Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Powszechność depresji - koniec tabu

29.05.2015
Dolegliwości i choroby

Depresja kiedyś kojarzyła się z rzadką chorobą psychiczną, a osoby z depresją były pozostawione same sobie lub nafaszerowane lekami. W XXI wieku oblicze depresji całkowicie się zmieniło. Depresja stała się chorobą na tyle powszechną, że już nie patrzy się dziwnie na kogoś kto otwarcie mówi, że cierpi na depresję. Przyjrzyjmy się czym jest depresja i jak można ją u siebie rozpoznać ?

Skąd depresja?

Nasze położenie geograficzne sprzyja głównie rozwojowi depresji sezonowej. Jest to bezpośrednio związane z ograniczonym dostępem do światła w okresie jesienno-zimowym. Osoby cierpiące na depresję wyjątkowo źle znoszą taki okres. Zaczynają czuć się lepiej dopiero pod koniec marca, kwietnia. Przyczyną depresji może być również długotrwałe zażywanie leków np. na nadciśnienie, nowotwory. Również choroby związane z ośrodkowym układem nerwowym np. ch.Alzheimera, związane z tarczycą mogą stać się przyczyną zaburzeń depresyjnych. Do depresji doprowadzić może także niedobór witaminy B6, D3, kwasu foliowego.

Jak rozpoznać depresję? Objawy

Osoby mające stany depresyjne ogólnie rzecz ujmując są po prostu nieszczęśliwe. Mają poczucie bezsensu życia i egzystencji. Są smutne choć zdarzają się chwile lub dni kiedy popadają w euforię. Niestety nie trwa to zbyt długo. Błahe dla większości osób wydarzenia mogą spowodować powrót do myślenia negatywnego.

Osoba doświadczająca stanów depresyjnych jest zazwyczaj płaczliwa, jej mimika wyraża smutek, czuje złość, niepokój, rozdrażnienie. Taki stan sprawia, iż osoby z depresją mają ogromne kłopoty z pamięcią, koncentracją.

Wszystko co ich niemile doświadcza traktują jako własną winę, choć wcale tak nie jest. Mają niezwykle niską samoocenę. Aby jakoś sobie pomóc podświadomie nakładają na siebie zbyt dużo obowiązków. Myślą, że w ten sposób udowodnią sobie i innym, że są wiele warte i dowartościują się. Niestety ilość obowiązków jest tak duża, że nie mogą im podołać. To jeszcze bardziej jej dobija.

Jak sobie pomóc?

Osoby podejrzewające u siebie stany depresyjne powinny zgłosić się do lekarza. Leczenie depresji opiera się bowiem nie tylko na farmakoterapii ale również na psychoterapii. Oczywiście możemy przy pierwszych objawach sięgnąć po leki na uspokojenie lub skorzystać z ziół, suplementów diety lub leków dostępnych bez recepty w aptece. Takich preparatów jest już cała masa.

Jednym z najczęściej stosowanych ziół jest dziurawiec. Niestety nie powinno się go zażywać w okresie słonecznych dni, gdyż wywołać może objawy fotouczulenia. Ponad to wchodzi on w interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwzakrzepowymi oraz większością niesterydowych leków przeciwzapalnych. Popularnym lekiem zawierającym ziele dziurawca jest Deprim lub Deprim Forte.

Do najstarszych ziół stosowanych do uspokojenia a nawet działających w wyższej dawce nasennie są ponad to chmiel oraz kozłek lekarski zawarte np. w preparacie Nervomix.

Kolejnym z ziół jest szafran. Znany jest ze swojego działania poprawiającego nastrój. Znajdziemy go w wielu preparatach łącznie z innymi składnikami np. magnezem, melisą, chmielem w suplemencie Forsen, dodatkowo z melatoniną w suplemencie Forsen Forte, z inozytolem w suplemencie Depresanum.

Wspomniany powyżej inozytol przynosi ukojenie, łagodzi rozdrażnienie, wzmacnia pamięć i koncentrację. Jest podstawowym składnikiem suplementów: A-Z Medica Inozytol, Swanson Inositol.

Modnym składnikiem suplementów polecanych dla osób z depresją i chcących się uspokoić jest teraz kora magnolii. Działa przeciwlękowo i miorelaksacyjnie, a jednym z preparatów jest Magnolia Salus International.

Jak więc widać na rynku dostępnych jest wiele preparatów zazwyczaj ziołowych, których można spróbować aby zminimalizować objawy depresji. Pamiętajmy jednak, że w naprawdę trudnych przypadkach nie zastąpią one psychoterapii i leczenia farmakologicznego. 

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2015

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel