wykonywania wielu procedur medycznych. Muszą być bezpieczne i wytrzymałe, aby zapewniały komfort pacjentom oraz personelowi ochrony zdrowia. Igły iniekcyjne oraz specjalistyczne są dostępne w ofercie hurtowni medycznej Mercant.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane produkty

pixel