Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Podkłady na łóżko - jednorazowe czy wielorazowe?

23.12.2020

Podkłady na łóżko to wyroby, które mogą być stosowane w wielu przypadkach - niezwykle często korzysta się z nich na przykład przebierania i mycia niemowląt. Dzięki swoim właściwościom chłonnym stanowią one jednak także niezastąpione elementy opieki nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami lub unieruchomionymi, które borykają się z problemem nietrzymania moczu. Działają one jako ochrona przed wilgocią i innymi zabrudzeniami – najczęściej zakładane są na materace, ale także na krzesła czy wózki inwalidzkie, a zatem wszystkie te miejsca, które mogą przypadkowo zostać zamoczone. Nie jest to pierwsza linia ochrony, gdyż ją stanowią wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki czy wkładki urologiczne.

Niejednokrotnie jednak przydają się jako dodatkowe zabezpieczenie, minimalizujące ryzyko rozwoju bakterii w głębokich warstwach materaca lub innych mebli, które są trudne do wyczyszczenia. Opiekunowie korzystają z nich również podczas mycia, przebierania i karmienia podopiecznych, aby chronić powierzchnie przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Na który z wyrobów jednak warto się zdecydować? Czy lepiej wybrać podkłady jednorazowe czy wielorazowe? W poniższym tekście postaramy się przedstawić plusy i minusy obu zastosowań.

Podkłady wielorazowe na łóżko

Podkłady i prześcieradła wielorazowe charakteryzują się wysoką chłonnością zapewnioną dzięki zastosowaniu warstwy z tkaniny, która jest bliska skórze, a także warstwy z materiału chroniącego przed wilgocią. To na przykład poliuretan, poliester z poliuretanem lub frotte z polichlorkiem winylu. Gwarantują one, że wilgoć nie przedostanie się do głębszych warstw materaca, dzięki czemu bakterie nie będą się w nich namnażać.

Na rynku znaleźć można wiele prześcieradeł wielorazowych, które dodatkowo posiadają gumkę ułatwiającą zakładanie wyrobu na materac. To spore ułatwienie – zwłaszcza jeśli produkt wybiera się dla osoby leżącej, która podczas poruszania się przez cały dzień w łóżku może zsunąć prześcieradło. Jednym z minusów tego typu rozwiązań jest jednak fakt, iż materiały nieprzemakalne mogą utrudniać skórze oddychanie. Dlatego w przypadku alergików, osób z bardzo wrażliwą skórą lub dzieci, zaleca się korzystanie z podkładów lub prześcieradeł, które zawierają bawełnę i są dodatkowo wzmocnione poliuretanem. 

Podkłady wielorazowe, znacznie mniejsze od prześcieradeł i nieposiadające gumek podtrzymujących, wybierane są najczęściej jako ochrona na wózki inwalidzkie lub fotele. Mogą być używane również podczas przebierania podopiecznego lub karmienia, jednak konieczność prania ich po każdym użyciu jest dość kłopotliwa.

Niemniej jednak możliwość prania podkładów oraz prześcieradeł wielorazowych to z pewnością jedna z największych zalet tego typu rozwiązań. W przypadku pielęgnacji osoby obłożnie chorej, która wymaga długotrwałej ochrony przed wilgocią, możliwość wyprania podkładu zamiast wymieniania go jest dużą oszczędnością.

Podkłady jednorazowe na łóżko

Podkłady jednorazowe to wyroby chłonne, które używane są zarówno przy opiece nad osobami starszymi czy z niepełnosprawnościami, jak i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Chociaż jest to wyrób jednorazowy, co może stanowić wadę, jest on także dużo bardziej higieniczny od podkładów wielorazowych. Między innymi dlatego używa się ich przede wszystkim podczas czynności takich jak przebieranie lub mycie podopiecznego. 

Podkłady jednorazowe dostępne na rynku produkowane są z celulozy oraz folii, która chroni przed wilgocią. Wśród wyrobów tego typu można znaleźć jednak także podkłady, które posiadają dodatkową warstwę z superabsorbentu o wysokich właściwościach chłonnych oraz antybakteryjnych. 

Podkłady higieniczne jednorazowe nie są jednak polecane jako najlepszy produkt do ochrony przed wilgocią w trakcie snu. Ze względu na swoje wymiary istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że podkład będzie przemieszczać się w trakcie snu podopiecznego, co redukuje jego skuteczność. W takich sytuacjach dużo lepszym wyborem są wielorazowe prześcieradła. 

Tego rodzaju wyroby są jednak najbardziej higieniczne oraz wygodne w użytku – chętnie wybierane przez opiekunów domowych i profesjonalnych. 

Podkłady na łóżko to wyrób, który z pewnością okaże się pomocny podczas opieki nad osobą borykającą się z problemem nietrzymania moczu. Ze względu na duży wybór tego typu produktów na rynku, warto jednak dobrze zastanowić się, w jakim celu chcemy ich używać.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel