Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Poznaj sposoby leczenia hemoroidów

11.02.2020
Poznaj sposoby leczenia hemoroidówHemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu, należą dziś do najczęstszych dolegliwości zaliczanych do schorzeń cywilizacyjnych, a jednocześnie wciąż do najbardziej wstydliwych. Ponieważ jednak przytrafiają się nawet co drugiemu Polakowi, warto poznać możliwe sposoby ich leczenia.

Metody naturalne 

Do pierwszych objawów problemów z hemoroidami należą swędzenie okolic odbytu, dyskomfort podczas załatwiania się (uczucie niepełnego wypróżnienia), śladowe ilości krwi na stolcu, wreszcie wyczuwalny guzek, który wydostaje się na zewnątrz odbytu. Im wcześniej stwierdzimy, że problem ma związek z nieprawidłowościami w obrębie guzków krwawniczych, i im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa szansa, że całkowicie wystarczą nam metody domowe wspomagane preparatami ziołowymi. 

Do podstawowych metod domowych należą nasiadówki, czyli kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem naparów ziołowych. Należy napełnić wannę wodą do poziomu ok. 10 cm i dodać napar z kory lub kwiatów kasztanowca, kory dębu czy rumianku. Garbniki obecne w korze kasztanowca mają działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające i przeciwbakteryjne. Podobne działanie ma napar z kory dębu. Do innych ziół pomocnych w leczeniu hemoroidów należą ziele nostrzyka, oczar wirginijski, propolis, kłącze ruszczyka kolczastego. Dodatkowo kurację warto uzupełnić odpowiednimi płynami i żelami do higieny intymnej (np. zawierającymi wyciągi z wymienionych wyżej ziół, jak żel Procto-Glyvenol) oraz maściami, żelami, czopkami na hemoroidy lub kremami doodbytniczymi. Ważne jest również utrzymanie higieny okolicy odbytu, poza domem. Przydatne w tym celu mogą być wilgotne chusteczki do higieny intymnej Procto-Glyvenol z wyciągiem z ruszczyka, które mogą zastąpić papier toaletowy, działają łagodząco i nie podrażniają hemoroidów. Należy także wdrożyć dietę bogatą w błonnik, aby zapobiec zaparciom[1]. 

Farmakoterapia 

Wyciąg z kasztanowca jest substancją wykorzystywaną w leczeniu zarówno łagodnej, jak i ostrej fazy choroby hemoroidalnej. Zastosowanie znajdują nie tylko preparaty miejscowe, ale i doustne. Oprócz wyciągu z kasztanowca do ich składników należą flawonoidy, saponiny i rutyna (wzmacniająca ścianki naczyń krwionośnych). Liczne badania potwierdzają również skuteczność zmikronizowanej diosminy w leczeniu nie tylko żylaków kończyn dolnych, ale także i hemoroidów. 

Uporczywy świąd, pieczenie i ból, wymagają zastosowania środka miejscowo znieczulającego np. lidokainy w leku Procto-Glyvenol. Preparat ten zawiera w swoim składzie także tribenozyd przyspieszający leczenie zmienionych chorobowo hemoroidów.

W przypadku stanu zapalnego guzków krwawniczych i tkanek odbytu stosuje się ponadto kurację antybiotykami lub glikokortykosteroidami. Te preparaty przepisuje już oczywiście lekarz[2]. 

Leczenie zabiegowe 

Leczenia zabiegowego wymagają niekiedy zaawansowane postaci choroby hemoroidalnej, a także uporczywie nawracające dolegliwości. Do stosowanych zabiegów należą:
  • gumkowanie – nałożenie na nasadę hemoroida gumowej opaski, która odcina dopływ krwi do niego, wskutek czego hemoroid po około 7–10 dniach obumiera i odpada. Zabieg trwa kilka minut i nie wymaga hospitalizacji. Niekiedy po zabiegu utrzymuje się ból o umiarkowanym stopniu nasilenia;
  • skleroterapia – polega na wstrzykiwaniu do hemoroidów środków chemicznych zamykających dopływ krwi – metoda przeznaczona do eliminowania małych hemoroidów;
  • laseroterapia – poprzez naświetlanie hemoroidów wiązką laserową następuje obkurczenie i zamknięcie naczyń krwionośnych, a następnie zniszczenie hemoroidów;
  • krioterapia, czyli koagulacja zimnem;
  • leczenie operacyjne – może być do nieinwazyjna operacja przeprowadzana ambulatoryjnie, wymagająca jednodniowego pobytu w szpitalu (metoda Morinagi), polegająca na zamknięciu naczyń hemoroidalnych oraz zszyciu tętnic; w ostateczności wykonuje się też operację usunięcia guzków, ale zabieg ten wiąże się z większym niż inne metody ryzykiem powikłań[3]. 
Aby uniknąć konieczności leczenia operacyjnego, warto zwracać uwagę już na pierwsze objawy choroby hemoroidalnej, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Pamiętajmy też o profilaktyce: odpowiedniej dawce ruchu, przyjmowaniu dużej ilości płynów, diecie bogatej w błonnik.[1]Krajl J., „Zioła na hemoroidy nasiadówki: kora dębu, oczar, rumianek, krwawnik”, https://apteline.pl/artykuly/ziola-na-hemoroidy-nasiadowki-kora-debu-oczar-rumianek-krwawnik, dostęp 18.01.20; Matławska I., „Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu”, http://www.czytelniamedyczna.pl/2504,leki-roslinne-w-terapii-guzkow-krwawniczych-odbytu.html, dostęp 18.01.20.
[2] Kołodziejczak M., „Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej”, http://www.czytelniamedyczna.pl/3695,zachowawcze-leczenie-choroby-hemoroidalnej.html, dostęp 19.01.20.
[3] Zych W., „Hemoroidy”, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy, dostęp 19.01.20; Sies A., „Hemoroidy”, https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-wymagajace-interwencji-chirurgicznej,hemoroidy---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1579159.html, dostęp 18.01.20.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.  

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/05 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane produkty

pixel