Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Nowoczesne glukometry za darmo? Sprawdź warunki refundacji

08.11.2020
Nowoczesne glukometry za darmo? Sprawdź warunki refundacji

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób w Polsce, która może prowadzić do ostrych i przewlekłych powikłań. Dlatego dla diabetyków bardzo istotną kwestią jest regularne i wiarygodne badanie poziomu cukru we krwi, dzięki czemu możliwa jest kontrola stanu zdrowia. Glukometr jest niezbędnym narzędziem w leczeniu cukrzycy.

Czym jest i jak działa glukometr?

Glukometr to przenośne urządzenie diagnostyczne, które służy do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu glukozy we krwi włośniczkowej w warunkach domowych. Jego zadaniem jest oznaczenie stężenia cukru we krwi. Badanie glikemii za pomocą tradycyjnego glukometru polega na nakłuciu bocznej części opuszka palca, a następnie naniesieniu kropli krwi na pasek testowy. Między enzymami na pasku a glukozą krwi zachodzi reakcja chemiczna, która sprawia, że pole testowe zmienia zabarwienie na inny kolor. Stężenie cukru we krwi to wartość liczbowa, która pokazuje się na ekranie glukometru. Cały proces analizowania oraz model wyświetlania wyniku zależy od danego modelu urządzenia, z jakiego korzysta chory.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ,,bieżące monitorowanie i retrospektywna ocena glikemii są integralną częścią poprawnego leczenia cukrzycy”1. Dzięki regularnemu badaniu poziomu glukozy we krwi, które jest jednym z elementów samokontroli, diabetyk ma możliwość kontroli swojego stanu zdrowia i wpływania na zarządzanie codzienną terapią cukrzycową. Przekłada się to na modyfikację diety, aktywności fizycznej i dawki stosowanych leków.

Pomiar poziomu glukozy

Samodzielne pomiary stężenia glukozy we krwi są szczególnie ważne dla pacjentów stosujących intensywną insulinoterapię (metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub przy użyciu pompy insulinowej), dla których regularna kontrola glikemii* (według zasad zgodnych z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), uzgodnionych z lekarzem) ma duże znaczenie przy osiąganiu celów terapeutycznych. Samokontrola glikemii  z użyciem glukometrów jest również zalecana u chorych leczonych pojedynczymi wstrzyknięciami insuliny i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi i/lub stosujących leki z grupy agonistów receptora GLP-1, w tym przypadku częstość  pomiarów jest mniejsza (ustalona indywidualnie z lekarzem).

Ważne jest ustalenie z lekarzem indywidualnego planu badań - jak często je wykonywać, o jakich porach doby i w jakich sytuacjach.

Nowoczesne glukometry – ułatwienie dla diabetyków

Obecnie na rynku dostępne są glukometry, które maksymalnie upraszczają i usprawniają procedurę pomiaru glukozy we krwi. Glukometry Accu-Chek® pozwalają na monitorowanie cukrzycy, a szeroka oferta sprawia, że każdy znajdzie odpowiednie urządzenia do swoich potrzeb.

Sprawdź niezwykle wygodne i praktyczne modele glukometrów: https://www.accu-chek.pl/glukometry

Jednym z modeli glukometrów jest Accu-Chek® Performa, który umożliwia szybki i precyzyjny pomiar poziomu glukozy we krwi zgodnie z wymogami obowiązujących norm. Co najważniejsze, nie wymaga konfigurowania i kodowania testu paskowego, ponieważ fabrycznie jest wyposażony w klucz kodujący. Dzięki temu można uniknąć jednej z przyczyn błędnych pomiarów. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość oznaczenia przed i poposiłkowych pomiarów. Glukometr Accu-Chek Performa automatycznie przechowuje do 500 odczytów oraz do 20 wyników testów kontrolnych wraz z datą i godziną oraz znacznikami. Umożliwia także poznanie wartości średnich z ostatnich 7, 14, 30 i 90 dni. Zapisane wyniki można przesłać do komputera za pomocą portu podczerwieni oraz urządzenia Accu-Chek Smart Pix. Dzięki temu łatwiej gromadzić istotne dane, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Glukometr Accu-Chek® Performa daje możliwość zbadania krwi z innego miejsca niż z opuszka palca. Alternatywne części ciała to: dłoń, przedramię i ramię. Warto jednak najpierw skonsultować z lekarzem inne miejsce nakłucia, ponieważ w niektórych sytuacjach poziom glukozy we krwi zmienia się szybciej w opuszce palca niż w innej części ręki. Może to prowadzić do błędnej interpretacji faktycznego poziomu glukozy we krwi. Zaletą glukometru Accu-Chek Performa jest szybkość uzyskania wyniku – w ciągu około 5 sekund.

Accu-Chek® Instant - nowoczesny glukometr

Nowoczesny glukometr Accu-Chek® Instant posiada podświetlany wyświetlacz LCD2, dzięki któremu wynik jest czytelny. Nie wymaga kodowania, co jest dużą wygodą. Umożliwia także pobieranie próbki krwi z innych miejsc niż opuszka palca– dłoń, przedramię i ramię3. Pamiętaj jednak by skonsultować to z lekarzem. Accu-Chek® Instant wyposażony jest w kompatybilny4 test paskowy z szeroką kapilarą wymagającą niewielkiej próbki krwi i umożliwiającą jej łatwą aplikację. Glukometr dokonuje szybkiego pomiaru w czasie krótszym niż 4 sekundy z dokładnością, która spełnia wymagania obowiązujących norm (ISO 15197:2015)5. Pojemność pamięci wynosi co najmniej 720 wyników i 30 pomiarów kontrolnych.

Nowością jest łączność glukometru Accu-Chek® Instant przez Bluetooth z telefonem. Ma to istotne znaczenie szczególnie dla pacjentów, którzy dokonują minimum 4 pomiarów dziennie. Analiza wyników w aplikacji w istotny sposób usprawnia samokontrolę i pomaga podejmować decyzje terapeutyczne przez lekarza. Glukometr Accu-Chek® Instant automatycznie przesyła (przez Bluetooth) wartości pomiaru do aplikacji mySugr, która jest wyrobem medycznym oznaczonym znakiem CE lub Sweet Pregna (aplikacja stworzona przez NFZ). Dzięki temu diabetycy zyskują szybki dostęp do informacji o poziomie cukru we krwi, przejrzyste wykresy o postępach i czytelny raport. Aplikacja mySugr posiada także funkcję kalkulatora bolusa - po wprowadzeniu indywidualnych danych (po konsultacji z lekarzem), możliwe jest wyliczenie dawki insuliny. Jednak wynik należy uznać za wskazówkę i o ostatecznej dawce powinien zadecydować pacjent. Aplikacja pomaga także nadzorować węglowodany i dawkę insuliny, aby uniknąć hiperglikemii i hipoglikemii.

Zobacz ofertę glukometrów Accu-Chek: https://eshop.accu-chek.pl/eShop/meters

Ceny glukometrów i akcesoriów

Koszt glukometru jest różny i zależy od jego stopnia zaawansowania oraz producenta. Ceny zaczynają się od nawet 20 zł a kończą na kilkuset złotych. Większość modeli kosztuje około 100 zł. Glukometry Accu-Chek® to wydatek miedzy 90 a 120 zł, w zależności od modelu. Cena w dużej mierze zależy od tego, czy glukometr jest sprzedawany osobno, czy w zestawie. Trzeba wiedzieć, że aby wykonać pomiar glikemii, oprócz samego aparatu, potrzebne są testy paskowe, lancet oraz nakłuwacz. Te akcesoria generują dodatkowe koszty. Testy paskowe, na które nanoszona jest próbka krwi, to wydatek od kilku do kilkunastu złotych. Cena testów paskowych Accu-Chek® zależy od tego, do jakiego modelu glukometru są dedykowane i co zawierają w zestawie. Warto zaznaczyć, że paski są jednak refundowane przez NFZ dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Kolejnym niezbędnym dodatkiem są lancety, czyli sterylne igły jednorazowego użytku do punktowego nakłuwania w celu pobrania kropli krwi. Ich koszt także jest zróżnicowany. Konieczne jest także posiadanie nakłuwacza, czyli urządzenia, w którym instaluje się lancety. Nakłuwacz Accu-Chek FastClix kosztuje około 30 zł. Posiada 11-stopniową regulację głębokości nakłucia, przez co nakłucie jest prawie bezbolesne. Lancety w nakłuwaczu umieszczone są w bębenku po 6 sztuk, dzięki czemu za każdym razem nie trzeba instalować nowego ostrza. Warto zapamiętać, że nakłuwacze mogą być używane tylko przez jedną osobę.

Glukometr za darmo?

Darmowe glukometry przysługują osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1, typu 2 i cukrzycą ciążową Wydawane są pacjentom w aptekach, kiedy przychodzą oni z receptą na testy paskowe.

Więcej na temat glukometrów dowiesz się na stronie - https://www.accu-chek.pl/

*glikemia= stężenie glukozy we krwi

Przypisy i źródła:

https://cukrzyca.info.pl/zalecenia_kliniczne/zalecenia_kliniczne_dotyczace_postepowania_u_chorych_na_cukrzyce_2020
https://eshop.accu-chek.pl/eShop/7819307080_pl.html?cgid=meters#start=1
https://www.accu-chek.pl/glukometry/instant
https://eshop.accu-chek.pl/eShop/7819307080_pl.html?cgid=meters#start=1
https://www.accu-chek.pl/glukometry/instant

Tekst powstał we współpracy z Roche Diabetes Care

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel