Nieumierające drzewo, czyli moringa pod lupą

11.07.2016
Leczenie naturalne

O wspaniałych właściwościach drzewa moringa nie trzeba przekonywać osób zainteresowanych Ajurwedą, która już od stuleci docenia tę roślinę. W ostatnich latach i w Europie moringa staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak dlatego, że drzewo chrzanowe stanowi bogate źródło składników korzystnie wpływających na zdrowie.

Drzewo moringa - właściwości zdrowotne

Moringa to fantastyczne remedium na wiele schorzeń. Spośród wielu korzystnych działań drzewa chrzanowego na organizm nie można nie wymienić: zdolności do zwiększania energii życiowej, właściwości relaksacyjno-uspokajających oraz antyoksydacyjnych, zdolności do obniżania cholesterolu oraz przeciwdziałania powstawaniu zakrzepów. Co więcej, moringa doskonale sprawdza się w kojeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz związanych z kamieniami nerkowymi, w zwalczaniu infekcji oraz w łagodzeniu zmian o podłożu reumatycznym, chorób serca i kłopotów ze wzrokiem. Nie można pominąć także faktu, że roślina ta obniża ciśnienie, wykazuje działanie antybiotyczne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe, działa osłonowo na wątrobę, wzmacnia kości i dba o dobrą kondycję skóry, a także przyczynia się do redukcji masy ciała. Czemu nieumierające drzewo ? jak bywa nazywana moringa ? zawdzięcza te wspaniałe właściwości?

Drzewo moringa - źródło aminokwasów i białka

Moringa to prawdziwy pokarm bogów. Żadna inna roślina nie posiada tak dużej zawartości aminokwasów i białka. Drzewo chrzanowe doskonale sprawdza się jako źródło energii ? zawiera dwukrotnie więcej białka niż soja! Jego prawdziwym atutem jest także to, że każda jego część posiada niezwykły prozdrowotny ? i nie tylko ? potencjał, a tym samym stanowi doskonałe źródło pokarmu. Ugotowane owoce i młode pędy mogą uzupełnić obiad, a sproszkowane liście doskonale nadają się do parzenia herbaty. Przypominające w smaku rzeżuchę młode listki mogą być stosowane na surowo i po obróbce termicznej. Korzeń natomiast jest w smaku podobny do chrzanu, czemu moringa zawdzięcza swoją nazwę. Nie można zapomnieć, że ta roślina znacząco wzbogaca dietę odchudzającą. Na rynku dostępne są kapsułki Fit Body Control Noble Health, które pomogą utrzymać linię.

Jakie witaminy zawiera drzewo moringa?

W wyciągach z tej rośliny występują witaminy: A, C, D, E, K oraz witaminy z grypy B, które w dodatku charakteryzują się wysoką przyswajalnością. Badania wskazują, że drzewo chrzanowe dostarcza znacznie więcej tych składników niż inne produkty spożywcze oraz suplementy. I tak w drzewie moringa znajduje się aż czterokrotnie więcej witaminy E niż w kiełkach pszenicy i cztery razy więcej witaminy A niż w marchwi, a także siedmiokrotnie więcej kwasu askorbinowego niż w pomarańczy. Oprócz tych substancji, moringa dostarcza do organizmu niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 i Omega-9, które spożywane w odpowiednich ilościach działają osłonowo na serce oraz wspierają funkcjonowanie mózgu i wzroku. Ponadto w drzewie chrzanowym występują substancje o działaniu przeciwzapalnym, co sprawia, że moringa jest pogromcą infekcji.

Jakie składniki mineralne znajdują się w drzewie moringa?

W tej roślinie występuje niemal cała tablica Mendelejewa. Drzewo chrzanowe zawstydza banany pod względem zawartości potasu i szpinak pod względem zawartości żelaza. O czym to świadczy? Dzięki tak dużej ilości potasu dba o równowagę elektrolitową, a odpowiednia porcja żelaza wspomaga układ krwionośny. Drzewo chrzanowe powinny docenić także osoby narzekające na niedobory manganu, który wspiera utrzymanie kości i stawów w dobrej kondycji. Moringa to także skarbnica chromu, świetnie sprawdzającego się u osób z zanurzeniami przemiany materii. To drzewo dostarcza także niespotykaną w przyrodzie ilość boru ? aż 31mg na 100g produktu! Jest to niezwykle istotne, gdyż ten pierwiastek wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz gospodarkę elektrolitową.

Bogactwo antyoksydantów w drzewie moringa

Minerały i witaminy to nie wszystkie atuty drzewa moringa. Prawdziwym bogactwem tej rośliny są antyoksydanty ? jest ich aż 46. Tak wysoka zawartość substancji przeciwutleniających stawia drzewo chrzanowe pośród produktów spożywczych o najwyższym współczynniku ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli o tzw. pojemności antyoksydacyjnej. Wskaźnik ten dla liści nieumierającego drzewa wynosi 157600. Co to oznacza? Tyle że moringa charakteryzuje się zdolnością do neutralizowania wolnych rodników, będących przyczyną wielu chorób, m.in. nowotworów, schorzeń układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy. Dodatkowym bonusem wynikającym z tak wysokiego wskaźnika ORAC jest zdolność drzewa chrzanowego do spowalniania procesów starzenia, dzięki czemu skóra wygląda młodo. Do najważniejszych przeciwutleniaczy należy zaliczyć zeatynę, salwesterol i chlorofil. Ten ostatni ? występujący w niesamowicie wysokim stężeniu ? to naturalny zielony barwnik, który roślinie jest niezbędny do produkcji energii. W organizmie ludzkim natomiast wpływa na detoksykację poprzez tworzenie silnych wiązań z niektórymi substancjami szkodliwymi, co znacząco poprawia mechanizm oczyszczania. Salwesterol to substancja zaliczana do fitoaleksyn, która w komórkach roślinnych zwalcza patogeny. Badania wskazują, że salwesterol posiada selektywne działanie przeciwnowotworowe ? w przeciwieństwie do niektórych leków ? niszczy jedynie komórki rakowe. Zeatyna natomiast gwarantuje, że wszystkie prozdrowotne substancje zostają dostarczone i wykorzystane w organizmie, a także zapewnia regenerację komórek. Aby zadbać o organizm, wystarczy sięgnąć po produkt marki Intenson Moringa liście suszone.

Moringa w kosmetykach

Moringa to również wspaniały surowiec kosmetyczny. Olej tłoczony z nasion drzewa chrzanowego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry. Olejek ten posiada same zalety ? przede wszystkim głęboko nawilża i nadaje miękkość, a w dodatku nie pozostawia nieprzyjemnej tłustej i lepkiej warstwy na skórze. Olejek może być także wykorzystywany do masażu, zwłaszcza uwalniającego organizm od napięcia. Moringa jest także wskazana w pielęgnacji włosów, marka Pilomax stworzyła specjalną maskę do włosów farbowanych Wax Pilomax ColourCare Moringa.

Mnogość zastosowań drzewa moringa

Jedną z absolutnie unikatowych cech drzewa moringa jest to, że każda jego część może zostać wykorzystana. Pomijając już zastosowanie kwiatów, liści, kory i korzeni w farmaceutykach oraz wykorzystanie oleju z nasion do produkcji kosmetyków, należy docenić pozostałe zastosowania tej rośliny. A moringa może pochwalić się nie tylko zdolnością do podbijania kubków smakowych, ale również właściwościami uzdatniającymi wodę. Co więcej, kora to cenny surowiec do produkcji lin i papieru. Każda część drzewa nadaje się do wytwarzania alternatywnej energii, w tym biopaliwa. W przypadku drzewa chrzanowego nic się nie marnuje ? resztki poprodukcyjne doskonale użyźniają glebę oraz nadają się na paszę!

Szerokie możliwości zastosowania drzewa chrzanowego sprawiają, że obok tej rośliny nie można przejść obojętnie. Moringa doceniana od lat przez miłośników Ajurwedy, dziś może pomóc i Tobie w codziennych, uciążliwych dolegliwościach! Pamiętaj jednak, że decydując się na stosowanie wyciągów z tej rośliny, musisz zwracać uwagę na to, aby wybrany przez Ciebie produkt był najwyższej jakości, dlatego najlepiej zaopatruj się w wyciągi z nieumierającego drzewa w aptekach.

Autor: Ewa Krulicka i-Apteka.pl

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel