Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej
02.09.2019Jak efektywnie dbać o zdrowie jamy ustnej?
Nie ma lepszego sposobu na uniknięcie rozwoju próchnicy i chorób przyzębia niż prawidłowa higiena jamy ustnej! Opiera się ona nie tylko na odpowiedniej częstotliwości szczotkowania zębów, ale również na holistycznym podejściu do higieny (tak, dziąsła i język również wymagają uwagi!) oraz wykorzystaniu dobranych do indywidualnych potrzeb produktów i akcesoriów. Użycie liczby mnogiej wcale nie jest tu pomyłką! Utrzymanie zębów i dziąseł wymaga czegoś więcej niż pasta i szczoteczka, potrzebna jest również nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej! Co do częstotliwości mycia zębów, to dwa razy dziennie stanowi absolutne minimum, eksperci zalecają jednak myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku!
Niezbędnik dla zębów – pasta i szczoteczka
Kluczowym elementem higieny jamy ustnej są właściwe narzędzia – podstawę oczywiście stanowi pasta i szczoteczka do zębów - mówi przedstawiciel happydental.pl. Większość stomatologów zaleca stosowanie elektrycznych lub sonicznych szczoteczek (np. Braun Oral-B 2 2000, Philips Sonicare Healthy White Plus), nie oznacza to jednak, że tradycyjna szczoteczka nie spełni swojego zadania! Nie trzeba się także obawiać bambusowych szczoteczek do zębów, które wyglądają i „pracują” jak te tradycyjne, z tą różnicą, że są bardziej przyjazne środowisku (np. Ecobamboo). Podczas wyboru szczoteczki najważniejszym parametrem jest miękkość włosia, zazwyczaj rekomenduje się włoski o średniej twardości, zaś dla osób z nadwrażliwością zębów, chorobami dziąseł i przyzębia – miękkie włosie. Uwagę trzeba także zwrócić na wielkość i kształt główki oraz trzonka – szczoteczka musi bez problemu docierać nawet do trudno dostępnych miejsc, równocześnie musi dobrze leżeć w dłoni! Warto pamiętać, że szczoteczkę do zębów (lub końcówkę) należy regularnie wymieniać, optymalny czas użytkowania to 2-3 miesiące. Jednakże nawet najlepsza szczoteczka to za mało, potrzebna jest również pasta do zębów! Głównym zadaniem pasty jest oczyszczanie zębów i usuwanie z jamy ustnej chorobotwórczych bakterii, innymi słowy zapobieganie próchnicy, tak też działa każda pasta na rynku! Większość z nich zawiera fluor, czyli najpopularniejszy składnik przeciwdziałający chorobie próchniczej, coraz więcej jednak pojawia się preparatów bez fluoru bazujących na składnikach roślinnych (np. Langelica Ziołowa Ochrona, Lebon Sweet Extravagance Toothpaste). Dodatkowym atutem pasty jest zawartość substancji o konkretnym przeznaczeniu np. przeciwzapalnym, zmniejszającym nadwrażliwość zębów, odbudowującym szkliwo, wybielającym.
Oczyszczanie zębów, dziąseł i języka
Przed rozpoczęciem szczotkowania zębów, trzeba dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe! Nitkowanie zębów to ważny element przede wszystkim wieczornej higieny jamy ustnej! Aby porządnie wyczyścić każdą szczelinę międzyzębową, trzeba poświęcić kilka minut i metry nici dentystycznej (np. Oral-B EssentailFloss, Gum Butler Expanding Floss)! Jednorazowo zużywa się bowiem około 2 metry nici – po metrze na łuk zębowy górny i dolny! Samo nitkowanie jest dość proste – kawałek nici należy napiąć, a jej końce owinąć wokół palców wskazujących. Tak przygotowaną nić należy wsunąć w szczelinę między zębami i zawinąć o jeden ząb, tworząc z nici literę C.
Następnie należy jednym ruchem przesunąć ją w górę w kierunku powierzchni żującej zęba, po czym czysty kawałek nici ponownie wsunąć do tej samej szczeliny i powtórzyć czynność z drugim zębem. W ten sposób należy oczyszczać każdą przestrzeń między zębami, używając zawsze czystego fragmentu nici! Alternatywą dla nici dentystycznych są niciowykałaczki (np. Polydent Flossing Toothpick) lub szczoteczki międzyzębowe (np. Piksters, Curaprox). Zwykle nitkowanie zaleca się wykonywać przed szczotkowaniem, choć można je wykonać już po umyciu zębów! A jak prawidłowo szczotkować zęby? Przede wszystkim nie krócej niż 2 minuty! Najefektywniejszą techniką mycia zębów jest metoda wymiatania. Szczoteczkę pod kątem 45 stopni należy przyłożyć do dziąsła, następnie ruchem wymiatającym przesunąć włosie od dziąsła w górę do powierzchni żującej, po czym odsunąć szczoteczkę od zębów. Ruch ten powtarzać 4-6 razy w tym samym miejscu – najpierw od strony zewnętrznej, następnie od strony wewnętrznej. Powierzchnię żującą należy oczyścić, wykonując szczoteczką ruchy do przodu i do tyłu.
Technikę wymiatania wykorzystuje się w przypadku tradycyjnych szczoteczek, te elektryczne i soniczne wystarczy po prostu przykładać do powierzchni zębów, ponieważ same wykonują „całą robotę”. Po dokładnym umyciu zębów należy jeszcze oczyścić język! To miejsce, które niczym magnes przyciąga bakterie, będące przyczyną stanów zapalnych, próchnicy i nieświeżego zapachu. Do oczyszczenia języka można użyć specjalnego skrobaka lub chropowatej powierzchni znajdującej się na główce zwykłej szczoteczki do zębów (szczoteczkę należy najpierw opłukać, a następnie nanieść odrobinę pasty na tylną stronę główki).
Płyn do płukania jamy ustnej
Zwieńczeniem zabiegu oczyszczania jamy ustnej jest użycie specjalnego płynu o właściwościach antybakteryjnych i odświeżających. Ten etap pozwala na usunięcie wszelkich pozostałych w jamie ustnej bakterii, wzmacnia skuteczność szczotkowania oraz przedłuża uczucie czystości i odświeżenia. Korzyści związanych ze stosowaniem płynu do płukania jamy ustnej jest sporo, dlatego warto poświęcić dodatkowe 30 sekund, bo tyle zwykle trwa taka czynność. A czego używać do płukania? Na rynku jest sporo preparatów tego typu, szeroką ofertę ma np. marka Listerine. Oprócz tego dostępne są specjalistyczne płyny dla osób z problemami stomatologicznymi (np. Eludril Classic, SensiKIN).
Jeśli stan uzębienia jest dla Ciebie źródłem kompleksów, zrób z tym coś! Zacznij od wizyty u dentysty, wylecz wszystkie ubytki i nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych! Wprowadź zmiany w codziennej higienie jamy ustnej! Nigdy nie stosowałeś nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej? Czas najwyższy zacząć! Przyjrzyj się także swojej diecie, ogranicz do minimum gazowane napoje oraz słodycze, kawę i wino. Zwiększ w swoim codziennym menu ilość nabiału oraz warzyw z dużą zawartością błonnika, w miarę możliwości zastąp cukier ksylitolem, który jest naturalnym sposobem na walkę z próchnicą!