Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Okres na kleszcza - poznaj preparaty na kleszcze które Cię ochronią

21.06.2020
Porady farmaceuty
Okres na kleszcza - poznaj preparaty na kleszcze które Cię ochronią

Kleszcze to małe, niepozorne pajęczaki, które mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jak podają najnowsze dane ponad 40% kleszczy występujących w Polsce jest nosicielami patogenu, wywołującego groźne choroby, takie jak: kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Aktywności pajęczaków sprzyja wysoka temperatura i wilgoć, a zauważalne w przeciągu kilku lat ocieplenie klimatu spowodowało wzrost liczby kleszczy oraz wydłużenie ich aktywności. Skuteczną ochroną przed pajęczakami może okazać się zakupiony w aptece repelent, czyli preparat na kleszcze – podpowiemy Wam co wybrać, aby bez obaw korzystać z letnich przyjemności!

Preparaty na kleszcze - szeroki wybór w aptekach

Repelenty dostępne w aptekach to najlepszy sposób na to, aby zmniejszyć ryzyko wczepienia się kleszcza, który może być nosicielem boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Przed planowanym wyjściem, szczególnie do parku czy lasu warto nałożyć na skórę preparat na kleszcze, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom odstraszy pajęczaki, czyhające niemalże w każdej trawie czy wysokich krzakach. Najczęściej tego typu preparaty zawierają w składzie chemiczną substancję DEET, która działa nie tylko na kleszcze, ale również na inne insekty, takie jak: muchy, komary czy meszki.

Dostępne w aptekach preparaty bazujące na danej substancji występują najczęściej w formie spray'u, dzięki czemu jego aplikacja jest niezwykle prosta. Preparat na kleszcze, taki jak: Mosbito Spray odstraszający kleszcze, Mugga Spray 9,5% Deet, Mugga Spray 50% Deet, Kick the Tick Max Repelent Plus spray czy wykorzystywany przez amerykańskie wojska Ultrathon należy stosować według podanych przez producenta informacji – zaleca się, aby repelenty aplikować bezpośrednio na skórę z odległości około 20 cm. Produktów nie należy rozpylać bezpośrednio na twarz, a w celu jej zabezpieczenia zaleca się spryskać dłonie i równomiernie rozetrzeć omijając ze szczególną uwagą okolice oczu i ust. W ofercie aptecznej znajdziecie również preparat na kleszcze w postaci nasączonych chusteczek - Moskito Guard Chusteczki odstraszające nasączone są balsamem odstraszającym z ikarydyną o dwudziestoprocentowym stężeniu.

Produkt rekomendowany przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia chroni przez kleszczami (od 2 do 4 godzin) oraz przed komarami (do 8 godzin) – nie zawiera w składzie chemicznej substancji DEET i alkoholu. W celu odstraszenia pajęczaków można także zastosować preparat na kleszcze oparty na naturalnych wyciągach roślinnych, do których zaliczamy: wrotycz, piołun, czosnek niedźwiedzi, kocimiętkę, chrzan, lawendę czy czeremchę. Środki odstraszające bazujące na olejkach eterycznych zaleca się stosować u dzieci, wśród nich możemy wyróżnić: Hit Spray z naturalnymi olejkami roślinnymi dla dzieci czy SIO Natural płyn do stosowania na skórę.

Jak usunąć kleszcza?

Prawidłowy i szybki sposób usunięcia kleszcza może zmniejszyć ryzyko wystąpienia boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu, dlatego po każdej wizycie na łonie natury (nawet jeżeli zastosowałeś preparat na kleszcze) zaleca się dokładne przejrzenie całego ciała, ze szczególną uwagą na: łokcie, owłosioną skórę głowy, pachwiny oraz wewnętrzną część ud. Jeżeli zauważysz u siebie lub swoich bliskich wczepionego kleszcza zachowaj spokój i postępuj zgodnie z zaleceniami. Ważnym aspektem podczas usuwania pajęczaka jest usunięcie go w całości, bowiem istnieje ryzyko iż kleszcz zwymiotuje lub wstrzyknie do ciała szkodliwe drobnoustroje, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby. Biorąc pod uwagę stale zwiększającą się ilość kleszczy w sezonie letnim warto posiadać w swojej apteczce zestaw do bezpiecznego usuwania kleszcza, taki jak: Kick the Tick przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy, Mustico TICK-OFF Spray do usuwania kleszczy 2w1 czy Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza Controly.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel