Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Potas - jak wybrać najlepszy preparat?

29.07.2020
Porady farmaceuty
Potas - jak wybrać najlepszy preparat?

Potas jest jednym z najważniejszych składników odżywczych – pierwiastek warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Potas wpływa na przewodnictwo nerwowe oraz mięśniowe, a wszelkie zaburzenia związane z zawartością pierwiastka w organizmie mogą skutkować osłabieniem mięśni szkieletowych oraz zaburzeniami pracy serca. Jakie działa pierwiastek i jakie preparaty potasu wybrać? Czy nadmiar potasu we krwi może być szkodliwy dla zdrowia?

Potas i jego działanie

Potas tuż obok chloru i sodu jest jednym z najważniejszych elektrolitów w organizmie. Pierwiastek odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki kwasowo-zasadowej oraz gospodarki wodno-lipidowej. Elektrolit kontroluje prawidłową pracę mięśni oraz umożliwia generowanie impulsów elektrycznych w komórkach naszego ciała, w tym również komórek mięśni serca! Potas jest antagonistą sodu i wykazuje przeciwstawne działanie, w związku z czym pomaga kontrolować ilość wody w organizmie, dodatkowo pierwiastek ten umożliwia utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz bierze udział w dotlenianiu mózgu, wspierając tym samym koncentrację oraz funkcje poznawcze.

Jak wybrać najlepsze preparaty potasu?

Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi około 4700mg dla osoby dorosłej – przedstawiona ilość pozwala na zachowanie fizjologicznego stężenia potasu we krwi, które wynosi 3,5 – 5,5 mmol/l. Potas należy do grupy dobrze przyswajalnych związków (w przeciwieństwie do magnezu), gdzie wyróżnić można zarówno najlepszy, jak i najtańszy – chlorek potasu. Do źródeł potasu zaliczamy także: glukonian, asparaginian, cytrynian oraz wodorowęglan potasu. Większość suplementów diety zawierających potas to preparaty potasu o przedłużonym uwalnianiu – chlorek potasu wykazuje właściwości drażniące i może wywoływać nadżerki w przewodzie pokarmowym.
Odpowiednio dobrane preparaty potasu o przedłużonym uwalnianiu, dzięki specjalnej konstrukcji tabletki powodują, iż substancja uwalnia się stopniowo – pozwala to uniknąć tworzenia się dużych stężeń potasu, które mogą wywoływać owrzodzenia jelita. Wśród preparatów potasu dostępnych bez recepty można wyróżnić między innymi: Katelin SR (chlorek potasu 630mg w dwóch kapsułkach), PotazeK Max (chlorek potasu 944mg w dwóch kapsułkach), Kalivit (glukonian potasu), Aspargin (lek OTC złożony zawierający wodoroasparaginian potasu oraz wodoroasparaginian magnezu) i Oryal Elektrolity. Przed zastosowaniem preparatów potasu zaleca się konsultację z lekarzem, bowiem jego nadmiar bądź połączenie z niektórymi lekarstwami może wywołać skutki uboczne.

Objawy niedoboru potasu w organizmie

Zbyt niski poziom potasu wynika głównie z niewłaściwie zbilansowanej diety, która jest uboga w dany pierwiastek lub ułożona tak, iż wchłanianie potasu jest ograniczone. O niedoborze potasu we krwi świadczyć może: kołatanie serca, nadciśnienie, uporczywe obrzęki rąk i nóg, zmęczenie, nerwowość, skurcze mięśni nóg podczas wysiłku. Do grona osób szczególnie narażonych na niedobory potasu zalicza się osoby stosujące stale środki moczopędne, które mogą doprowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej – wraz z moczem wydalany jest potas. Wypłukiwaniu potasu sprzyjają również preparaty stosowane na nadciśnienie oraz leki nasercowe – w przypadku stosowania danych środków lekarz zobowiązany jest do kontroli potasu we krwi. Deficyt potasu może pojawić się również u osób stosujących środki przeczyszczające oraz cierpiących na częste biegunki czy wymioty. W przypadku zatrucia organizmu, którego konsekwencją może być odwodnienie i utrata elektrolitów zaleca się spożywanie dużej ilości wody niegazowej lub preparatów z potasem oraz pozostałymi elektrolitami. Niedobór potasu może wystąpić u osób, które długo i intensywnie ćwiczą – wraz z potem tracimy cenny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu potas.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Rekomendowane produkty
ASPARGIN x 50 tabletek

ASPARGIN x 50 tabletek

10,09 zł
ASPARGIN x 75 tabl.

ASPARGIN x 75 tabl.

15,31 zł
POTAS 333mg x 60 kapsułek

POTAS 333mg x 60 kapsułek

12,88 zł
FORTIMAG x 60 tabletek

FORTIMAG x 60 tabletek

9,90 zł
KALIVIT x 60 tabletek

KALIVIT x 60 tabletek

12,88 zł
KATELIN+SR x 100 kapsułek

KATELIN+SR x 100 kapsułek

34,29 zł
OLIMP Potas x 60 tabletek

OLIMP Potas x 60 tabletek

21,41 zł
Potazek Max x 50 kapsułek

Potazek Max x 50 kapsułek

24,30 zł
Katelin SR+ x 50 kapsułek

Katelin SR+ x 50 kapsułek

16,59 zł
pixel