Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Nowa lista leków refundowanych - od 1 marca 2015

26.02.2015
Aktualności

Jak co dwa miesiące (od przepisów obowiązujących od 2012 roku) zmienia się lista leków refundowanych. Cała lista jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, my natomiast sprawdzimy, jakie zmiany są najistotniejsze i dla kogo.

Do obwieszczenia dodano 66 nowych produktów, wśród których znajdują się: 

  • lek zawierający esomeprazolum ? będzie refundowany na poziomie 50% odpłatności we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. To opcja terapeutyczna dla osób z chorobą refluksu przełyku, leczonych złożoną terapią eradykacyjną H. pylori, czy też tych, którzy przez długi czas przyjmowali niereroidowe leki przeciwzapalne (a istnieje u nich niebezpieczeństwo powstawania wrzodów żołądka lub dwunastnicy).

  • Lek zawierający losartanum i amplodypinum, refundowany na poziomie 30% odpłatności we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. To następna opcja terapeutyczna dla osób, które cierpią na pierwotne nadciśnienie tętnicze, u których udało się osiągnąć kontrolę ciśnienia z zastosowaniem pojedynczych substancji czynnych stanowiących składniki leku złożonego.

  • Lek złożony zawierający fenoterolum i ipratropii bromidum w postaci areozolu inhalacyjnego. Refundowany na poziomie 30% odpłatności we wskazaniach astmy, przelekłej obturacyjnej choroby płuc, eozynofilowym zapaleniu oskrzeli.

Co z chorymi na cukrzycę?

Niestety, zmianie na lepsze nie ulegną ceny insulin i pasków do glukometrów, na szczęście żadna pozycja z leków refundowanych dla diabetyków nie została usunięta. Diabetycy zabiegają od dawna o obecność na liście leków inkretynowych, które skutecznie regulują poziom cukru we krwi zarówno w razie jego nagłego skoku, jak i spadku. Jednak obecnie ich koszt bez refundacji to ok. 300 złotych za 30 tabletek, co wystarcza na miesiąc leczenia ? wciąż wielu osób nie stać na pokrycie pełnej kwoty.

Pełna lista leków refundowanych znajduje się tutaj: http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/projekty/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow,-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych,-ktora-wejdzie-w-zycie-1-marca-2015-r.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2015

Polecane produkty

pixel