Nieprzyjemny zapach intymnych części ciała kobiety

07.08.2014
Pielęgnacja

Nie zawsze kobieta pachnie kwiatami, choć pewnie by chciała. Zdarza się nawet że pomimo prawidłowej higieny osobistej, niektóre Panie mają problem z zapachem z miejsc intymnych. Jest to dla nich bardzo krępujące i przyczynia się do poczucia wielkiego dyskomfortu. Skąd bierze się taki brzydki zapach i jak można się go pozbyć?

Zapach kobiecych miejsc intymnych

Miejsca intymne kobiety mają swój charakterystyczny, naturalny zapach. Związany jest z bytowaniem w tych rejonach bakterii/pałeczek kwasu mlekowego stanowiących naturalną florę fizjologiczną. Dzięki niej w miejscach intymnych zachowane są odpowiednie warunki, które uniemożliwiają rozwój patogennych grzybów, bakterii, wirusów. Wspominany zapach ma zazwyczaj lekko kwaśną nutę, słonawy,maślany zapach.

Kiedy zapach w kobiecych miejscach intymnych zmienia się?

Zapach w obrębie miejsc intymnych kobiety może zmieniać się w zależności od dni cyklu np. w okresie menstruacji. Uprawianie sportu, stosowana dieta, poziom higieny intymnej, stosowane leki i kosmetyki - to wszystko ma wpływ na zapach dotyczący miejsc intymnych.

Jak wyeliminować przykry zapach kobiecych miejsc intymnych?

Jeśli zapach z naszych okolic intymnych budzi nasze podejrzenia np. jest ostry, bardziej kwaśny, ma nieprzyjemną woń należy zastanowić się nad tym, co może przyczyniać się do jego powstania. Może to bowiem być wynik rozpoczynającego się zakażenia bakteryjnego - woń ryby, grzybiczego - woń drożdży.

Po pierwsze
Zawsze dbaj o swoją higienę. Nie oznacza to podmywania się kilka razy na dobę, bo to niszczy naturalną florę. Mam tu na myśli higienę racjonalną w stosunku do pory roku, wysiłku, rodzaju bielizny itd., a także odpowiednie płyny do do higieny intymnej.

Do swojej codziennej higieny powinno włączyć się stosowanie płynów do mycia. Unikać należy płynów z dodatkiem perfum i tych bardzo tanich, dlatego że bardzo często ich stosowanie kończy się podrażnieniem okolic intymnych i uczuleniem na jakiś tani, alergogenny składnik. Najlepsze są preparaty zawierające w swoim składzie jedynie pałeczki kwasu mlekowego i same naturalne dodatki.

Do takich preparatów zaliczyć można: Lactacyd Femina, ERIS PH.M Lacti-Intima, Lacibios Femina Protecta, Lactacyd Pharma, PLIVAFem F

Jeśli wyjeżdżamy w długą trasę lub do miejsc gdzie trudno będzie skorzystać z prysznica warto mieć ze sobą specjalne chusteczki do miejsc intymnych np.: Lacibios Femina Comforta, Lactacyd femina.

Po drugie
Infekcja przyczyniająca się do powstania nieprzyjemnego zapachu z okolic intymnych może wynikać również z noszenia nieodpowiedniej bielizny i stroju. Pamiętajmy więc, żeby nie ubierać się za grubo, nie przesadzać z obcisłymi spodniami i z noszeniem nieprzewiewnej bielizny. Jest to szczególnie ważne w okresie menstruacji, podczas długotrwałych ćwiczeń i choroby.

Jeśli nie możemy sobie poradzić z przykrym zapachem mimo stosowania odpowiedniej higieny, musimy udać się do ginekologa. Często bowiem zmiana zapachu okolic intymnych związana jest ze zmianami hormonalnymi np. w trakcie ciąży, menopauzy, dorastania, zażywania doustnych leków antykoncepcyjnych i chorób.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala 

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
pixel