Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Polska nie zakazuje sprowadzania leków opartych na konopiach z zagranicy

20.08.2015
Aktualności

Niedawno Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat potwierdzający możliwość sprowadzania dla pacjentów produktów leczniczych, których działanie opiera się na właściwościach ziela konopi indyjskich (zgodnie z wymaganiami w art.4 ustawy Prawo Farmaceutyczne).

Jak na razie w naszym kraju dostępny jest w sprzedaży tylko jeden produkt na bazie marihuany, którego nie ma potrzeby sprowadzać z zagranicy. Lek te nie jest refundowany a wskazaniem do stosowania jest łagodzenie objawów spastyczności w przypadku stwardnienia rozsianego.

Zarejestrowanych w Polsce jest dużo więcej tego rodzaju produktów ale zamówienie ich może odbywać się tylko na zasadzie importu docelowego. Procedura ta nie należy do najłatwiejszych i jest określona wieloma ustawami np.

Ustawa z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2012 roku w sprawie sprowadzania z zagranicy produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta.

Aby pacjent mógł wykupić lek w aptece musi donieść wraz z receptą dokumenty wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Dokumenty te Ministerstwo wydaje po wcześniejszym zatwierdzeniu ich przez konsultanta krajowego lub wojewódzkiego. Wszystko po to, aby sprawdzić czy istnieje zasadność sprowadzenia leku dla tego właśnie pacjenta i czy nie ma jakiś innych okoliczności, które uniemożliwiłyby sprowadzenie leku z zagranicy. Dopiero po tych czynnościach apteka może zamówić lek i zrealizować receptę, co może trwać do trzech tygodni.

Dopuszcza się również sprowadzanie leków, których skuteczność nie została jeszcze potwierdzona odpowiednimi badaniami naukowymi. Tzw. terapia eksperymentalna może zostać dopuszczona tylko po wydaniu pozytywnej opinii przez komisję bioetyczną. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w latach 2013-2015 wydano na tych zasadach 23 indywidualne zgody na produkty na bazie ziela konopi indyjskich.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015
pixel