Pielęgnacja noworodka - jak prawidłowo zadbać o jego higienę

15.11.2022

Przed młodymi rodzicami staje wiele wyzwań, a jednym z nich jest prawidłowa pielęgnacja noworodka. Chociaż na pierwszy rzut oka ta czynność może wydawać się skomplikowana, to przy opanowaniu podstawowych zasad nie będzie Wam to sprawiać większych trudności. W tym wpisie znajdziecie praktyczne porady dotyczące tych zasad jak i zalecane kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Pamiętajcie jednak, aby w razie wątpliwości zawsze skonsultować się z położną lub lekarzem. 

Jeśli chcecie kupić kosmetyki najwyższej jakości w rozsądnej cenie to zajrzyjcie koniecznie na stronę Notino. Co więcej wybrane produkty z ich sklepu możecie kupić teraz znacznie taniej jeśli wykorzystacie do Notino kod rabatowy.

Kąpiel noworodka

Jedno z najczęstszych zadawanych pytań dotyczy tego jak często powinno się kąpać noworodka. Obecnie zalecane jest, aby kąpiel odbywała się mniej więcej trzy razy w tygodniu. Nie trzeba tego robić codziennie, jako że skóra niemowlęcia jest delikatna i skłonna do podrażnień. Warto jednak twarz i okolice pośladków przemywać częściej, szczególnie podczas bardziej upalnych dni. Optymalna temperatura wody w wanience powinna wynosić około 36°C. Trzeba również pamiętać, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a po jej skończeniu dziecko powinno zostać osuszone ciepłym ręcznikiem. Jeśli chodzi o kosmetyki i produkty do kąpania to warto sięgnąć po takie, które w składzie mają emolienty, które mają działanie nawilżające i natłuszczające i wspomagają ograniczenie podrażnień. Kosmetyków dla dzieci z emolientami możecie szukać na stronie Notino.

Pielęgnacja okolicy pośladków

Jeśli chcecie uniknąć odparzeń w okolicach pośladków niemowlęcia to trzeba również dbać o porządną pielęgnację pupy. Pamiętaj, aby przed założeniem pieluszki skóra była sucha, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienie podrażnień. Jeśli jednak odparzenia się przydarzą to wtedy warto sięgnąć po maści natłuszczające. Do pielęgnacji można również użyć chusteczek nawilżających, jednak nie zaleca się ich stosowania w przypadku niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Pamiętaj też, aby nie nadużywać użycia kosmetyków, a przed ich zakupem dokładnie sprawdzać ich składy.

Pielęgnacja dłoni u stóp

Pielęgnacja dłoni i stóp to kolejny ważny etap w rutynie dbania o higienę niemowlęcia. Szczególnie w przypadku rączek, na których mogą gromadzić się różnego rodzaju zabrudzenia. Podczas kąpieli pamiętaj, aby otworzyć piąstki dziecka i wyczyścić dokładnie całą powierzchnię dłoni łącznie z przestrzeniami pomiędzy palcami. To samo tyczy się stóp niemowlęcia. Ważne też jest również regularne obcinanie paznokci, aby dziecko się nimi nie zadrapało. Warto jednak zacząć ten proces po pierwszych tygodniach życia, ponieważ w początkowym okresie paznokcie dziecka kruszą się, a dopiero z czasem twardnieją. Najlepiej również wyparzyć nożyczki za każdym razem, aby nie narażać dziecko na zakażenie. Pamiętaj również, aby paznokcie dziecka obcinać na prosto.

Pielęgnacja pępka

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji jest zadbanie o czystość kikuta pępowinowego i pępka, aby uniknąć ryzyka zakażenia. Jego pielęgnacja powinna opierać się na przemyciu go wacikiem lub gazą z wodą i delikatnym płynem wyprodukowanym dla dzieci. Następnie delikatnie osusz ten obszar. Kikut pępowinowy sam odpadnie po około paru dniach, jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy jak na przykład stan zapalny, udaj się po poradę do lekarza.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry niemowlęcia?

Wybierając kosmetyki dla niemowlęcia zwracaj po pierwsze uwagę czy na opakowaniu widnieje informacja, że można ich używać od pierwszego dnia życia. Nie powinny również mieć zapachu jak i ich odczyn pH powinien być bliski obojętnemu. Pamiętaj też, aby w zestawie kosmetyków dla niemowlęcia znalazły się kosmetyki z emolientami, które przyczynią się do odbudowy warstwy ochronnej naskórka. Świetnie sprawdzi się również oliwka, która szczególnie będzie pomocna w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy jego skóra będzie wysuszona i będzie wymagała intensywnego natłuszczania. Warto się również zaopatrzyć w krem na odparzenia, jako że podrażnienia w okolicach pośladków to dość częsta przypadłość u niemowląt. Zwracaj również uwagę, aby kosmetyki były hipoalergiczne i aby w ich składzie nie pojawiały się sztuczne składniki, tylko organiczne substancje, które są przyjazne dla delikatnej skóry niemowląt. Kosmetyki naturalne przeznaczone dla dzieci znajdziecie między innymi na stronie Notino.

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel