Problem z nocnymi potami - jak zminimalizować objawy

22.02.2022
Problem z nocnymi potami - jak zminimalizować objawy

Nocne poty to dość uciążliwa dolegliwość, która uniemożliwia komfortowy wypoczynek. Jej źródło może tkwić w problemach zdrowotnych, ale także niewłaściwym przygotowaniu sypialni. O czym mogą świadczyć nocne poty oraz jak sobie z nimi poradzić? Poniższe porady pomogą zapewnić spokojny, zdrowy sen. 

Co to są nocne poty - objawy

Nocnymi potami określa się stan, kiedy ciało wydziela pot na tyle intensywnie, że piżama oraz pościel stają się mokre. Co ważne, nie ma to związku z temperaturą panującą w pomieszczeniu, a nocne poty mogą występować zarówno latem, jak i zimną. Jest to popularny objaw w przebiegu infekcji z wysoką gorączką, ale nie tylko. Z czym mogą być związane nocne poty?

 • z nadmiernym stresem,
 • chorobami, takimi jak np. infekcje bakteryjne i gruźlica,
 • przyjmowanymi lekami (m.in. antydepresantami, lekami na cukrzycę oraz hormonalnymi),
 • zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu,
 • menopauzą,
 • spożywaniem substancji psychoaktywnych.

Objaw ten może pojawiać się sporadycznie (np. w przebiegu infekcji) lub przez długi czas (np. w trakcie menopauzy).

Najlepsze sposoby na zdrowy sen

Pragnąc zwalczyć nocne poty, należy spróbować znaleźć ich przyczynę. Najlepiej udać się w tym celu do lekarza, którzy przeprowadzi wywiad oraz niezbędne badania. Skuteczne pożegnanie się z tym objawem nie zawsze będzie możliwe - choćby w sytuacji przewlekłego stresu lub konieczności długotrwałego przyjmowania określonych leków. Całe szczęście można jednak zminimalizować objawy nocnych potów, stosując się do poniższych rad:

 • zawsze wietrz sypialnię przed snem,
 • w sezonie letnim śpij przy uchylonym oknie,
 • zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni - nie powinna być ona wyższa niż 18°C,
 • pij napary ziołowe z szałwii (ogranicza aktywność gruczołów łojowych),
 • do snu ubieraj lekkie piżamy wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna i len,
 • okrywaj się cienką kołdrą,
 • zadbaj o odpowiedni dobór materaca do snu.

Pomocne w zadbaniu o higienę snu oraz ograniczenie nocnego pocenia będą też materace nawierzchniowe. Znakomitym wyborem będą choćby materace Hilding (w wersji Alt, Tenor lub Bass - odpowiadają one stopniom twardości materaca), które przy okazji wyrównają powierzchnię posiadanego materaca oraz poprawią jego twardość (bez konieczności wymiany na nowy, sprawdzą się nawet przy zwykłych kanapach). Co je wyróżnia? Wysokoelastyczna pianka FloForm, z której są wykonane wpływa na regulowanie temperatury ciała. Nocne poty ograniczy też pokrowiec o właściwościach absorbujących pot oraz regulujących wilgotność (Tencel lub Cashmere).

Jak wybrać materac do spania?

Dobrze dobrany materac może w znacznym stopniu zminimalizować nocne poty. Wybierając go, należy wziąć po uwagę nie tylko stopień twardości, ale również rodzaj wypełnienia i materiał, z którego jest wykonany pokrowiec. Powinny one zapewniać maksymalną higienę i wentylację, które sprawią że mimo problemów z nadmiernym poceniem będziesz czuć się świeżo i komfortowo. Propozycje? Dla osób zmagających się z nocnymi potami idealne będą materace 80 x 200 od Hilding, np. SLEEPMED SUPREME - termoelastyczny, piankowy materac, który zapewni maksymalną amortyzację, a jego wysokość wynosi aż 27 cm.

To, co jest istotne pod względem nocnych potów, to zaś technologia Airforce (wielostrefowa metoda nacinania pianki), zapewniającą odpowiednie odprowadzanie wilgoci oraz zapobiegająca jej gromadzeniu. Osoby szukające materaca o wymiarach 90 x 200, powinny zwrócić z kolei uwagę na propozycje od Hilding dostępne na: https://sennamaterace.pl/108-materace-90x200. Doskonałym wyborem będzie choćby SLEEPMED HYBRID SUPREME - materac multipocket, sprężynowy. Jego zaletami są m.in. wysoka elastyczność punktowa (materac dostosowuje się do sylwetki ciała, zapewniając mu odpowiednie oparcie oraz maksymalny komfort). Wykorzystane tam tworzywa (m.in. wysokoelastyczna pianka VPPHR) gwarantują wysoki przepływ powietrza oraz wentylację. Dzięki temu zostanie zachowana odpowiednia higiena, a nocne pocenie zmniejszy się.

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel