Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pasożyty przewodu pokarmowego - objawy i leczenie

30.08.2023

Masz dolegliwości związane z układem pokarmowym? Doskwierają Ci ból głowy, zmęczenie, anemia, problemy skórne, bezsenność i nerwowość? To mogą być objawy infekcji pasożytniczej przewodu pokarmowego! O zarażenie wcale nie jest tak trudno – wystarczy zjedzenie nieumytych owoców czy surowego mięsa albo zabawa z nieodrobaczonym zwierzęciem. Na jakie jeszcze objawy warto zwrócić uwagę? Jak chronić się przed pasożytami przewodu pokarmowego i jak leczyć parazytozę? Więcej informacji znajdziesz w tym artykule!

 

Czym jest parazytoza? Przyczyny infekcji pasożytniczych przewodu pokarmowego

Parazytoza jest chorobą wywoływaną przez inwazję pasożytów. Wbrew pozorom nie jest rzadkością u ludzi i może wiązać się z groźnymi konsekwencjami. Do infekcji pasożytniczych układu pokarmowego najczęściej dochodzi poprzez zarażenie drogą oralną. Prościej mówiąc, najczęściej połykamy jaja pasożytów, choć nie jest to jedyna z możliwych opcji. Parazytozie sprzyja brak odpowiedniej higieny osobistej, niestaranne przygotowywanie posiłków, w tym niemycie warzyw i owoców, spożywanie surowego bądź niedogotowanego mięsa i ryb czy picie nieprzegotowanej wody. O pasożyty łatwo również, jeśli człowiek ma kontakt z nieodrobaczanymi regularnie zwierzętami lub miejscami, gdzie one bytują („dzikie” kąpieliska, piaskownice itp.).

Pasożyty najczęściej występujące u ludzi

Pasożyty często kojarzymy z problemem dotyczącym zwierząt domowych, tymczasem do rzadkości nie należą również infekcje pasożytnicze u ludzi, w tym zwłaszcza infekcje pasożytnicze układu pokarmowego. Do najbardziej znanych pasożytów przewodu pokarmowego można zaliczyć tasiemce, glistę ludzką i owsiki, a także włosogłówkę i lamblie. Objawy infekcji pasożytniczych mogą się różnić w zależności od rodzaju pasożyta atakującego organizm.

Objawy infekcji pasożytniczej przewodu pokarmowego – na co zwrócić uwagę?

Często parazytozy mają przebieg bezobjawowy lub na tyle niecharakterystyczny, że pacjent nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego przewód pokarmowy opanowały pasożyty. Są jednak objawy, które powinny stanowić sygnał alarmowy, by przebadać się pod kątem obecności pasożytów przewodu pokarmowego. Można do nich zaliczyć różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym, w tym biegunki, zaparcia czy bóle brzucha. Należy też zwrócić uwagę na częste bóle głowy i zmęczenie, a także na nerwowość, bezsenność, świąd odbytu i krzyki nocne. Nie bez znaczenia są też objawy skórne, w tym wysypka i pokrzywka, a także objawy niedoborów, w tym problemy z paznokciami i włosami, cienie pod oczami itp.

Pasożyty przewodu pokarmowego – profilaktyka zarażenia

Aby nie musieć się leczyć, najlepiej postawić na działania profilaktyczne, które pomogą uniknąć zarażenia pasożytami przewodu pokarmowego. Podstawą w tym przypadku jest przede wszystkim dbanie o higienę rąk oraz przygotowywanie i spożywanie posiłków w higienicznych warunkach. Ważne jest częste i dokładne mycie rąk oraz unikanie wkładania rąk do buzi, czego należy uczyć już dzieci od najmłodszych lat. Koniecznie należy myć ręce po kontakcie ze zwierzętami czy zabawie w piaskownicy itp. Nie jemy również owoców „prosto z krzaczka” – zawsze należy je umyć przed spożyciem. Regularnie należy również odrobaczać zwierzęta domowe, poza tym należy unikać spożywania surowego mięsa czy ryb, a także picia nieprzegotowanej wody.

Infekcja pasożytnicza przewodu pokarmowego – leczenie

Leczenie infekcji pasożytniczej należy dostosować do konkretnej diagnozy, by stosować farmaceutyki działające na konkretne pasożyty. Są to zazwyczaj leki na receptę, które powinny być przyjmowane jednocześnie przez całą rodzinę chorego (odrobaczanie jest również wymagane u zwierząt domowych). Nieleczona infekcja pasożytnicza przewodu pokarmowego może być groźna dla zdrowia, a niekiedy nawet dla życia. Bardzo ważne jest, aby reagować na niepokojące objawy parazytozy i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Za pośrednictwem portalu tendoktor.pl można skonsultować się z lekarzem online bez wychodzenia z domu, a w razie konieczności otrzymać również e-receptę na leki na infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego. Wszystko to bez kolejek i potrzeby wcześniejszej rezerwacji terminu.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel